Açık Görüş / Çeviri Makaleler / Olsi Jazexhi / Siyaset / Uluslararası Siyaset / Yorum-Analiz

Arnavutluk’un Terörizme Karşı Savaşta Çifte Standardı

Arnavutluk’ta kimin terörist olup olmadığını ve kimin terör suçundan yargılanacağını bile Amerikan dış politikası belirlemektedir.

7 Kasım’da Arnavutluk Ağır Suçlar Mahkemesi iki Arnavut Müslüman’ın tutukluluk koşullarını hapishaneden ev hapsine çevirdi. Selefi inanca sahip Xhezair Fishti ve Medat Hasani adlı kişiler, Kasım 2016’da Arnavutluk’un terörle mücadele birimleri tarafından, 12 Kasım 2016’da Arnavutluk’ta Arnavutluk Milli Takımı ile maç yapan İsrail Ulusal Futbol Takımı’na saldırmayı planladıkları şüphesiyle tutuklandı.

Bu iki şahıs, Arnavut polisinin, Kasım 2016’da İsrail ekibi Arnavutluk’a geldiğinde gözaltında tuttuğu yaklaşık 150 Müslüman’dan ikisiydi. Müslümanlara kuşkuyla bakan Arnavut resmi makamları, Selefi inanca mensup birçok insanı tutukladı ve Arnavutluk ile İsrail arasındaki futbol maçına Kosova ve Makedonya’dan gelebilecek Müslüman Arnavut taraftarları engellemek için Kosova ve Makedonya sınırlarını kapattı. Maç esnasında İsrail karşıtı ve Filistin yanlısı her türlü sembol ve slogana yasak getirildi. Ancak gözaltına alınan 150 kişiden sadece dördü terör şüphelisi olarak nitelendirildi ve İsrail ekibine saldırmak için plan yapmakla suçlandı. Bu terörle mücadele operasyonu, Kosova polisi ile ortaklaşa koordine edildi ve 19 Müslüman, Kosova polisi tarafından İsraillilere saldırmayı planladıkları bahanesiyle tutuklandı. Şimdi bir yıl sonra Arnavutluk Ağır Suçlar Mahkemesi, tutuklular aleyhinde delil bulunamadığı gerekçesiyle cezalarını ev hapsine çevirdi.

Görünüşe göre, 2016’da dört Arnavut Müslüman’ın Arnavut yetkililerce gözaltına alınması, İsrail medyasının iddialarına dayanılarak başlatılmış bir kampanyanın sonucuydu. Tutuklularla ilgili herhangi bir delil bulunamamasına rağmen bir yıldır gözaltı süreci devam ediyor.

2014 yılından bu yana Arnavutluk hükümeti, Sünni Müslümanları tutuklama, terörizmle mücadele politikalarının bir parçası olarak camilerini ve sivil toplum örgütlerini gözlemleme konusunda çok agresif davranıyor. Tiran’daki ABD Büyükelçiliği tarafından baskı altına alınan Arnavutluk hükümeti, birçok yasasını değiştirip, Suriye’de muhalifleri destekleyen onlarca Müslüman’ı ve camii imamını tutuklayarak hapse attı. El konulan mülklerin terör şüphelilerine ait olduğunu iddia eden Arnavut hükümeti, Amerikan yönetiminin yardımıyla potansiyel terörizm destekçisi olarak görülen cemaat ve imamlara karşı işbirliği ve casusluk yapmaları için Müslüman Arnavutlar üzerinde baskı oluşturdu. Terörle mücadelede Arnavutluk hükümeti, cihatçı Arnavut şüphelileri Arnavutluk’a iade eden Türkiye tarafından da çokça yardım gördü.

Bununla birlikte Arnavutluk hükümeti, teröre karşı savaşta Amerikalıları rahatlatmak ve Selefileri ve sempatizanlarını ezme konusunda gayretli davrandıysa da, şu anda ülke içinde faaliyet gösteren ya da üyeleri saklanan diğer terör örgütleriyle savaşmak için benzer bir gayreti hiç göstermemektedir.

İki yabancı hükümet, Arnavutluk’u ülkesinde bulunan iki terör örgütüne ev sahipliği yapmakla suçluyor. Birincisi, Arnavutluk’tan FETÖ üyelerinin tutuklanıp, iade edilmesini ve ülkedeki FETÖ bağlantılı kuruluşların kapatılmasını isteyen Türkiye, ikincisi ise Arnavutluk’ta MEK (Halkın Mücahitleri) üyelerini barındırtmamasını veya en azından faaliyetlerinin sınırlandırılmasını isteyen İran.

FETÖ ve MEK, en az IŞİD kadar terörist örgütlerdir. Bu üç terör örgütü, Türkiye, Suriye, Irak ve İran hükümetlerini şiddet ve terör yoluyla devirmeye çalışıyorlar. 231. ve 265. Maddelerde Arnavutluk Ceza Kanunu, terörizme katılım, teşvik, istihdam, örgütleme, liderlik, eğitim ve diğer ülkelerdeki rejimlerin devrilmesine yönelik faaliyetleri yasaklamaktadır. Ancak Türkiye ve İran hükümetleri terörle mücadelede Arnavutluk’tan yardım talep ederken Arnavutluk yetkilileri, tarafsızlık ve yanlılık olmaksızın kendi yasalarına sadık kalmaları konusunda ve terörle mücadele etmekte başarısız oldular.

Her ne kadar Tiran’daki Türk Büyükelçiliği ve birçok Türk yetkili Arnavutluk hükümetinden FETÖ’ye karşı mücadele etmelerini, 15 Temmuz 2016 darbesine kalkışan teröristleri ve şüpheli kişileri tutuklamalarını sürekli istese de, Arnavut tarafı görevini ihmal etmektedir. Bu çifte standardın en son örneği, 7 Ekim 2017’de, Arnavutluk Sınır Polisi’nin Türkiye’nin Interpol’ün arananlar listesine yerleştirdiği FETÖ firarisi Muhammed Aydoğmuş’un gözaltına alınmasının ardından görüldü. Sahte pasaportla Arnavutluk’tan çıkmaya çalışırken gözaltına alınan Muhammed Aydoğmuş, FETÖ üyesi olduğu tespit edildikten sonra serbest bırakıldı. Muhammed Aydoğmuş’un, Arnavut Ceza Kanunu’nun 189. ve 297. Maddelerine göre, sahte evraklarla ülke sınırlarını geçtiği için 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile yargılanması gerekiyordu. Ancak Muhammed Aydoğmuş, Arnavut makamlarından özel muamele gördü. BMMYK ve bir dizi Batılı yetkili, Aydoğmuş’un tutuklanmasının siyasi olduğu bahanesiyle Arnavutluk’tan FETÖ firarisini serbest bırakmasını istediler. Arnavutluk hükümeti ve mahkemeleri şimdiye kadar Tiran’daki Türk Büyükelçiliği tarafından gönderilen iade taleplerini reddetti.

Arnavutluk’un terörle mücadelede gösterdiği çifte standart, Halkın Mücahitleri (MEK) ya da İran Halkının Cihat Örgütü üyelerine -Amerikalıların isteği üzerine- 2013 yılından bu yana ev sahipliği yapmasından da açıkça anlaşılabiliyor. 2016 yılında Irak’tan Arnavutluk’a taşınan bu organizasyonun şimdi Tiran’da birkaç kampı var. Bu kamplarda İran’a karşı farklı faaliyetler yürütülüyor. Her ne kadar örgütün silahları bıraktığı söylense de liderleri Maryam Rajavi ve komutanları sürekli olarak İran hükümetinin şiddet yoluyla yıkılması çağrısında bulunuyor. John McCain’den John Bolton’a kadar birçok ünlü ABD’li Senatör ve yetkili, Arnavutluk’u son bir kaç ay içinde ziyaret etti ve Rajavi ile birlikte Pandeli Majko ve Fatmir Mediu gibi bazı Arnavut politikacılar İran’a karşı savaş çağrısında bulundular.

Maryam Rajavi ve MEK’in Arnavutluk’ta yaptığı şey, birçok Selefi cihatçının 2013-2014 yıllarında yaptığı şey ile aynıydı. Cihatçı Selefiler, “Suriye diktatörü” Beşşar Esad’ın şiddet yoluyla devrilmesi ve BAAS rejiminin Hilafet ile değiştirilmesi için çalışıyorlardı. 2013 yılında Suriye’ye karşı cihat çağrısı yapan Selefi imamlardan biri olan İmam Genci Balla, Ağır Suçlar Mahkemesi tarafından hapsedildi ve 17 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2014 yılında tutuklanan Balla, Arnavut Ceza Kanunu’nun 231. ve 265. Maddeleri uyarınca birçok arkadaşıyla beraber terörizmi kışkırtmak ve yabancı bir ülkede askeri harekâta katılmakla suçlanıyor.

İmam Genci Balla’yı takip eden birçok Selefi Müslüman, Facebook paylaşımlarında “İmamımız neden hapse girdi? Geçmişte imamımızla aynı çağrıları yapan İranlı ‘mücahitler’ asla suçlanmıyor, bunun yerine Amerikan ve Arnavut politikacılar tarafından onurlandırılıyorlar” diyerak durumu protesto etti. Birçok Arnavut vatandaşı ise Türkiye’nin IŞİD şüphelilerini 2013 yılında Arnavutluk’a iade ettiği gibi neden Arnavutluk’un da FETÖ şüphelilerini Türkiye’ye teslim etmediğini soruyorlar.

Suç işlerken yakalanan Muhammed Aydoğmuş’un serbest bırakılması ve Xhezair Fishti ve Medat Hasani’nin sahte suçlamalar gözaltına alınması, Arnavutluk’un terörle mücadelede farklı standartlara sahip olduğunu gösteriyor. Selefi Müslüman bir Arnavut vatandaşıysanız, sahte suçlamalar yüzünden hapse atılmanız veya bir “terörist” olarak fişlenme ihtimaliniz çok yüksek fakat FETÖ veya MEK üyesi iseniz ve kanunlara aykırı davranıyorsanız veya Türkiye ya da İran’a karşı açık savaş çağrısı yapıyorsanız, Arnavut makamları sizi teröre destek propagandasından yargılamayacaktır. Görüldüğü gibi Arnavutluk’ta kimin terörist olup olmadığını ve kimin terör suçundan yargılanacağını bile Amerikan dış politikası belirlemektedir.

Olsi Jazexhiakilvefikir.org

akilvefikir.org için çeviren: Emir Coşkun

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s