Atilla Fikri Ergun / Yazarlar / Yorum-Analiz

İthal Yaklaşımlar, Millî Devlet ve Cumhuriyet

milli-devlet-cumhuriyetTürkiye ithal yaklaşımlardan çok çekti. Peki, hangi mecrayı takip etmek gerek?

atilla-fikriergun-köşeTam bağımsızlık fikri için Cumhuriyetçi olmak gerekiyor; zira demokratlık modernleşme, “insan hakları”, serbest pazar, küreselleşme-küresel sisteme entegrasyon, “diyalog”, medeniyetler ittifakı, dolayısıyla Batı ile iyi ilişkiler içerisinde olmak demek.

Demokrat zihin kapitalisttir, Batı tarzı STK kurar, tatil köyü, AVM, eğlence merkezi vs. yapar, festival düzenler. Cumhuriyetçi yaklaşımda bunları göremezsiniz, Cumhuriyetçi zihin kültür merkezi, fikir kulübü, kütüphane, müze, asıl anlam ve amacına uygun vakıf, cemiyet, sanat eseri vasfı taşıyan cami, külliye, mektep vs. inşa eder.

İkisini uzlaştırmaya çalışanlar da vardır, “bu da olsun, öbürü de olsun” anlayışı hâkimdir, bunların bir yaptığı diğerini sekteye uğratır, ifsat eder. Örneğin bir yandan küresel modernliğe entegrasyonu savunurken diğer yandan ulvî değerlerden söz ederler, dolayısıyla maksat hâsıl olmaz.

Türkiye ithal yaklaşımlardan çok çekti. İslamcılar küreselleşmeci azgın liberallerle epeyi bir işbirliği yaptılar, bugün ters kelepçe vurulmuş halde fotoğraflarını gördüğümüz Türköne başta olmak üzere liberal zevatın yazıları İslamcı internet sitelerinde çarşaf çarşaf yayınlanıyordu. İslamcı ve liberal enteller tam bir ittifak içerisinde TV kanallarında birlikte boy gösteriyorlardı. Beraberce millî şuuru dumura uğrattılar, kozmopolitizm en önemli ortak noktalarından biriydi.

İkinci Cumhuriyetçiler “çoğulculuk” naraları atarken İslamcılar da onlarla birlikte tempo tutuyordu, “36 etnik unsur”, “takrib”, “vahdet”, “yetmez ama evet” falan derken bugünlere geldik. İşin kötüsü akıllanma emaresi göremiyoruz, 2023’ün dünya haritasında bugünkü gibi bir Türkiye var olacak mı, son derece kuşkuludur!

İthal İslamcılar, küreselleşmeci azgın liberaller, ithal Solcular, Anarşistler, hepsi bir olup Cumhuriyet Türkiye’sine saldırdılar, amaçları Cumhuriyet Türkiye’sini yıkmaktı. İkinci bir İstiklâl Savaşı verilecekse meseleye bütüncül yaklaşmak, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet Türkiye’sini kesintisiz bir sürecin biri diğerini izleyen üç evresi olarak kabul etmek ve bizim biat-icma-şûrâ çerçevesinde değerlendirmeye tâbi tuttuğumuz Cumhuriyet’e(1) sahip çıkmak icap eder. Millî Devlet’ten ve Cumhuriyet’ten geriye dönüş yoktur, tarih akıyor, devlet devam ediyor; aksi halde son demlerdir bunlar, birileri “parantez kapatmaya” uğraşırken Türkiye’yi kapatırlar!

Sovyet ve Çin tecrübesine öykünen (Leninist, Troçkist, Stalinist, Maoist) arkaik Solcular kafadan gayri müsellah idiler, ne tarih ne de sosyoloji biliyorlardı, uzun zaman önce denklem dışı kaldılar.

Radikal Batılılaşmacı sözde Cumhuriyetçiler, Türkiye’yi tarihle ve İslam’la bağı tamamen kopmuş, bikiniyle denize girmeyi, balkonda oturup içki yudumlamayı marifet bilen insanlardan müteşekkil bir İskandinavya ülkesine, Radikal İslamcılar da -an itibariyle en kesif örneği IŞİD’in içtimaî düzeninde görülen- yobazlığın hâkim olduğu, dünyadan tecrit edilmiş bir ülke haline getirmek istediler.

Demokrasi, muhafazakâr modernleşme ve küresel modernliğe entegrasyon çizgisini takip eden, küreselleşmeci azgın liberallerle işbirliği yapan bir kısım İslamcılar ise kozmopolit, Batı tarzı kalkınma ve büyümeyi esas alan, kapitalist bir “İslam” Cumhuriyeti inşa etmek amacında.

Peki, hangi mecrayı takip etmek gerek? Cevabım şu: bu ülkede fikriyatı ve duruşuyla millî olan çizgi İsmet Özel çizgisidir, onun söylediği şey ise çok açık; İstiklâl Marşı ezberini bozmayın!

Atilla Fikri Ergunakilvefikir.org

1- bkz. Atilla Fikri Ergun, İslamcı Radikalizm, Cumhuriyet ve Laiklik

https://akilvefikir.org/2015/12/13/islamci-radikalizm-cumhuriyet-ve-laiklik/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s