Atilla Fikri Ergun / Güncel Siyaset / Siyaset / Yazarlar / Yorum-Analiz

Sayın Cumhurbaşkanı ve 65. Hükûmet Yanlış Yapmaktasınız!

turk-ordusu

“Entelektüel” görünen bir kısım zevatın âdeti olduğu üzere “Ordunun sivilleştirilmesi”nden söz etmek, TESEV’ci olmak demektir. Bu takdirde nereye hizmet ettiğiniz bellidir. Ordusunu hadım eden, devletini ve milletini -özellikle böyle bir coğrafyada- tecavüze açık hale getirir. Orduyu bozarsanız topluca işimiz bitmiş demektir.

atilla-fikriergun-köşeTürk ordusu tarihin en eski ordularından biridir. Askerlik yapanlar bilirler, Kara Kuvvetleri’nin armasında M.Ö 209 yazar. Bu, gelişigüzel atılmış bir tarih değildir; Türk ordusunun tarihi Mete Han’a dayanır.

Askerlik kendine has gelenekleri olan bir meslektir, işbaşına gelen her siyasî irade orduya kendine göre nizam vermeye kalkışırsa ordu -ki bir milletin savunma ve saldırı gücüdür- dumura uğrar.

Türk Silahlı Kuvvetleri içinde F Tipi Gladyo mensuplarına yönelik gerekli tasfiyelerin yapılması icap etmekle birlikte -anlaşılan o ki- siyasî irade fırsattan istifade yapısını değiştirmek, geleneklerini yok etmek suretiyle orduyu budamaya, hadım etmeye çalışmaktadır.

Siyasî irade askerî işlerden anlamaz, hiçbir siyasetçi -eğer asker kökenli değilse- bir ordunun nasıl yapılanması gerektiğini, savaş tekniklerini, kara, hava ve deniz harekâtı usûllerini, örneğin bir kara veya deniz kuvvetinin herhangi bir savaş durumunda nasıl, ne şekilde ve nereye konumlanması gerektiğini bilmez. Bu bakımdan “sivillerin idaresindeki ordu” diye bir şey yoktur. Cumhurbaşkanı’nın ‘Başkomutan’ sıfatı semboliktir, devletin başı olduğu için bu sıfatı da doğal olarak taşımaktadır, askerî bilgisi olduğundan değil.

Yıllardır içinde biriktirdiği kin ve nefretle “Orduyu lağvedelim” diyen geri zekâlı trollere rastlanmaktadır. Bu kafa doğru düzgün tarih okumadığı, devlet ve siyaset felsefesi bilmediği için devletin aslında ordu demek olduğundan bihaberdir. Yani devletin arkasındaki güç ordudur, ordu yoksa devlet yok demektir. Ordusu olmayan ülkelere birkaç örnek: Andorra, Kosta Rika, Mauritius, Solomon Adaları, San Marino, Haiti, İzlanda. Bu tür bir ülke haline gelmemizi isteyen var mı?

Askerî Liselerin kapatılması intihar hükmündedir, ağaç yaşken eğilir, askerî okulun havasını teneffüs etmemiş, ocaktan yetişmemiş, sadece üniversite çağındaki gençlerden subay devşirmeye çalışırsanız ordunun ruhuna bir Fatiha okumamız gerekecektir.

Askerî Liselere alınacak öğrencilerin aile kimliklerini, özgeçmişlerini, eğilimlerini, kabiliyetlerini hakkıyla tespit etmek, sınavlara hile karıştırılmamasını sağlamak, yani doğru insanları seçmek yerine kapatalım gitsin mantığıyla hareket etmek ileride yaşanacak daha büyük felaketlerin kapısını aralar.

Tarihimiz zaferlerle doludur, ancak hezimete uğramışlığımız da vardır. Ordu hezimete uğradığı zaman sonuçları siyasî olmanın çok ötesine gider, ortada ırz, namus, hiçbir şey kalmaz.

Daha önce orduya operasyon yapılmasını isteyen, Silahlı Kuvvetler derdest edilip içeri tıkılırken ellerini ovuşturan, bugün de fırsattan istifade iş Cemaat tasfiyesinin ötesine taşınsın isteyen İslamcı “akıl”, Suriye’de PYD koridoru tamama erdirilip bölge yeniden dizayn edilirken, Gladoycu darbe girişimi nedeniyle itibar kaybına uğramış, ağır hasar görmüş, üstüne üstlük yapısıyla oynanmış, hadım edilmiş bir orduyla olan biteni uzaktan seyrederken bir yerine kına yakar mı? Yakar!

“Entelektüel” görünen bir kısım zevatın âdeti olduğu üzere “Ordunun sivilleştirilmesi”nden söz etmek, TESEV’ci olmak demektir. Bu takdirde nereye hizmet ettiğiniz bellidir. Ordusunu hadım eden, devletini ve milletini -özellikle böyle bir coğrafyada- tecavüze açık hale getirir. Orduyu bozarsanız topluca işimiz bitmiş demektir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şudur: 15 Temmuz gecesi ABD namına darbe girişiminde bulunan Gladyocular ulusalcı, milliyetçi vs. değildir, bilakis cemaat-tarikat mantığı içinde yetişen kimselerdir, bir.

Darbeciliğin orduya Mustafa Kemal’den miras kaldığı yönündeki söylemler baştan aşağı kara propagandadır, ordu-millet olduğumuz için darbelerin tarihi asırlar öncesine dayanır. Bakiyesi olduğumuz Osmanlı’dan örnek verecek olursak, Yavuz Sultan Selim darbecidir, orduyu arkasına alıp babası II. Bayezid’i darbe ile tahttan indirmiştir, iki.

II. Mahmut Yeniçeri Ocağı’nı ortadan kaldırmış, yerine Asakir-i Mansure-i Muhammediyye kurulmuş, ancak yine de askerî darbelerin önüne geçilememiştir, üç.

Orduyu şuraya buraya bağlamakla darbelerin önüne geçilmez, sonuçta elinde silah olan bir güçten söz ediyoruz, dört. Dolayısıyla darbelerin önüne geçmek için başka yol ve yöntemler üzerinde tartışmak gerekmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanı ve 65. Hükûmet, yanlış yapmaktasınız, yapmayın!

Atilla Fikri Ergunakilvefikir.org

Reklamlar

One thought on “Sayın Cumhurbaşkanı ve 65. Hükûmet Yanlış Yapmaktasınız!

  1. Emekli bir asker olarak yazdıklarınızın hangi zemine oturduğunu anlamakta tereddüt yaşadım. Milli irade nedir? Harp sanatı nedir? Bu konuların tarafınızca yeterince anlaşılmadığı kanaati uyandı bende. Selamlar..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s