Felsefe-Düşünce / Yazarlar / Yorum-Analiz / Şeyh Ali Göçmen

Ezberimizi Bozmayacağız!

ezberimiz-türkiye-cumhuriyetiEzber, bir toplumun hafızasıdır, binlerce yıllık tecrübesidir, geleneğidir. Ezberi olmayan toplum sürüdür, millet değildir. Milletlerin ezberi olur.

seyh-ali-gocmenTürkiye uzun yıllardır normalini arıyor, yaşanan tüm bu sancılar, alt-üst oluşlar, çalkantılar aslında bir cemiyetin, daha doğrusu topyekûn bir milletin ‘normalini’ bulma arayışıdır. Aslına bakılırsa hayatın bir matematiği var. İşleyen hayatın matematiğidir. ‘Neden?’ sorusunun cevabı da burada gizlidir. Ülkemizde Marksistler, Liberaller, İslamcılar toplumun marjında kalarak topluma yön vermeye çalıştılar. Marjinaldirler; cemiyet nezdinde ya da cemiyetin talepleri karşısında bir sapma idiler.

Bakınız, tabiatın serüveni bile bir normalini bulma arayışıdır. Tıp doktorları bilirler, kanser dediğimiz şey organizmada rutinin dışına çıkma, sapma halidir. Bu nedenle LGBT-İ’cilik, Anarşizm, Selefi İslamcılık vs. hepsi bir kanserleşmedir. İşte Arap dünyası, kadavraya döndü…

Bizde de durum farklı değildir, güncel bir hadise olarak Fethullahçı terör her ne kadar kendisini farklı konumlandırsa da bir sapmadır. Kanserliydi ve çıban patlamıştır. Peki, bu milletin normali nedir? Soru buysa biz cevabını veriyoruz: Bu milletin normali ahlakçı, maneviyatçı, mutedil ve millî Cumhuriyet’tir. İşte İslamcısı, Solcusu, Liberali, Demokratı, kökü dışarıda ithal kişilikler yıllarca televizyon ekranlarından, gazetelerden ”Ezber Bozalım!” diye salyalar saçarak akıl vermeye kalkıştılar.

Ezber, Farsça bir metni kitaba bakmadan aynen tekrarlayabilecek şekilde ‘zihinde tutma, hıfzetme’ demektir, açın İngilizce sözlüğü, aynı şekilde ‘ezber’in karşılığı ‘memorizing’dir, hafıza ile ilgilidir, örneğin Kur’an ezberi yapanlara ‘hafız’ deriz. Bize “ezber bozun” diyenlerin kastını anlıyorduk. Ezber, bir toplumun hafızasıdır, binlerce yıllık tecrübesidir, geleneğidir. Ezberi olmayan toplum sürüdür, millet değildir. Milletlerin ezberi olur.

Bakın, bizim İstiklâl Marşı ezberimiz var, Kur’an ezberimiz, namaz sureleri ezberimiz var, dua ezberimiz, ninni, masal, ağıt ezberimiz var! Ezberimiz olduğu için milletiz. François Mitterrand’ın danışmanlığını yapan Fransız fikir adamı Régis Debray’ın yanılmıyorsam 1997 tarihinde yayınlanan Cumhuriyetçi misiniz, Demokrat mısınız? başlıklı makalesi tüm dünyada ses getirirken bizdeki entelektüel hegemonya sahibi Sağ-Sol liberaller işlerine gelmediği için bu tartışmaya girmediler bile. Manifesto niteliğindeki bu makalede bakın Debray ne diyor:

“Cumhuriyetin birincil erdeminin hafıza olmasına karşılık, demokrasinin gücü unutmada yatar. İnsanın insanı yaptığı yerde, doğan her çocuk 6000 yaşındadır. Eğer elinizde tarihten başka bir şey yoksa geçmişten kendinizi ayırmanız, kendi kendinizi sakatlamanızdır. Cumhuriyette bundan dolayı en büyük değer kütüphaneye, demokraside ise televizyona verilir. Çünkü kütüphanelerin, kendilerine ibadet edilmesi* kültürü belirleyen büyük ölülerin saygıdeğer mezarlıkları olmasına karşılık, televizyon zevkli bir biçimde zamanı öldürür. Cumhuriyet bir kütüphane gibi yaşayanlardan çok ölülerden meydana gelir. Oysa demokraside televizyonda olduğu gibi yaşayanlara bilgi vermek hakkına sahip olanlar yalnızca yaşayanlardır.”

İşte tam da bu yüzden diyoruz ki, bizim sizden farklı olarak ölülerimiz var! Biz maceramıza sıfırdan başlamıyoruz; genç, yaşlı, çocuk milletçe hepimiz 6000 yaşındayız. Bizim hafıza bahçemizde heykel şahsiyetlerimiz var: Mevlânâ, Fatih, Kanuni, Mimar Sinan, Itrî, Millî Mücadele’ye öncülük eden Mustafa Kemal… Bunlar bizim ezberimizdir; Ali Şeriati, Mevdudi, Che Guevara sizin olsun. Çatlasanız da bahçelerimizi talan edemeyeceksiniz. Ezberimizi bozmayacağız!

İslamcılar ve onların suç ortakları Liberaller yenildiler! Hayatın matematiği onları çöpe attı, çünkü bu milletin tarihine, hafızasına düşmandılar, yabancı ve haindiler.

Ve son olarak; bize düşen millî, ahlakçı, maneviyatçı bir Cumhuriyet’in inşasıdır. İşte bu yüzden ezberlerimizi tekrar edeceğiz!

Şeyh Ali Göçmenakilvefikir.org

* Debray burada dinî anlamda bir ibadetten bahsetmemekte, kendi dilinde retorik yaparak ‘abidevi tarihî  şahsiyetler’e işaret etmektedir.

Reklamlar

One thought on “Ezberimizi Bozmayacağız!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s