Atilla Fikri Ergun / Güncel Siyaset / Siyaset / Yazarlar / Yorum-Analiz

Ali Bulaç Ahmak mı, Yoksa…

ali-bulac“Bilgili bir ahmak, cahil bir ahmaktan daha çok ahmaktır” diyor Molière, Ali Bulaç gibi 20 yılı aşkın süre yılanla aynı yatakta oynaşıp darbe girişimi gecesi uyanan “entelektüelleri” kast ediyor olsa gerek.

atilla-fikriergun-köşeGladyocu darbe girişimi sonrası kaleme aldığı yazıda siyasî iradeye uyarı babında “hukuk”tan ve “hukuk bilinci”nden söz eden Ali Bulaç pabucun pahalı olduğunu anlayıp nedamet getirdi. 10 maddelik nedametnâme tam olarak ibretlik: “Hareket” önemli zaaflarla maluldür, suçlular korunmaz, OHAL ilan edilmesi yerindedir, hayatım boyunca İslam davasının neferi oldum,  İslam’ın izzeti her cemaat ve partinin üstündedir… Kısacası Arınç gibi Bulaç’ın “aklı” da başına yeni gelmiş; o “akıl” darbe girişiminden bir gün önce nerede imiş, son derece tartışmalı.

“Bilgili bir ahmak, cahil bir ahmaktan daha çok ahmaktır” diyor Molière, Ali Bulaç gibi 20 yılı aşkın süre yılanla aynı yatakta oynaşıp darbe girişimi gecesi uyanan “entelektüelleri” kast ediyor olsa gerek. Bulaç’ın özür beyanına aldanırsak biz de ahmakız demektir; zira Bulaç güvenilmez kişiler kategorisinde.

Soru: 20 yılı aşkın bir süre F Tipi Cemaat’le haşır neşir olup işin iç yüzünü “anlayamayan”, darbe girişimiyle birlikte “uyanan” Ali Bulaç’ın bundan sonra ülke ve dünya siyasetine, İslam coğrafyasında olup bitenlere, tarih ve topluma dair yapacağı “analizlere” güvenilebilir mi, daha önce yaptığı “analizlerin”, din, sosyoloji, siyaset bağlamında ortaya attığı “görüşlerin” herhangi bir kıymeti kaldı mı? İşin gerçeği: Hepiniz oradaydınız!

F Tipi Cemaat’in tabanı cahil diyelim, dünyayı bilmez diyelim, neye alet olduğunu fark edemedi diyelim, bir an için öyle olduğunu varsayalım. Peki, Ali Bulaç gibi İslamcı bir “entelektüel” de Graham Fuller gibi bir CIA’cinin övdüğü, desteklenmesi gerektiğini söylediği, kol kanat gerdiği Gülen’den hiç şüphe etmedi mi? Fuller babamı övse, ona kol kanat gerse şahsen babamın dahi hain olduğuna kanaat getiririm. Bulaç ya dibine kadar akılsız ahmak biri ya da resmen bilinçli hain; üçüncü bir ihtimal yok!

Başta Ali Bulaç olmak üzere F Tipi Cemaat medyası yazarlarının özür beyanında bulunmaları hiçbir anlam ifade etmiyor. ABD dolarları onlara tatlı geldi, piyasaya hâkim olmuş, ABD namına yargısı, polisi, ordusuyla devleti ele geçirmiş taşeron bir gücün kendilerine sunduğu imkânlardan sonuna kadar faydalandılar, üstüne üstlük şöhretlerine şöhret kattılar. Ne özrü, ne pişmanlığı, herkes kimin ne mal olduğunu bal gibi biliyordu lakin hiç kimse dünyalığını kaybetmek istemiyordu, işin aslı budur.

Küresel organizasyonun amacı millî devleti yok etmek. Dinler arası diyalog, medeniyetler ittifakı, “Demokratik İslam”, “Ilımlı İslam”, “Sosyal İslam” aynı yapbozun hep bu amaca yönelik imal edilmiş parçalarıydı. Ali Bulaç’ın da gediklisi olduğu Abant Toplantıları ve son dönemde devreye sokulan Demokratik İslam Kongresi yol haritalarının, stratejilerin belirlendiği ihanet toplantıları hükmündedir.

Gelinen noktada mezkûr organizasyon ve toplantılara katılan herkesin soruşturulması ve kendilerine özel oluşturulmuş kamuoyu platformlarının dağıtılması şart olmuştur.

Son olarak; hiç kimsenin işsiz güçsüz kalmasını, ekmek parası dahi bulamaz duruma düşmesini, ana babası, çoluk çocuğu karşısında mahcup olmasını istemeyiz. FETÖ adlı Gladyocu yapılanma bu ülkede bu vatanın milletin çocuklarının hakkını yedi, onları işsiz güçsüz, parasız pulsuz bıraktı, ehliyet ve liyakatten yoksun, 2 gram aklı dahi olmayan beceriksiz semeleri makam-mevki ve servet sahibi yaptı, şimdi sıra kendilerinde, okulları, üniversiteleri, şirketleri, gazeteleri, televizyonları, radyoları vs. bir bir kapanıyor, buralarda çalışan F Tipi Cemaat mensupları işsiz güçsüz kalıyor, cascavlak ortada kalmak ne demek tecrübe ediyor. En zor zamanlarda ‘Allah büyük’ derken işte bunu kast ediyorduk; Allah büyük, şimdi ibretle seyretme zamanı!

Atilla Fikri Ergunakilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s