Atilla Fikri Ergun / Güncel Siyaset / Siyaset / Uluslararası Siyaset / Yazarlar / Yorum-Analiz

Atlantik’ten Çıkış

atlantik-sistemi-natoTürkiye’nin ait olduğu coğrafyada kendi dünyasını kurmasının zamanı gelmiştir, bölgedeki komşularıyla Batı’nın önüne set çekecek siyasî, askerî ve iktisadî bir organizasyona gitmesi kaçınılmaz olmuştur, Türkiye’nin Batı ile oynadığı oyunun sürdürülebilirliği kalmamıştır.

atilla-fikriergun-köşeTürkiye’nin ait olduğu coğrafyada kendi dünyasını kurmasının zamanı gelmiştir, bölgedeki komşularıyla Batı’nın önüne set çekecek siyasî, askerî ve iktisadî bir organizasyona gitmesi kaçınılmaz olmuştur, Türkiye’nin Batı ile oynadığı oyunun sürdürülebilirliği kalmamıştır.

Türkiye’nin bu saatten sonra yapacağı tek hareket Atlantik sisteminden çıkmaktır. 15 Temmuz 2016, ABD’nin Türkiye’nin başkenti Ankara’yı bombaladığı tarihtir, Cumhurbaşkanı an itibariyle milletin kendisiyle her yola gelebileceği millî bir birlik beraberlik ortamı yakaladı, Türkiye Atlantik sisteminden şimdi çıkmazsa bir daha asla çıkamayacaktır.

İlelebet Rus korkusuyla yaşayamayız, günün birinde ABD etkisini yitirecek, okyanus ötesinden eli kolu buralara uzanamaz olacak, Norveç gibi bir ülkeye dönecek, biz burada yine Ruslarla komşu olarak yaşamaya devam edeceğiz.

Dolayısıyla “Ilımlı İslam”cı Henri J. Barkey’i değil Avrasyacı Aleksandr Dugin’i dinlemek gerekiyor. Gelinen noktada İslamcı tez çökmüştür, Türkiye ya başta Rusya olmak üzere Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve komşularıyla yeni bir dünya kuracak ya da Atlantik sistemi içinde bombalanmaya devam edecek.

Gözden kaçırılmaması gereken önemli noktalar var. Batılı iktidar merkezleri, CNN İnternational, sermaye grupları ve bilumum Batı basınının desteğiyle Gezi kalkışmasında yer alan, gayri millî, HDP-PKK’cı çakma anti-kapitalistlerin darbe karşıtı söylemleri dikkate alınmamalı, timsah gözyaşları döküyorlar!

Türkiye’de HDP-PKK’cılar ve onların peşine takılan çakma anti-kapitalistler eliyle “Demokratik İslam” -ki kongresi dahi var-, F Tipi Cemaat eliyle de “Ilımlı İslam” projesi yürütüldü, aynı canavarın orta yerde buluşan sağ ve sol kolu…

Aynı şekilde bir kısım İslamcıların ve liberallerin F Tipi Cemaat karşıtı söylemleri son derece trajikomik, sanki işin bu noktaya gelmesinde hiç suçları günahları yokmuş gibi. Bu zevat son günlerde yoğun bir biçimde arşiv silmekle meşgul.

HDP-PKK fırsattan istifade “çözüm sürecine dönelim” derdinde, Cumhurbaşkanı-siyasî irade bu çağrıya zerre tenezzül etmemeli, hatalar tekerrür ederse bu sefer telafisi olmaz. “Çözüm süreci”ne dönmek demek Gladyocu kalkışma girişimi amacına ulaştı demektir, Atlantik sisteminin istediği tam olarak bu, Türkiye’yi tekrar “müzakere” masasına oturtup bölünmeye sürüklemek. F Tipi Cemaat ve HDP-PKK, bunların ikisi de Atlantik sisteminin kaosa sürükleyici ve bölücü işlev gören taşeronu.

Bir diğer husus; kritik zamanlarda birbirimizi sahiplenmeyi öğrenmemiz gerekiyor, bu bir parti davası değil, tek bir kişinin şahsî meselesi de değil, bu Türkiye var olacak mı olmayacak mı meselesi, dolayısıyla kerameti kendinden menkul siyasî irade karşıtı “eleştirilere” itibar etmemek icap eder.

Millî birlik beraberlik tablosunu kendilerine yediremeyenler var, kinleri ve hırsları akıllarının önüne geçmiş, bunlar ruhen de hasta kimseler, Allah’tan nüfus oranları düşük. Yan yana, omuz omuza olma günüdür, ülke rayına otursun herkesin eleştiri hakkı baki, yeter ki eleştirinin adını batırmayın!

Son olarak; Gladyocu kalkışmayla birlikte F Tipi Cemaat mensupları için herhangi bir mazeret kalmadı, gelinen son nokta itibariyle F Tipi Cemaat mensubu olmanın “demokrasi”, “hukuk”, “insan hakları” gibi herhangi bir kavram çerçevesinde meşru görülmesi de söz konusu değil. F Tipi Cemaat’le ilişiğini kesmeyenler -zımnen değil- doğrudan Gladyocu kalkışma destekçisi olduklarını ortaya koymuş olacaklar, biz de başlarına gelecek olanlar için üzülmeyeceğiz!

Atilla Fikri Ergunakilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s