Ali Tarık Parlakışık / Güncel Siyaset / Siyaset / Yazarlar / Yaşam / Yorum-Analiz

Anadolu İrfanının Yüceliği

anadolu-irfanı-ve-15-temmuz-darbe-girisimiEllerine aldıkları sopalarla darbe girişimine karşı sokağa çıkanların ve çeşitli hallerde objektiflere takılan diğer insanların direnişi, Anadolu irfanının yüceliğini ortaya koyan sahnelerdir. Bu toprakların özüne ne kadar sahip çıkarsak çıkalım, Anadolulu oluşumuzla ne kadar övünürsek övünelim yine de azdır.

ali-tarik-parlakişik15 Temmuz 2016 gecesi saat 22.00 sularında başlayan darbe girişimi, hükümetin, hususiyetle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dirayeti ve Müslüman milletimizin dik duruşu veya daha doğru bir ifadeyle kıyamı ile püskürtüldü. Milletimiz ellerinde ay yıldızlı al bayraklarla meydanları, emniyet binalarının ve kışlaların önünü doldurdu. Hemen belirtmeliyim ki, yerli-millî İslamcı bir genç olarak beni tatlı bir hüzne boğan, duygulandıran bir durumdur bu, insanlar ellerinde ay yıldızlı al bayraklarla, mehter marşları eşliğinde, dillerinde tekbirlerle darbecilere karşı direndiler, direniyorlar.

Darbe girişimi sonucunda tekevvün eden sosyoloji de yine tafsilatlı bir şekilde ele alınması gereken bir mevzudur. Alanlarda tekevvün eden bu sosyoloji, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve hükümet yetkililerinin dillerine pelesenk olan “Yeni Türkiye” söylemini tamamen millî bir çerçevede makul bir çizgiye çekecektir.

Direnen Türkiye’nin dik duruşu ve feraseti, 15 Temmuz gecesinden itibaren kat’i bir biçimde kristalize olmuştur. Hükümete muhalif fikirler, menfi eleştiriler bir tarafa bırakılmış, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın insanları dışarıya çıkıp direnmeye çağırması sonucunda darbeye karşı direnen millet tek vücut olmuş ve yapılması gerekeni yapmıştır.

Fethullah Gülen’in yıllardır sürdürdüğü ikiyüzlülüğe mukabil milletimiz darbe girişimi karşısında Türkiye’nin gerçek yüzünü göstermiştir. Bu aslında ters orantılı bir ilişkidir; çünkü millet yeni bir sosyoloji vücuda getirirken aynı zamanda Türkiye’ye darbe girişiminin kırılmasının sevincini yaşattığı gibi Türkiye dışındaki Müslümanları da bu sevince ortak ediyordu.

Neticede Fethullah Gülen’e bağlı birimlerin ve onları destekleyen NATO’cu ABD menşeli yapıların elleri kolları bağlanırken Türkiye’nin yerli-millî duruşu, İslamî tutumu ve darbe karşıtı ayaklanışı iyiden iyiye aşikâr olmuştur.

15 Temmuz gecesi Ankara Gölbaşı’ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı’nı basan darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’yi alnından vuran Şehit Piyade Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir ve benzeri şekilde darbecilere direnen ordu mensuplarının tutumları da aynı şekilde saygıdeğerdir. Darbe heveslilerinin geldiği nokta ise Müslümanlar için ibret vericidir.

En güzeli ne biliyor musunuz? Toplu taşıtlarda veya herhangi bir yerde, alışveriş yaptığımız, muhatap olduğumuz, selamlaştığımız insanlardan herhangi biri, cuntaya karşı çıkmış, tankların önüne yatmış, F16’ya “Adamsan aşağı gel ulan!” diye bağırmış olabilir.

Darbe girişiminin akamete uğradığı şu günlerde sanıyorum ki en büyük sorumluluklardan biri de ehliyetli kalem sahiplerine ve fakihlere/fıkıhçılara (hukukçulara) düşüyor. Türkiye gibi bir ülkenin artık sadece darbe kovuşturmasıyla vakit kaybetmeyip, kovuşturmayla eş zamanlı olarak yeni bir yapılanmaya gitmesi gerekiyor ve bunu da dillendirecek olanlar bu işin ilmiyle uğraşanlardır. Bu sadece bizi değil, Mısır’ı, Filistin’i, Suriye’yi, hulâsa bu darbe girişimi sırasında gönülleri bizimle olan coğrafyamızın her yanını ilgilendirmektedir.

Ellerine aldıkları sopalarla darbe girişimine karşı sokağa çıkanların ve çeşitli hallerde objektiflere takılan diğer insanların direnişi, Anadolu irfanının yüceliğini ortaya koyan sahnelerdir. Bu toprakların özüne ne kadar sahip çıkarsak çıkalım, Anadolulu oluşumuzla ne kadar övünürsek övünelim yine de azdır.

Ali Tarık Parlakışıkakilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s