Atilla Fikri Ergun / Güncel Siyaset / Siyaset / Yazarlar / Yorum-Analiz

Gladyocunun “Hukuku” ve Madalyonun Diğer Yüzü

15-temmuz-darbe-girisimiAli Bulaç gibi yerli-millî olmayı zül addedip kirli çeteci yayın organlarında kalem oynatanların ve azgın liberallerin Gladyocu kalkışma sonrası siyasî iradeye uyarı babında “hukuk”tan ve “hukuk bilinci”nden söz eden yazılar kaleme almaları pişkinliğin, yüzsüzlüğün, arsızlığın daniskası.

atilla-fikriergun-köşeAnlaşılan o ki, F Tipi Gladyo tertibi çete kalkışmasının arkasındaki 1. Liste ve okyanus ötesine sadık çetecilerin B planının ne olduğu ve ne zaman yürürlüğe konulacağı bilinmiyor. Bu nedenle olsa gerek OHAL kararı alan siyasî irade millete şehirlerin stratejik noktalarını ve meydanları tutmaya devam etmesi yönünde çağrıda bulundu.

OHAL kararı son derece isabetli, sırf eleştirmiş olmak için eleştirenler var, bu ahval ve şerait içinde devletin sağlam kalan kısmından “her şey serbest, yaşasın özgürlükler dünyası” türü bir yaklaşım beklemek ahmaklıktır. OHAL, devletin F Tipi Gladyo karşısında hiçbir engelle karşılaşmadan daha hızlı hareket edebilmesini sağlayacak. Herkesin kendisine çeki düzen vermesi umulur.

Ali Bulaç gibi yerli-millî olmayı zül addedip kirli çeteci yayın organlarında kalem oynatanların ve azgın liberallerin Gladyocu kalkışma sonrası siyasî iradeye uyarı babında “hukuk”tan ve “hukuk bilinci”nden söz eden yazılar kaleme almaları pişkinliğin, yüzsüzlüğün, arsızlığın daniskası. Milletin üzerine ateş açan Gladyocuların ve Gladyocu kuyruğu müntesiplerin “hukukundan” maksat nedir? Gladyocular başarılı olsaydı bugün ne tür bir “hukuk” yürürlükte olacaktı? Anlaşılan o ki “entelektüel” kisvesi altında yazıp konuşan bir kısım zevat milleti aptal yerine koymakta hiçbir beis görmüyor.

Cemaat’in ordu içinde yuvalanma faaliyetinde kritik yılın 1986 olduğu söyleniyor, yani Özal dönemi. F Tipi örgütlenmenin ABD-Süper NATO, yani Gladyo işi olduğu göz önüne alındığında taşlar yerli yerine oturur, bir.

Aynı şekilde son 10 yılda subay olanların yüzde 80’inin de Cemaat’le ilişkili olduğu söylenmekte. Bu da demektir ki, en iyimser yaklaşımla ordunun kendisine gelmesi için 15-20 yıla ihtiyaç var, iki.

Madem millî orduya kumpas kuruldu, bu süreçte liyakat ve ehliyet mekanizması işletilerek, görüşüne, mezhebine, meşrebine bakılmaksızın, kumpas davalarıyla hapse atılan subaylardan azamî ölçüde yararlanılmalıdır, üç. Nitekim kumpas davalarında yargılanan kurmay subaylar 15 Temmuz darbe girişimi sonrası kritik noktalara atanıyor ki, bu doğru bir yaklaşım.

Madalyonun diğer tarafına da bakmakta yarar var. F Tipi Gladyo tarafından tertip edilen kalkışma devleti bir ölçüde dağıttı, devlet kurumlarını ve kadrolarını birbirine karşı iyiden iyiye şüphe duyar hale getirdi, her ne kadar vaziyetin önünü almak isteyen duyarlı yazar ve düşünürler olsa da orduyu psikolojik olarak çökertti ve askerin elini kolunu bağladı. An itibariyle Türk devleti psikolojik ve askerî açıdan -en iyimser yaklaşımla- yarı yarıya savunmasız durumda. Kısa ve orta vadede bunun sonuçları son derece yıkıcı olabilir.

Gladyocu kalkışma kaos ortamı yarattı, içtimaî psikolojiyi bozdu, belirsizlik meydana getirdi, paranoyayı artırdı, ekonomik endişeleri tetikledi, meydana getirdiği hasarı görmezden gelmek hata olur. Devlet başta moral motivasyon olmak üzere milleti her açıdan takviye etmek zorunda. Şimdilik pek fazla farkına varılmamış olunsa da mevcut hasar süreç içinde içtimaî açıdan başka sorunlara yol açma potansiyeline sahip.

Atilla Fikri Ergunakilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s