Güncel Siyaset / Siyaset / Taner Algan / Yazarlar / Yorum-Analiz

Millet Şuuruyla Hareket Edebilmek

15-temmuz-darbe-girisimi-4Türkiye hem millet hem devlet olarak önemli bir eşikten dönmüş olup meydanlara çıkan halkımız bir ilke imza atmıştır. Bu bağlamda medyasıyla, milletiyle, iktidar ve muhalefetiyle tamamen birlik olup çok önemli bir sınavı başarıyla vermiştir. 

taner-alganÜlkemiz 15 Temmuz 2016 gecesi büyük bir tehlike atlattı. Bu tür kritik durumlarda birtakım değerlendirmeleri olayın soğuyup insanlar sakinleştikten sonra yapmak lazım, bu ilke olaylara daha sağlıklı ve ferasetli bakmak adına önemli; zira sıcağı sıcağına yapılan analizler, yazılan yazılar geçici fikirler oluşturabilir, yanlış tespitler ve analizler yapmamıza, duygusal tepkiler vermemize yol açabilir. Dolayısıyla cunta/darbe teşebbüsünü yahut terör eylemini -adına her ne denilirse- sakin kafayla değerlendirdiğimiz gecikmeli analizimizi bugün paylaşmakta yarar gördük.

1– Öncelikle tüm ülkemize ve milletimize geçmiş olsun. Hamdolsun kritik eşik büyük ölçüde atlatıldı. Ancak birkaç gün, belki de birkaç hafta kadar daha teyakkuzda olmakta fayda var; zira tehdit-tehlike devam etmekte.

2– Bugünden itibaren bizleri çok önemli süreçler beklemektedir; zira henüz cuntacılar/terörist başları gerçekleştirmek istedikleri hedeflerden vazgeçmiş değiller. Bundan sonra ne yapacakları şu an için belirsiz. Bu nedenle tüm ülke dikkatli olmalı, insanları olası iç karışıklıklara yönlendirebilecek veya milletimizi birbirine düşürebilecek söylem ve eylemlerden kaçınmalıdır.

3– Tam da bu noktada, özellikle milletimizin ve medyamızın ferasetli ve rasyonel davranması gerekir; zira bugünlerde internet, sosyal medya (sahte hesaplar), TV, gazete vb. araçlar üzerinden insanları birbirine düşürmek için provoke edici yayınlar yapılabilir. Bu tür paylaşımlara karşı ani ve tepkisel davranışlardan uzak durmamız icap eder. Çünkü bilhassa fotoğraflarda ve videolarda yanıltıcı şekilde photoshop uygulamaları kullanılmış olabilir. Darbe girişimi sırasında bunun bir benzerini gördük (askerin boğazının kesilmiş şekilde gösterilmesi gibi).

Hepimizin bu tür haberlerin/paylaşımların doğru olup olmadığını öncelikle araştırması gerekir. Halk tabiriyle “balıklama atlamamak”, teyakkuz halinde olmak ve rasyonel davranmak önemlidir. Cuntacıların büyük olasılıkla şimdiki hedefleri bu şekilde halkı ayrıştırmak olacağından herkesin uyanık davranması lazımdır. Nitekim Müslümanın şiarı, bu tür olaylarda ferasetli davranması ve Hucurat süresindeki ilke gereği olayları araştırarak tedbirler almasıdır.

4– Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, meydanlarda halkla durumdan habersiz “tatbikata geldiğini zanneden” erler arasında çatışmayı körükleyen ve kışkırtan bir grubun olduğudur. Meydanlardaki halk, bu gruplara karşı uyanık davranmalıdır. Bu grup “halka destek veriyor ve askerleri kötülüyormuş gibi görünüp” aslında halkla asker arasında çatışma çıkararak kaos ortamı yaratmak ve asker-polis-millet üçgenini bölmek amacında.

5– Her şerde bir hayır vardır düsturuyla bakmak lazım gelir olaylara. Bu vesileyle şu ana kadar görül(e)meyen kirli unsurların temizlenmesi gerektiği fark edilmiştir. Böylece kirlendiğini fark edemeyenler için de temizlik şart olmuştur. Bu olaylar ülkemizin daha güzel günlere –acılar çekerek de olsa– gideceğinin işaretidir inşallah, öyle umuyor ve öyle inanıyoruz.

6– Ülkede çok çeşitli fikirlere sahip kişiler yaşadığından her türlü düşünce de bu süreçte öne çıkacaktır. “Komplo teorileri”, “sözde stratejistler”, “bu bir oyundu/plandı” diyenler, “çok şükür atlattık, Rabbim bir daha yaşatmasın” düşüncesiyle itidalli davrananlar, “partizanlar, anti-partizanlar”, “savunma veya karşı çıkma bağlamında radikal fikriyatlar” vs. Bunlara takılmadan ülkemiz ve milletimiz için birlik ve beraberlik içinde sağduyulu davranmak önemlidir. ‘Her bir insan = bir düşünce = bir yorum’ demektir, bu nedenle bugünlerde farklı fikir, görüş ve kimlikleri bir tarafa bırakıp, partiler üstü, siyaset üstü ortak akılla herkesi birleştirecek üst kimlik olan ‘millet’ mefhumu çerçevesinde hareket etmemiz zorunludur. Çünkü olası bir başka girişimde bu kadar şanslı olamayabiliriz. Rabbim bu ülke insanına lütfetti ve cunta girişimi engellendi, çok şükür, ancak ülkenin tüm evlatları olarak sahip olduğumuz kimlikleri bir tarafa bırakıp millet şuuruyla hareket etmediğimiz takdirde bundan sonra çok daha zorlu günler bizi bekliyor demektir.

7– “Bu eylem bir darbe girişiminden ziyade 3-5 çapulcunun yaptığı bir hareket/bir cunta teşebbüsüdür” diyenler olayın vahametini ve ciddiyetini küçümsemekte ya da doğru düzgün fikir sahibi olmadıkları için sırf konuş olmak için konuşmaktalar. Bu eylem, ciddi bir biçimde önceden planlanmış, normalde sabaha karşı eyleme geçilmesi düşünülen bir girişimdi. Ancak planların üstünde bir plan vardır. Bu plan Rabbin planıdır ve hiçbir beşeri plana benzemez. Meclis’i bombalayacak kadar gözü kararmış bu cuntacı girişimin basit bir girişim olmadığı aşikârdır. Sadece planlarının erken deşifre olması ve üst kademelerden destek bulamamaları sebebiyle ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Rabbimizden, ellerine yüzlerine bulaştırdıkları bu kara lekeyi, tüm ömürleri boyunca kör olan vicdanlarında ve hırsa köle olmuş bedenlerinde yaşatmasını diliyoruz.

15 Temmuz 2016 gecesi cuntacı girişim başarılı olsaydı şu an siyasal, dinî, etnik vs. radikal eleştiriler yapanlar dâhil hiçbirimizin tek bir kelâm dahi edemeyeceğini unutmamamız gerekir. Bu nedenle birtakım siyasi, dinî, ideolojik radikal fikirler sebebiyle darbe girişimini savunmanın veya sloganik konuşanın hiç kimseye hiçbir faydasının olmadığı herkesçe bilinmektedir. Buna rağmen darbe başarılmış olsaydı başımıza ne geleceğini hâlâ öngöremeyen, olayı hafife alan, darbenin olmamasına üzülen vs. kişilere söyleyecek başka bir sözümüz yoktur; zira onların gözleri görmez, kulakları duymaz, kalpleri hissetmez olmuştur. Bu tür mahlûklar taş hükmündedir, taş görmez, hissetmez, duymaz…

8– Bu cunta/darbe girişiminin bir diğer özelliği de karakter/değer/ahlak/denge yoksunluğudur. Şüphesiz ki hiçbir darbeden bir değer ya da olumlu bir karakter beklenemez lâkin her kötülüğün kendi içinde bir dengesi olur. Savaşların bile bir ahlâkı/hukuku/nizamı vardır. Ancak bu darbe girişimi kendi milletine kurşun sıkacak ve milleti temsil eden Meclis’i bombalayacak kadar körelmiş, devşirilmiş ve gözünü kan bürümüş bir zihniyetin ürünüdür. Bu anlamda diğer darbelerden ve darbe girişimlerinden daha seviyesiz bir kimliğe sahip olan bu cunta girişimi aynı zamanda halka sıktığı kurşun ve Meclis’e attığı bombalarla bir terör eylemidir.

Bu bağlamda bir insanın ya da grubun inanç, değer, ahlak ve fıtrat noktasında sapıtınca yapamayacağı ihanet yoktur. Söz konusu hiçbir değer, inanç ve ahlak sınırlarına sığmayacak bu gayri insani teşebbüsün başarısızlıkla sonuçlanmasını lütfeden Rabbe şükürler olsun. Gözleri kör olanın sonunun ne olacağını tarih bizlere her daim göstermiştir.

9– Türkiye hem millet hem devlet olarak önemli bir eşikten dönmüş olup meydanlara çıkan halkımız bir ilke imza atmıştır. Bu bağlamda medyasıyla, milletiyle, iktidar ve muhalefetiyle tamamen birlik olup çok önemli bir sınavı başarıyla tamamlamıştır (şimdilik, yani % 90 diyelim). Bu noktada darbe girişimini engelleyen başta milletimiz olmak üzere emeği geçen herkesi ve tüm sivil toplum kuruluşlarını ve devlet kurumlarını tebrik etmek icap eder (her daim bu birliğin sağlanması umuduyla).

10– Bu süreçte mücadele verip, mücadeleleri hayatlarına mal olan veya o sırada çatışanların olduğu yerlerden geçerken arada kalıp vefat eden tüm samimi yurttaşlarımıza ve emniyet güçlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum. Gerçekten aileleri için zor bir durum… Bize de onlar için dua etmek düşer. Söz biter burada, dua ve dayanışma girer devreye; Allah ahiretlerini hayırlı eylesin.

Rabbim bu ülkenin evlatlarını bugünden itibaren halkına silah doğrultan girişimlerle imtihan etmesin. Tüm ülkemiz ve milletimiz adına hepimize geçmiş olsun.

Artık her hal ve şartta birlik olma ve millet şuuruyla hareket etme dönemidir. Millet olarak davranabilme bilincini gösterdiğimizde neleri başarabileceğimizi 15 Temmuz 2016 gecesi ülkemizin tüm güzel şehir meydanlarında gördük, buna şahit olduk ve tarihe kaydettik…

Taner Algan – akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s