Atilla Fikri Ergun / Güncel Siyaset / Siyaset / Yazarlar / Yorum-Analiz

15 Temmuz Çete Kalkışması – ABD İle Savaş Hali

15-temmuz-darbe-girisimiTürkiye ABD ile savaş halindedir, herkes böyle bilmelidir!

atilla-fikriergun-köşe15 Temmuz 2016 gecesi çeteci kalkışmanın ilk dakikalarında sosyal medyada şunu söyledik: “Tamamen gayri millî bir darbe girişimiyle, -en kısa zamanda önü alınmazsa- iç savaşa sebebiyet verebilecek gelişmelerle karşı karşıyayız, milletimiz itidali elden bırakmamalıdır, hükümet millet iradesi ile giderse gider, silah zoruyla olmaz, olmayacaktır!”

Allah’tan kötü planlanmış bir çete işiydi ve başarısız oldu, ülke direkten döndü, geçmiş olsun. Darbenin de bir mantığı vardır; son 35 yılda dışarıyla irtibatlı olup devlet içinde yuvalanmış malum unsurların çoğu tasfiye edilmiş, “çözüm süreci”nden vazgeçilmiş, şehirler terör örgütünden temizlenmiş, örgüt kırsala dönmüş, dış politikada farklı adımlar atılmış, bu çete girişiminin mantığı ne?

Affınıza mağruren; kendi ülkesinin Meclis binasını bombalayan, kendi askerini polisini şehid eden, havadan kendi vatandaşını tarayan, tankı milletin üzerine sürüp vatandaşı ortadan ikiye bölen kökü dışarıda ihanet şebekesi için ‘nesebi belirsiz orospu çocukları’ dersek yanlış yapmış olmayız.

Önce Türk ordusunu derdest edip içeri tıktılar, sonra tüm kritik noktalara kendi adamlarını yerleştirdiler, aşırı şekilde güçlenen donanmanın gücünü kırdılar, şimdi ordu içinde kendileri tasfiye ediliyor. Orduda adam kalmadı, yarın topyekun savaşa girsek hangi kurmay kadrosuyla, nasıl? Türk emniyet güçlerinin elinde ölmeyi dahi beceremeyip Yunanistan’a kaçan müptezel sürüsü, yatacak yerleri yok!

Daha önce defaatle söyledik, Türkiye’de bir muhalefet yok, ‘muhalefet = ihanet’ olmuş bu ülkede. Cumhurbaşkanı’nın şahsına odaklanmış, “Bu adam gitsin de varsın ülke batsın, yansın, kül olsun” diye “düşünen” hainler var, yeni argümanları “darbe senaryosu”. Buna göre 15 Temmuz 2016 gecesi olup bitenler Erdoğan’ın başkan olabilmesi için kurgulanan bir “senaryo”dan ibaret imiş.

Kan döküldü, bir sürü insan şehid oldu, Meclis bombalandı, Genelkurmay Başkanı başta olmak üzere üst düzey komutanlar rehin alındı vesaire, ne senaryosu, ne oyunu! Türkiye ABD ile savaş halindedir, herkes böyle bilmelidir!

İman ettiği komplo teorilerini, şahsi düşmanlıklarını, kör şartlanmış muhalefetini birkaç günlüğüne bir kenara bırakıp siyasî iradenin arkasında durmayı zül addeden “aklın” bu ülkeye verebileceği hiçbir şey yok. Korkmayın, birkaç gün siyasî iradenin arkasında durmakla Erdoğan’cı, AKP’ci, yandaş, “Yeni Türkiye”ci falan olmazsınız, akıllara zarar muhalefetinize kaldığınız yerden devam edersiniz.

Siyasî irade yanlış eğilimler içerisine girdiği zaman yine karşısında olacağız, ikisi birbirinden ayrı şeyler; muhalif olmak gereken yer ve zamanda siyasî iradeye destek vermemize engel değil.

Gayri millî, din, devlet, vatan, millet düşmanı çete girişimi bertaraf edildiğine göre artık göz ardı edilen bazı noktalara temas edebiliriz. Acı ama gerçek, “Ne istediler de vermedik” mantığı ile buralara geldi bu işler; Pensilvanyacı-Amerikancı çete mensupları hâkim-savcı olmuşlar, polis olmuşlar, orduya girmişler, pilot olmuşlar, kurmay olmuşlar, her şey olmuşlar.

Modern dünyadan şunu öğrenmiş olmamız icap eder: Herhangi bir kimseye ait şu veya bu “dinî yorum”un, falan üstadın, filan şeyhin-pîrin-mürşidin, herhangi bir grubun-tarikatın-cemaatin devlet üzerinde etkisi, devlet yapılanmasında yeri olmamalıdır; devlet belli bir hiyerarşi dâhilinde usûlüne uygun şekilde işlemesi gereken bir yapıdır, devlet idaresinin kendine özgü gerekleri vardır, önüne gelen grup, örgüt, tarikat cemaat palazlanıp devlete hâkim olmaya kalkışırsa evin yolu bulunmaz!

Anlaşılmış olması gereken bir diğer nokta da şudur: Din siyasetin ve ticaretin kötü kullanılan bir malzemesi haline getirilmemelidir. İlaveten; hukukla oynamamak, hukuku belli bir şahsın veya grubun menfaatleri için esnetmemek, sündürmemek icap eder. Bir başka husus, tüm uyarılara rağmen ordu içindeki Pensilvanyacı-Amerikancı uzantıların tasfiye edilmesinde geç kalındığıdır.

Yaşananlardan ciddi dersler çıkarılmasını ve hataların tekerrür etmemesini temenni edelim.

Atilla Fikri Ergunakilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s