Atilla Fikri Ergun / Felsefe-Düşünce / Tarih-Kültür / Yazarlar

Tarih ve Zekâ Problemi

tarih-ve-zeka-problemiSaklanmaya, üzeri örtülmeye çalışılan şey ister doğru ister yanlış kategorisine dâhil olsun, tarihin üzerini örtmeye -tarihi baştan sona aklamaya ya da karalamaya- kalkışan kimse herkesten önce kendini karanlığa gömer, cahil olanlar da onunla birlikte aldanırlar.

atilla-fikriergun-köşeTarihi övmekle tarihe sövmek arasında üçüncü ve orta bir yol bulmak zorundayız. Tarihi övmek bizi şu an olduğumuzdan daha iyi bir hale getirmediği gibi, redd-i miras yaparak tarihe sövmek de bizi şu an olduğumuzdan daha iyi bir noktaya götürmüyor.

Tarihi övmek aldatıcı, tarihe sövmek ise yıkıcı bir yaklaşım, ilki yapılan yanlışlardan ders almamızın önüne geçerken, ikincisi geçmişle aramızdaki bağı koparıyor, bizi köklü kültür ve medeniyetimizden uzaklaştırarak, ne idüğü belirsiz, sonradan türedi bir hale getiriyor.

Tarihe damgamızı vurduk, büyük işler yaptık, doğru, ancak gerçeklerle de yüzleşmemiz gerekiyor. Her işimizi iyi yaptık, herkesi yendik, sonra? Kala kala elimizde Trakya’nın bir bölümü ve Anadolu kaldı; böyle bir akıl yok! Klasik mazeret: Bizi parçaladılar! Bizden kaynaklanan bir durum, akıllı olmadığımız için, başka bir nedeni yok.

Büyülü tarih; her şey çok güzeldi, yapılan her iş doğruydu, hiç günah işlenmedi, hiç kimsenin kanına girilmedi, hiç adaletsizlik yapılmadı, beyler, sultanlar, ağalar, paşalar herkes ‘evliyâullâh’tan idi, vesaire… Böyle bir tarih yok; tarihimizin böyle olduğunu zannedenlere en hafif tabirle ‘cahil’ diyoruz.

Lanetli tarih; her şey çok kötüydü, yapılan her iş zulüm, herkes zalim kategorisine dâhil idi, ilim, irfan, hak-adalet, iyilik, doğruluk, güzellik adına hiçbir şey yoktu, vesaire… Hiç böyle bir tarihimiz olmadı; tarihimizin böyle olduğunu zannedenlere aynı şekilde ‘cahil’, tarihi bu şekilde bilinçli olarak çarpıtıp karalayanlara ise ‘hain’ diyoruz.

İnsanın olduğu her yerde sorun vardır, işin tabiatı icabı tarih boyunca -Müslümanlar ve İslam Medeniyeti de dâhil olmak üzere- sorunsuz günahsız bir insan topluluğu, yönetim yahut medeniyet olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır.

Özetle; isabetli, ufuk açıcı, derinlikli ilmî ve fikrî yaklaşımlardan yararlanmaya, doğru işleri örnek alıp yaygınlaştırmaya, yanlışlıklardan da ders almaya bakmak icap eder. Saklanmaya, üzeri örtülmeye çalışılan şey ister doğru ister yanlış kategorisine dâhil olsun, tarihin üzerini örtmeye -tarihi baştan sona aklamaya ya da karalamaya- kalkışan kimse herkesten önce kendini karanlığa gömer, cahil olanlar da onunla birlikte aldanırlar.

Son olarak; tarih bilgisi sahih kaynaklara, sağlam belgelere dayanmak zorundadır, aksi takdirde tarih bilgisinden söz edilemez. Ortada hiçbir makul sebep yok iken sabit tarihî hakikatleri inkâr eden kimse ise en iyimser yaklaşımla zekâ problemi yaşıyor demektir.

Atilla Fikri Ergunakilvefikir.org

Reklamlar

One thought on “Tarih ve Zekâ Problemi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s