Kitap Tanıtımı

Millî İslâmcılık İthal İslâmcılığa Karşı

milli-islamcilik-ithal-islamciliga-karsi-atilla-fikri-ergunMillî İslamcılık İthal İslâmcılığa Karşı -Hesaplaşma-, 150 yıldan bu yana tartışıla gelen ve İslamcı çevreler tarafından günümüzde genel olarak basmakalıp söylemlerle üzeri örtülmeye çalışılan meseleler üzerinde okuyucuyu etraflıca düşündürecek bir kitap.

Atilla Fikri Ergun‘un Millî İslâmcılık İthal İslâmcılığa Karşı -Hesaplaşma- adlı son kitabı Kibele Yayınları’ndan çıktı.

7 Bölümden oluşan 136 sayfalık kitap, içeride ve dışarıda gelinen son nokta itibariyle, fikrî temellerini Mısır’dan, Pakistan’dan ve İran’dan alan ithal İslamcılığın yerine Millî İslamcılığı ikame etme zorunluluğunun ifadesi olarak öne çıkıyor. “Türkiye, fikrî temellerini Mısır’dan, Pakistan’dan ve İran’dan alan ithal İslamcılığın yerine Millî İslamcılığı ikame etme zorunluluğuyla karşı karşıyadır” diyen Ergun, aksi takdirde bin yıllık kimliğimizin yok olacağını ve bu topraklar üzerindeki mevcudiyetimizin hitâm bulacağını ifade ediyor.

Dini politik-ideolojik-ticarî malzeme olarak gören ithal İslamcı zihniyetin toplumu ifsat ettiğini belirten yazar, gelinen eşikte terörün politik uzantılarının dahi dinden söz ettiklerine ve seçimlerde “mütedeyyin” adaylar gösterdiklerine dikkat çekiyor.

Zuhur ettiği ortam, şartlar, fikrî temelleri ve muhtevası itibariyle ‘İthal İslâmcılık’ olarak nitelendirdiği yaklaşımın fikrî kaynaklarını irdeleyen, Pakistan’dan, Mısır’dan ve İran’dan buraya taşınan malzemenin bu coğrafyanın tarih, kültür ve geleneğiyle çatıştığını belirten yazar, Türkiye’nin “köprüden önce son çıkış” olarak nitelendirilebilecek bir noktada bulunduğunu, ithal İslamcılığa son noktayı koyma zamanının geldiğini, Türkiye’deki İslamcı çevreler için Millî İslamcılığa, dolayısıyla Türkiye’ye ve Türk Milleti’ne intisap etmekten başka çıkar yol kalmadığını belirtiyor.

Ergun, kitabında İsmet Özel’in Türklük tanımına destek veriyor ve İslamcı çevrelerin bayrak haline getirdikleri müelliflere karşı ‘Üç Şair-Üç Mütefekkir’ dediği Necip Fazıl, Sezai Karakoç ve İsmet Özel başta olmak üzere bu coğrafyada yetişmiş âlim ve mütefekkirlerin yaklaşımlarını öne çıkarıyor.

Atilla Fikri Ergun, kitabında şu önemli tespitlere yer veriyor:

“30 yıl önce millet daha Müslüman’dı, fazla teorik bilgisi yoktu ama samimiydi, İlmihal’le işini görürdü, tekfir bilmezdi, din adına teröre arka çıkan, din üzerinden rant elde eden kimse yoktu. İnsanlar her şeyden önce iç huzuru arıyordu, herkes kendi mahallesinde, kendi halindeydi, ev-iş-okul üçlüsü yeterliydi.

Din politikanın ve ticaretin kötü şekilde kullanılan malzemesi haline getirildiği andan itibaren riyakârlık, sahtekârlık, hainlik, münafıklık kol gezmeye başladı. Dini politik-ideolojik-ticarî malzeme olarak gören ithal İslamcı zihniyet toplumu ifsat etti. Şimdi millet topluca cinnet geçiriyor. Artık terörün politik uzantıları bile dinden söz ediyor, seçimlerde “mütedeyyin” adaylar gösteriyorlar. Ortada din falan kalmadı, geçmiş olsun!

İslam, bu toprakların gerçeğidir, böyle olmakla birlikte Türkiye, fikrî temellerini Mısır’dan, Pakistan’dan ve İran’dan alan ithal İslamcılığın yerine Millî İslamcılığı ikame etme zorunluluğuyla karşı karşıyadır. Aksi takdirde bin yıllık kimliğimiz yok olacak ve bu topraklar üzerindeki mevcudiyetimiz hitâm bulacaktır.”

Kitapta ithal İslamcılık dayatması, Anti-Türk İslamcılık, radikal İslamcı tedhiş, Millet-Devlet, kozmopolitizm, radikalizm, Cumhuriyet ve laiklik gibi birçok önemli konu ele alınıyor.

Millî İslamcılık İthal İslâmcılığa Karşı -Hesaplaşma-, 150 yıldan bu yana tartışıla gelen ve İslamcı çevreler tarafından günümüzde genel olarak basmakalıp söylemlerle üzeri örtülmeye çalışılan meseleler üzerinde okuyucuyu etraflıca düşündürecek bir kitap.

Kitabın adı: Millî İslâmcılık İthal İslâmcılığa Karşı -Hesaplaşma-

Yazarı: Atilla Fikri Ergun

Yayınevi: Kibele Yayınları

Sayfa sayısı: 136

Basım yılı: 2016

Kitabın ana başlıkları:

ÖNSÖZ

I. AN İTİBARİYLE – “YENİ TÜRKİYE”

II. FİKRÎ PLANDA

III. MEDYA-İNTELİJANSİYA

IV. İSLAMCILIK İSLAM MEDENİYETİNİ İHYA YAHUT YENİDEN İNŞA EDEBİLİR Mİ?

V. RADİKAL İSLAMCI TEDHİŞ

VI. MİLLÎ İSLAMCILIK İTHAL İSLAMCILIĞA KARŞI / İSLAM-TÜRK

VII. MODERNLEŞME, KÜRESELLEŞME, MİLLET-DEVLET VE CUMHURİYET

SON SÖZ

İnternetten temin etmek için (link): Millî İslâmcılık İthal İslâmcılığa Karşı -Hesaplaşma-

Atilla Fikri Ergun kimdir?

1974 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1995’te yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. Beyan, Gülistan, Değirmen, Basiret, Terkip ve İnşâ, Yılkı dergilerinde ve İslamî içerikli çeşitli İnternet sitelerinde 350’yi aşkın makale yazdı. Çeşitli gazete, dergi ve internet sitelerinde söyleşileri yayınlandı. 2009 yılında Mehmet Akif Genç müstear ismiyle Beyan Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliği’ni yaptı. Özgün Duruş Gazetesi’nde Yayın Editörlüğü görevinde bulundu ve haber-analiz yazıları yazdı. Ayrıca Ali Bulaç’la özel olarak çalıştı. 2010 yılında Adilmedya.com’un Genel Yayın Yönetmenliği’ni yaptı, aynı zamanda 2011 yılına kadar İnşa Yayınevi’nin editörlük görevini üstlendi. An itibariyle Yılkı dergisinin editörlüğünü yapıyor. Evli ve 3 çocuk babası.

Yayınlanmış kitapları: İlk Adım: Oku (Alâk Suresi Tefsiri), Temmuz 2005 (Bu ortak çalışma, 60 sayfalık bir risale olup yazarın kendisi tarafından bastırılmıştır); Kur’an Kıssaları -1- (Bahçe Sahipleri Kıssası), Çıra Yayınları, Temmuz 2009; İsyan Yazıları (İtaat Kültüründen İsyan Kültürüne), Ozan Yayıncılık, Mart 2011; Modern Çağda Putperestlik (Kapitalizm), Kibele Yayınevi, Ekim 2011; 21. Yüzyılda İslâm ve İslâmcılık (Modernizm, Tarih-Kültür-Gelenek: İki Arada Bir Derede), Kibele Yayınevi, Mart 2012; Risâle (Düşünceden Siyasete; Karanlığın Sonu Aydınlık), Kibele Yayınevi, Kasım 2012; Tefsiru’l Büşra (İyi Haber Kur’an, Nüzûl Sırasına Göre Kur’an-ı Kerim Tefsiri, Vahyin İlk Yılları), Kibele Yayınları, Mart 2013; Modernist Saldırı & Gelenekçi Direniş (Tasallut Çemberi Altında Cansiperâne İslâm Yazıları), Fikir Teknesi Yayınları, Temmuz 2015; Modernleşme Girdabında Medeniyet Arayışı -Bir Huruç Teşebbüsü-, Fikir Teknesi Yayınları, Ekim 2015

akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s