Atilla Fikri Ergun / Din / Yazarlar

Yoz Kültürün İfsadı ve Ramazan-ı Şerif

ramazan-i-serif

Ramazan’ı eğlence vesilesi kılmak isteyen “akıl” kendi yoz kültürünü din zannediyor. Ramazan’da tüketimi teşvik eden “akıl” ise kendi maddî çıkarı için dini kullanıyor.

atilla-fikriergun-köşeAllah’ın izniyle bir Ramazan-ı Şerif’e daha eriştik. Bu vesileyle Ramazan’ı Ramazan olmaktan çıkaran yoz kültürün ifsad edici etkisine karşın birkaç kelâm etmek ihtiyacı hâsıl oldu.

Kısaca ifade edecek olursak:

Ramazan’da güncel siyasetin yalanlar ve ikiyüzlülüklerle dolu meş’um havasından arınıp her zamankinden daha fazla maneviyat solumaya ihtiyacımız var. Güncel siyaset olmasa hayatımızdan hiçbir şey eksilmez.

Ramazan vesilesiyle yardım kuruluşlarından gelen mesajlar tavan yaptı. Ramazan’da zekât verecek yahut infakta bulunacak olanlar öncelikle ihtiyaç sahibi olan akrabalarını, komşularını, arkadaşlarını, eğer işçi çalıştırıyorlarsa işçilerini gözetmeliler. Bilmeyip de yanı başındakileri zengin zannedenlerden olmamak icap eder.

Ramazan’ı eğlence vesilesi kılmak isteyen “akıl” kendi yoz kültürünü din zannediyor. Ramazan’da tüketimi teşvik eden “akıl” ise kendi maddî çıkarı için dini kullanıyor. Eğlence ve tüketim; Ramazan’ı idrak etme amacındaki Müslümanlar mıyız, yoksa kafasında yer eden bin bir gece masallarıyla halkı Müslüman olan bir ülkeye gezmeye giden Batılı turistler miyiz belli değil.

Her yıl lüks iftar sofralarında bir araya gelen kesimlerle Ramazan’da da her zamanki gibi kıt kanaat kurabildikleri sofralarda iftar açanlar iki farklı anlayışı temsil ediyorlar, biri doymak bilmezken diğeri “Yarına Allah’a kerim” diyor; ikinci gruba dâhil olduğumuz için ne kadar hamd etsek az.

Geçmişte yaşanan tecrübeler ışığında her ne kadar etki etmeyeceğini düşünsem de, her Ramazan öncesi yaptığım uyarıyı tekrarlayacağım: Televizyondan uzak durun, zihinleri kirleten, ifsad eden “dinî” tartışmalara itibar etmeyin; muhasebe, murakabe, mukabele, tefekkür, namaz, dua ve zikirle kendimizi yenileme zamanıdır.

Vahiy nazil oldu ve Ramazan’ı on bir ayın sultanı yaptı, vahiy yoksa Ramazan’ın anlamı yok -aylardan bir ay-, vahiyden uzak kalanın Ramazan’ı yok, Ramazan’ı olmayanın Bayram’ı yok.

Süslü cümleler kurmaya gerek yok, Ramazan; Kur’an, hadis, oruç, namaz + teravih namazı, zikir-tesbih, dua, sadaka; iftardan önce-iftardan sonra ve sahurda yayınlanan kerameti kendinden menkul TV programlarına, gâvur işi “Ramazan eğlenceleri”ne vesaire yer yok; tefekkür, muhasebe, murakabe, hepsi bu kadar.

Son olarak; her Ramazan kafayı milletin ibadetine takıp “Beş vakit namaz kılmayan boşuna oruç tutmasın” falan diyenler var; Allah mahkeme kurmuş, bunları da savcı yahut hâkim olarak atamış sanki. Herkes kendi ibadetiyle, nefs tezkiyesiyle meşgul olmalı. Umulur ki, beş vakit namaz kılmayanlar da Cuma, Ramazan yahut Bayram vesilesi ile düzenli bir biçimde namaza başlarlar.

Âlem-i İslam’ın Ramazan-ı şerifi mübarek olsun…

Atilla Fikri Ergunakilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s