Ömer Yılmaz / Güncel Siyaset / Siyaset / Yazarlar / Yaşam

Başbakan Ben Olacağım!

basbakan

55 milyon Başbakan var Türkiye’de, bizim bakkal Nuri bile utanmasa “Beni Başbakan yapın” diyecek.

ömer-yılmaz-köşe-3Türkiye yeni Başbakanını, pardon Reis-i Cumhur’un belirleyeceği / belirlediği düşük profilli, formalite icabı “işbaşına” gelecek olan Başvekilini bekliyor. Kulisler, sözde eğilim yoklamaları, kapalı zarflar falan filan, sizin anlayacağınız olaylar olaylar!

55 milyon seçmen doğrudan bu tartışmanın içinde, ancak yüzde 49,5 oy almış bir Başbakan’ın dandik bir blog yazısıyla düşürülmesini tartışmıyor; “Kim Başbakan olabilir, olmalı, olacak”ı tartışıyor. Reis ne derse o!

Aslında 55 milyon Başbakan var Türkiye’de, bizim bakkal Nuri bile utanmasa “Beni Başbakan yapın” diyecek. Bu 55 milyonun dışında kalan sokaktaki çocuklar dahi Başbakan olmak istiyor. Herkes yönetime talip; sokakları süpürmek, çöpleri toplamak isteyen hiç yok. Oysa bu işleri yapacak insanlara daha çok ihtiyaç var, yoksa hastalıktan telef oluruz, o zaman politika sizi kurtarmaz. Kimin umurunda, ben “baş” olacağım, Başbakan ben olacağım!

Zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış, o hesap, kodaman politikacıların makamları-mevkileri, yarın ne olup ne olmayacakları da bizim garibanların çenesini yoruyor. Kahvehanede üç kişi bir araya gelince devlet yıkıp devlet kurmaya başlıyor.

– Ne iş yapıyorsun kardeş?

– Ayakkabı ustasıyım.

– Tamam, oldu, devlet idaresi senden sorulur!

Henüz kendi kişisel, ailevî, maddî-manevî problemlerini çözemeyen yurdum garibanı konuşuyor, “Aslında ekonomide şöyle yapmak lazım, hukuk sistemini de şu şekilde değiştirmek gerek!” Tamam gardaş, not aldım ben, en kısa zamanda hayata geçiririz senin reformları!

En sevimlileri de Taksim Meydanı’nda adam sallandırmak isteyenler. Bakın bakalım bir daha kimse cesaret edebiliyor mu hainlik etmeye! Garibanların kahvehane sohbetlerinde hak verdiğim tek nokta bu. Sallandıracaksın!

Hayır, o değil de, karı kız muhabbeti yapanların söyledikleri lafla devlet yıkıp devlet kuranların söylediklerinden daha tutarlı, ben ona yanıyorum. Karı kız muhabbeti yapanlar kendi alanlarında daha “ilmî” konuşuyorlar en azından.

Demek istediğim, kafayı politika ve devletle bozan ahali kendi kapısının önünü süpürse her şey daha güzel olacak. Bir şeyleri düzeltmek istiyorsanız işe kendi nefsinizden başlayın, evinizi, ailenizi güzelleştirin, komşularınızı, akrabalarınızı ihyâ edin, mahallenizi şenlendirin, gidin iki yetimin başını okşayın, iyilik yapıp denize atın, balık bilmezse Hâlik bilsin.

Olmaaaz… Politika! Devlet! Parti! Cumhurbaşkanı! Başbakan! Meclis!

Elinizin körü!

Peki, size hayırlı “BAŞ” bakanlar!

Ömer Yılmazakilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s