Atilla Fikri Ergun / Din / Felsefe-Düşünce / Siyaset / Yazarlar / Yorum-Analiz

“Müslüman” Firavunlar

islam-medeniyeti-tartismalari

İslam, “Müslüman” Firavunlar var etmek için gelmedi; Firavunları tarih sahnesinden silmek üzere geldi.

atilla-fikriergun-köşeTürkiye’de Allah korkusu olmayan ne kadar insan varsa hayatî önem arz eden mevkilere geldi. Bu durum, onların çok kabiliyetli olmalarından kaynaklanmadı şüphesiz, sistem kime nerede ihtiyacı varsa onu oraya yerleştirdi.

Bunu söylerken muhalefeti bunun dışında değerlendirmiyoruz, bilakis muhalefet de sistemin arzu ettiği şekilde dizayn edilmiştir. Dolayısıyla Türkiye’de muhalefet ülkenin hayrı için muhalefet etmiyor, muhalefetini sistem namına gerçekleştiriyor. Yani… Yani hakikatte ne kadar zararlı ve işe yaramaz adam varsa onların bir bölümü de sözde “muhalefet” olup karşımıza çıktı.

Türkiye’de muhalefet hep kirli ve dışa bağımlı ola geldi. Muhalefetteki partilerin hiçbiri iktidar partisinin alternatifi değil, vizyonları yok, misyonları ise sistemin kendilerine biçtiği rolden daha fazlası değil.

Türkiye’de iktidarla muhalefet partilerinden herhangi biri yer değiştirdiği takdirde bütün sorunların çözüleceğini, her yerin güllük gülistanlık olacağını zannedenler önlerini görmekten acizler. Millî İslamcı bir muhalefet vücuda gelebilseydi ilerisi için ümit var olabilirdik, ortada böyle bir şey olmadığına göre muhalefetimizi fikrî mecrada sürdürmekten başka çaremiz yok.

Üzerinde önemle durulması gereken noktalar var:

Henüz edep(sizlik) problemini dahi aşabilmiş değiliz, daha muhataplarıyla nasıl konuşmaları gerektiğini bile öğrenememiş olanların siyasî-ideolojik propagandasından ancak zulüm hâsıl olur. Müslümanlar henüz yolda birbirlerine kazık atmakla, siyasî birlikteliklerde yahut ticarî ortaklıklarda birbirlerinin kuyusunu kazmakla, birbirlerinin arkasından entrika çevirmekle meşgulken dünyanın onlardan örnek alacağı herhangi bir şey yok; belki dünyanın bizden öğreneceği tek şey Müslümanlığın ne olmadığıdır, hepsi o kadar.

İslam, “Müslüman” Firavunlar var etmek için gelmedi; Firavunları tarih sahnesinden silmek üzere geldi. Eline güç geçince azgınlaşan kimsenin hali acınasıdır, onun kişiliği güç ile kaimdir, güç yok olduğu zaman onun kişiliği de yok olur. Hakikatte kişilik ilim, irfan, ahlak ve faziletle kaimdir. Azgınların öğretmeni İblis’tir, onlara tuğyanın bütün inceliklerini öğretir, ahiret gününde ise onları terk eder. Dünyada Firavun’la yaka paça olmak yerine Firavunlaşan “Müslüman” ahirette Firavun’a komşu olacaktır.

Allah’ın arzında azgınlık eden adamın hakikatte kendine ait bir çöpü dahi yoktur, kendi aklı, ruhu ve bedeni dâhil azgınlık etmek için kullandığı bütün malzeme Allah tarafından yaratılmıştır ve tümü mutlak olarak O’na aittir. Kim, kimin dünyasında, kimin mülkünde, kimin malıyla, kime azgınlık yapıyor?!

Bizim sadakatimiz Allah ve Resulünedir; sadakat gösterilecek başka bir merci tanımıyoruz. Allah ve Resulüne tâbi olana tâbi oluruz, bunun dışında kalanları tanımamakla yükümlüyüz. Allah’ın kulu olmaktan başka unvanımız yok, bizi hür kılan da bu, ötesi esaretten ibaret ki, gerekli değil, değmez de. Allah bize yeter, modern Müslüman’ın “aklının” almadığı şey bu. Allah senin yanındaysa cümle âlem senin aleyhine toplanıp bir olsa ne anlam ifade eder, hiç!

Bu ahval ve şerait içinde Türkiye’de “İslam Medeniyeti” tartışmaları cereyan ediyor. Ne yazık ki, bu tartışmalar sağlıklı değil. İslam Medeniyeti’nden söz edenler genel olarak Batı Uygarlığı’nın yerine geçmek istiyorlar. Yani… Yani Batı’nın yaptıklarını İslam adına, “İslamî” hüviyetle yapmak isteyen insanlarla, daha açık bir ifadeyle dünyanın başına Firavun kesilmek isteyen Müslümanlarla karşıyayız. Elbette buna gerek yok, zira an itibariyle düşmanın kim olduğunu apaçık bir biçimde biliyoruz, üzerine “İslam” etiketi yapıştırılmış, dinî bir hüviyet kazanmış zulümle başa çıkmak daha zor.

Hazır yeri gelmişken; merhum Necip Fazıl’ın Büyük Doğu fikriyatı üzerinden İslam Medeniyeti söylemi geliştirmeye çalışan arkadaşlar az biraz “Allah’ın on pulunu bekleye dursun on kul / Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul / Bu taksimi kurt yapmaz kuzulara şah olsa” meselesine el atarlarsa bahtiyar olacağız. İslam Medeniyeti zengin-fakir uçurumunun gün geçtikçe derinleştiği bir medeniyet olmasa gerek. Medeniyeti ihyâ yahut yeniden inşa edelim derken mevcut iktisadî adaletsizliğe bigâne kalmak hoş değil.

Bu “medeniyetçi” arkadaşların “İslam Medeniyeti” tasavvurunda muhalefete de yer yok. Nitekim aralarında meşru muhalefet fikrini dahi “saçma ve anlamsız” bulanlar var. Meşru muhalefet fikrinden söz edenlerin muhalefetini dahi “saçma ve anlamsız” buluyorsanız ya iktidar âşığı ya da idare-i maslahatçısınız demektir. O zaman gidip iktidarın eteğine yapışacak, sarayın kapısından ayrılmayacak, iktidara övgüler yağdıracaksınız; ilim, irfan, tefekkürden vs. de söz etmeyeceksiniz, zira idare-i maslahatın bunlarla hiçbir alakası yok.

İdare-i maslahatçı ne yapar, en iyimser ihtimalle tamamen iktidara yamanmasa da, mevcut durum icabı vaziyeti idare etmek için suya sabuna dokunmaz, ortaya karışık yazar konuşur, böyle yaparken insanların onu dikkate alacakları zannına kapılır. Oysa onun varlığıyla yokluğu arasında fark yoktur. İktidarı rahatsız etmediği, aynı şekilde iktidara vereceği destek de çok matah bir şey olmadığı için oradan itibar göremez. Meşru zeminde muhalefet fikrini benimseyenler de onu hiç dikkate almazlar.

İdare-i maslahat çoğu zaman “aman yaptığımız işe bir zarar gelmesin” mantığı ile tercih edilir. Korkmayın, suya sabuna dokunmazsanız size zarar vermelerinden endişe duyduğunuz cenahtan yaptığınız işe bir zarar gelmez; gazetenizi, derginizi, radyonuzu, TV kanalınızı muhafaza edersiniz, ancak o işten hakiki manada bir hayır da çıkmaz, ortada dönüp dolaşırsınız, söylediğiniz doğrular da arada kaynayıp gider.

Sonuç olarak; bütün bu sebeplerle mevcut siyasetin içinde yokuz, iktidarla ve iktidarın “nimetleri” ile işimiz olmadığı gibi, mevcut muhalefetle de işimiz yok; fikir mecrasında kürek çekmeye devam edeceğiz.

Atilla Fikri Ergunakilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s