Atilla Fikri Ergun / Din / Yazarlar / Yorum-Analiz

Yok!

atilla-fikriergun-köşeModern dünyada Müslümanlar da diğer insan toplulukları gibi suretle/görüntüyle alakadar oluyorlar, mânâ-muhteva herhangi bir anlam ifade etmiyor. 

İnsan ıslah olmadığı müddetçe ne ülkede ne de dünya genelinde hiçbir şey düzelmeyecek, insan kendini ıslah etme niyeti taşıyorsa ne âlâ, değilse Hz. Peygamber bugün çıkıp gelse hiçbir faydası olmaz. Türkiye’de insanlar kendi nefslerinden başlayarak hemen her alanı daha fazla ifsad etmek için âdeta birbirleriyle yarışıyorlar. Karşı karşıya olduğumuz sorun, siyasî-ideolojik bakış açısıyla veya kurtuluş reçeteleriyle çözülebilecek bir sorun değil, tamamen manevî-ahlakî bir krizle karşı karşıyayız. Ahlaktan ayrı hidayet yok!

Entelektüel gevezelikler yüzünden en basit hakikatler dahi göz ardı edilir hale geldi. Harama-günaha batmış toplumların uğrayacakları akıbet helak olmaktır, tefsiri-te’vili yoktur, son derece açık ve anlaşılır bir hakikattir bu, kesin bilgidir. Türkiye’de yaşayan insanlar kendilerine çeki düzen vermedikleri takdirde Allah’ın yolu-yasası (Sünnetullah) gereği ayıklanıp gidecek, tarih sahnesinden çekilecekler, mevcut durum itibariyle başka ihtimal yok!

Modern dünyanın kuşatması altında kıldığımız yarım yamalak namazla ayakta kalmaya çalışan Müslümanlarız. Takvamız yerlerde sürünüyor, kupkuru rasyonalizm kafamıza bin bir türlü şüphe tohumları ekiyor, tüketim kültürü bizi israfa sürüklüyor, hayat o kadar hızlı akıyor ki, kıldığımız namaz derdimize deva olmuyor, yolda yürürken zikretmek yerine kulağımızda kulaklık müzik dinlemeyi tercih ediyoruz, televizyon bütün haramları evimizin içine taşıyor, yediğimize, içtiğimize, giydiğimize bir şekilde haram bulaştığı için dualarımız kabul olmuyor… Maalesef ahvalimiz böyle. Bu yolun sonunda selamet yok!

Nefsini bilen kendini takva sahibi addetmez, hele böyle bir dünyada. Takva sahibi olmak kim modern Müslüman kim, en azından yarım yamalak ibadetimizle kibre kapılmak yerine kendimize bu kadarını itiraf etmeliyiz. Hâlâ nefes alıp verebiliyorsak tevbe için geç değil. Yeise kapılmak yok!

Yaşadığımız çağda öncelikli meselemiz manevî hayatın nasıl yaşanacağı ile alakalı. Henüz beş vakit namazı tam vaktinde ve hakkını vererek kılamayanların siyasî-ideolojik teorileri, iddiaları, söylemleri yok hükmünde. Namazı yamalı, duası yarım, zikri yok ama Âlem-i İslam’ı kurtarmaya aday, böyle bir absürtlük yok!

Bize Siyasal İslamcılar lazım değil, 54 farzı tastamam yerine getiren Müslümanlar lazım. Manevî-ahlakî açıdan yamalı bohçaya dönmüş olup, henüz farzları yerine getirmekte zorlananların siyasî-ideolojik sloganları herhangi bir anlam ifade etmiyor, bu tür söylemlerin iki paralık değeri yok!

Modern düşünce her şeyi tartışılabilir hale getirdi, modern Müslüman da bu yaklaşıma iştirak ederek iman esasları dâhil dine dair her şeyi tartışmaya açtı. Oturup el âlemle kendi dinini-imanını tartışmakta hiçbir beis görmeyenlerin neredeyse tamamı dalalete duçar oldu. Modern düşünce “her şey tartışılabilir” derken biz “tartışıl/a/mayacak yahut üzerinde tartışmaya yer olmayan şeyler var” diyoruz. Oturup seninle varlık zeminimi tartışacağım ve kendime de Müslüman diyeceğim, böyle bir soytarılık yok!

Modern düşüncenin aslında hiçbir şeyi tartıştırmadığını, böylece kendini tek doğru olarak dayattığını zannedenler var. Bizim “modern düşünce” dediğimiz şey Batı’da Aydınlanma ile başlar ve kadîm geleneği, değişmeyeceğine iman ettiğimiz tüm değerleri tartışmaya açar. Böylece insan zihnini değişmez ve üzerinde tartışılmaz olan kadîm değerlerden özgürleştirmek ister. Kant’ın “Aklını kullanma cesareti” dediği şey de budur. Modern düşünceden bize hayır yok!

Modern düşüncenin kendini tek doğru olarak dayatması da, sistemin gücünü kullanarak öngördüğü hayat tarzını empoze etmesinin yanı sıra tartışmaya açtığı kadîm değerleri -bu tartışma neticesinde- asılsız-usûlsüz, tek taraflı olarak geçersiz ilan etmesiyle mümkün olmaktadır. Bunun sonucunda ne olmuştur, iman esaslarını dahi tartışmaya açan bir Müslüman tipolojisi zuhur etmiştir. Böyle bir İslam, böyle bir Müslümanlık yok!

Modern dünyada Müslümanlar da diğer insan toplulukları gibi suretle/görüntüyle alakadar oluyorlar, mânâ-muhteva herhangi bir anlam ifade etmiyor. Kesin olan şu ki, kafayı görüntüye takmış insanların ne bugünü ne de yarını var. Suret ya da görüntü mânânın önüne geçtiği zaman içi boş işlerle uğraşırsınız ki, sonu hüsrandır. İrfan, mânâyı suretin önüne geçirmek, onu suretin esaretinden kurtarmak ve hayata hâkim kılmak için var ve ne yazık ki modern Müslüman’da irfan yok, onun işi kabukla, özle değil. Kabukla uğraşmanın âlemi yok!

Günümüz Müslüman’ı yaşadığımız çağa, dolayısıyla küreselleşmeye uygun, modern, liberal din arayışı içinde ve bu arayış, gün geçtikçe ivme kazanıyor. Bu noktada “Özgürlükçü dindarlık” adı altında bir garibeler garibesiyle karşılaşıyoruz. Bu, öyle gelişigüzel söylenmiş, ortaya atılmış bir şey değil, bu ve benzeri kavramsallaştırma veya tanımlamaların hepsi belli bir amaca mebni, masa başı özel imalat. Dinin içini boşaltacak, kafasına göre hareket edecek, kimlik krizi yaratacak, adına da “Özgürlükçü dindarlık” diyecek, yiyen aptallığına doymasın, başka türlü izahı yok!

Âkif, Batı uygarlığı için “tek dişi kalmış canavar” diyordu, modern Siyasal İslamcıların medeniyet tasavvuru -hayata geçtiği takdirde- Batı’nınkinden daha fazla zarar verir, çünkü onun “İslamî” hüviyete büründürülmüş çok kötü bir kopyası, canavardan da öte. Böyle bir İslam Medeniyeti yok!

Son olarak; mevcut tabloya bakarak dinden soğuyan, dine küsen insanlar var, 5-10 sahtekâr dini kendi dünyevî çıkarlarına alet etti diye camiye, namaza vs. küsülmez; din Allah’ın dini, sahtekârların babalarının malı değil. Öyle yağma yok!

Atilla Fikri Ergunakilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s