Din / Felsefe-Düşünce / Nurettin Topçu / İktibaslar

Kalbimizdeki İmansızlık

nurettin-topçu-iradenin-davası-1Yalnız menfaat ve saadet kıymetleri etrafında yaşayan cemiyet, ancak kuvvete ve her ferdinin istikbal endişelerine dayanan millet işte bu hale gelir. Mektepte iktidarsızlık, mabette riyakârlık, devlette mesuliyetsizlik ve ailede itimatsızlık felâketleri birleşerek hayatı tahammül edilmez hale koyarlar. Hakikatte hepsinin sebebi, kalbimizdeki imansızlıktır.

Tedbir ve basiret maskesine bürünen korkak ve hilekâr zekâlar, ruhlara kurnazlık, cesaretsizlik, hamiyetsizlik zehirleri saçarlar. Bilhassa münevverler zümresinde cesaretsizlik, hareketsizlik artar. Hepsi ilim adamı olduklarını söyleyerek hareket mesuliyetinden sıyrılmak isterler ve sizin hareketlerinizi gözlere bayağı göstermek için belâgat ve mantığın türlü oyunlarını kullanırlar.

Duygusuzluğun iliklerine kadar sinmiş olduğu böyle bir cemaatin ruhuna isyan aşılamaya çalışırsınız. “Fitne çıkarıyor, bizim nizâmımızı bozuyor” diye takip ederler, zulmün pençesine teslim ederler. Böyle bir yerde herkes, her ölü ve iskelet ruh, zâlim kesilir. Bu kütlenin iradesi bitmiş, tükenmiştir.

Yalnız menfaat ve saadet kıymetleri etrafında yaşayan cemiyet, ancak kuvvete ve her ferdinin istikbal endişelerine dayanan millet işte bu hale gelir. Mektepte iktidarsızlık, mabette riyakârlık, devlette mesuliyetsizlik ve ailede itimatsızlık felâketleri birleşerek hayatı tahammül edilmez hale koyarlar. Hakikatte hepsinin sebebi, kalbimizdeki imansızlıktır. Hepimizi gerçek iradesine ulaştırıcı olan bu iman yolu bir kere elden gitti mi, istenildiği kadar meydanlarda ateşli nutuklar verilsin, salonlarda kalabalıklar toplansın, hiçbirinde kararan hayatımıza neşve bulunmaz. Hayatımız, duygusuzların asla farkında olmayacakları, devasız bir yeis içindeki bunaltmalariyle bizi aşağı canlıların hizasına yaklaştırır. O zaman ruhsuz kalan şekillere başvurur. İçi boş güzel sözler, parlak şekiller, süslü kıyafetler itibar kazanırlar. Amerikan hayatı ideal olur. Büyük adam diye yüksek koltukta oturana denir. Kibir ve haset hörmet bulur ve bütün bunların yanı sıra aşk unutulur, mukaddesat bizi Allah’a doğru götürücü yol mânasını kaybeder.

Nurettin Topçuİradenin Davası, s. 39-40

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s