Atilla Fikri Ergun / Din / Siyaset / Yazarlar

Türk-Sünnî

atilla-fikriergun-köşeTürk-Sünnî kimliğini alaşağı etmeye çalışanların kim olduklarını anlayabilmek için tarihe bakmak yeterli, dün kime karşı cihad ettiysek bugün oynanan oyunun arkasında da onlar var, yani gâvurlar!

“Irkçılık yapmayın, mezhepçilikten uzak durun” vesaire, bunların hepsi ortaya söylenen, dolayısıyla adresi meçhul, yuvarlak, içi boş laflar. Herkes söyleyeceğini doğrudan, adresi belli olacak şekilde ve açık bir biçimde söylemeli.

“Artık ‘Yeni Türkiye’deyiz, ülkenin bin yıllık kimliğini değiştiriyoruz, biz Türk denince bunu etnik bir kimlik olarak algılıyoruz, onun için Türk’ten-Türklükten söz etmeyin, Ehl-i Sünnet’i olmazsa olmaz addederek ön plana çıkarmaktan vazgeçin, Şia’yı, Neo-Mutezililiği, Vehhabiliği zemmetmeyin, sözde mezhepsizliği hoş görün” denilmek isteniyorsa bunu kabul etmemiz söz konusu değil.

Duyan da Türkiye’de halk arasında etnik milliyet ve mezhep temelli savaş var, millet sokaklarda insan avına çıkmış zannedecek. Cuma namazı için camilerde toplanan cemaatin kafatasçılık bağlamında ırkçılıkla ne alakası var anlayabilmek mümkün değil. Sünnî cemaate mezhepçilikten bahsedilmesi de tam olarak abes. Bu ülkede kim kime mezhebî baskı bağlamında mezhepçilik yapmış, ülkenin kahir ekseriyeti Sünnî, Hanefiler Şafiilere, Şafiiler Hanefilere mi mezhepçilik yapmış, Sünnîler, Sünnî olmayanları sokaklarda kovalamış, kıstırmış, darp mı etmiş? Bilakis azgın bir azınlık tarafından her gün Sünnîlere ve Sünnîliğe küfrediliyor bu ülkede.

Terör konusunda hemfikiriz, canlı bomba olup kendini patlatan, cihadın, şehadetin adını kirleten zihniyete bizim de itirazımız var.

“Ne Sünni ne de Şiiyiz”, müzmin hastalık halini alan, sabit tarihî hakikatleri göz ardı eden bu tür içi boş söylemlerin hiçbir kıymet-i harbiyesi yok, bilakis bu tür yaklaşımlar milletin varlık zeminini tahrip edip, insanları dinî anarşiye sürükler, başka hiçbir işe yaramaz. Bu tür söylemleri dillendiren kimselerin Selçuklu ve Osmanlı’dan bahsetmeleri de abesle iştigal, zira her ikisi de Sünnî Türk imparatorluğuydu.

Daha önce yazmıştık(1), mezhep, herhangi bir kişi veya topluluk nezdinde dinin form kazanmasıdır ki, bu kaçınılmazdır. Din hayat içinde ancak bu şekilde tezahür eder, başka türlü olması mümkün değildir. Bu bakımdan “Ben mezhepsizim” diyenler de dâhil istisnasız herkesin itikat, ibadet, fıkıh ve amel bağlamında tutturdukları yol itibariyle mezhebi vardır ve bu da kişinin dini olmaktadır. Yani… Yani mezhep demek din demektir.

İsteyen Şii, isteyen Neo-Mutezili, isteyen sözde mezhepsiz olsun, hiç kimsenin mezhep-meşrep bekçisi değiliz. Türk-Sünnî, bizim varlık zeminimiz budur, mesele bu kadar açıktır.

Türk yok, Sünnî yok ise, o zaman tarih de, devlet de, devletin ve milletin bekası da yok demektir. Milleti kimliksizleştirip ülkenin altını oyanlar, varlıkları tehlikeye girdiğinde işlerini Türk-Sünnî olmayanlarla halletmek zorunda kalacaklar.

Bilinmesi, iyice anlaşılması gereken şey şu ki, çoğunluğun kadîm kimliğiyle oynamaya kalkışırsanız maraza çıkar, bu takdirde hiç kimsenin “mezhepçilik, ırkçılık” diye yakınmaya hakkı olmaz. Hem azınlık teşkil edip hem çoğunluğun kimliğine itiraz eder, onu etkisiz kılmaya çalışır, üzerine bir de ülkeyi ele geçirmeye kalkışırsanız Türk Şair (İsmet Özel) size kapıyı gösterir, iyi de yapar.

Türklük Ren Nehri’nde atını sulamaktır, Türkler tarihte bunu yaptılar; yapan Türk oldu, yapamayan “yorumcu”. Cihadı organize eden, Selçuklu ve Osmanlı gibi iki gaza devletini tarih sahnesine çıkaran dinî form da Sünnîlik oldu. Dolayısıyla Türk-Sünnî kimliğini alaşağı etmeye çalışanların kim olduklarını anlayabilmek için tarihe bakmak yeterli, dün kime karşı cihad ettiysek bugün oynanan oyunun arkasında da onlar var, yani gâvurlar!

Atilla Fikri Ergunakilvefikir.org

1– bkz. Mezhep – “Mezhepsizlik” – Sünnîlik başlıklı makale:

https://atillafikriergun.wordpress.com/2015/04/15/mezhep-mezhepsizlik-sunnilik/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s