Haber

Yılkı: Türkiye’ye Gönülden İntisap Edenlerin Zikri

yilkidergisi-sayi-8-2016Yılkı dergisinin 8. Sayısı okuyucuyla buluştu…

YILKI;

BASTIĞI YERLERİ TOPRAK DİYEREK GEÇMEYENLERİN, TÜRKİYE’YE GÖNÜLDEN İNTİSAP EDENLERİN ZİKRİDİR!

Necip Fazıl Kısakürek’in “Nerededirler!” sualini arka kapaktan duyuran; Türkiye’nin son birkaç asır öncesinden bugüne sarsılan temellerini merkeze alan, siyasetten coğrafyaya, kültürden sanata, itikattan modernleşmeye kadar birçok alanda etkin makalelerin yer aldığı Yılkı Edebiyat ve Fikriyat Dergisinin 8. Sayısı çıktı. Her sayısında hem kadro hem de içerik olarak genişleyen Yılkı, Murat Koparan yönetmenliğinde Türkiye’deki matbuat camiasının artık merkezinde yer aldığını ve gündem belirleyecek bir konuma ulaştığını ispat etmiş durumda.

Yılkı’nın 8. sayısında Türk bürokrat ve deneyimli siyasetçi CENGİZ AYDOĞDU, İfade Özgürlüğünün Sağ Tarafı başlıklı makalesinde devletin güvenliği ve böylece milletin emniyeti için düşünce faaliyetlerinin durumunu arz eden önemli tespitler kaleme aldı.

Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekanı PROF. DR. AHMET KAVAS Hoca, “İtibar” mı “Prestij” mi Daha “Saygın”? başlıklı makalesinde, bize ait kavramların tahribatından hareketle Akademi’nin düştüğü durumu ifade ederken, entelektüel zümrenin çürük temellerini PROF. DR. ALİ BİRİNCİ’den referansla ifade ediyor.

Medeniyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü Türk Felsefesi Tarihi Kürsüsü’nden FATİH M. ŞEKER Hoca, Devlet Nedir, Ehl-i Siyaset Kimdir? başlıklı makalesinde olmazsa olmazımız siyasetnâmelerden referansla devletin ve devlet adamlığının anatomisini çiziyor.

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden YRD. DOÇ. DR. RIDVAN ÖZDİNÇ Hoca,  Osmanlı siyasi sisteminin aldığı son hali ifade eden ve günümüz Türkiye’sinde atlanmaması gereken Mecelle’yi tarihsel olarak yorumluyor.

DR. ŞEMSEDDİN ŞEKER, modernist akımlarla “Türkiye’nin yabancılaştırılması” politikasının kurnazlıklarını ortaya çıkarıp, dünden bugüne Batı’cı entelektüel zümrenin milletimize olan taarruzuna karşı dilimizin aslında dinimizin de referansı olduğunu ifade ediyor.

DR. AHMET ÖZDİNÇ, günümüz Türkiye’sinde şuurlu bir gençlik oluşturma politikasında beslenilmesi gereken kaynakları ve gençliği kuşatan marazi durumları bertaraf etmek için belirlenmesi gereken istikameti işaret ediyor.

WONDER Başkanı ALİ ÇİÇEK, tarihten bu yana İran’ın Müslümanlara karşı güttüğü haince politikaları ve Avrupa’nın İran’la Müslümanlara karşı kurduğu ittifakı, günümüz ilişkilerini de deşifre ederek Bırak Türkler Gaza Etsin, Sen, Ey Mesut İran, Kâfirle Uzlaş diyor.

ERCAN YILDIRIM, Avrupa düşünce tarihinin felsefi paradokslarını anlatırken, Türk düşüncesinin takındığı tavrı ve Avrupa’daki düşünceye karşı tutumunu tarihsel olarak ele alıyor ve milletimizin kendi düşünce hayatına intisap edememesindeki sistematik işleyişi anlatıyor.

Ajans Dergisi Genel Yayın Yönetmeni İBRAHİM BARAN, Siyasal İslamcılığın geçmişten bugüne aldığı şekli dürüstlük ekseninde örneklendiriyor.

HASAN HÜSEYİN ÖZ, Biz Kime Yenildik? sorusunu sorarak, asabiyet unsurlarımızın seyrini hatırlatıcı kaynaklara atıf yaparak, kimlik inşamızdaki temellere değiniyor.

PROF. DR. NURULLAH ÇETİN, İstiklâl Marşımızın kodlarını güncel bir şekilde yorumlayarak, Türkiye üzerinde tahakküm kurmaya azmedenlere karşı İstiklâl Marşımızın bir kalkan olduğunu hatırlatıyor.

MUHAMMET ORAN, ideoloji tarihçesinden hareketle Türkiye siyasetindeki aktörlerin ve Batı’nın Türkiye içerisindeki ideolojik gruplarının hareketlerini ve bu hareketlerin millet üzerindeki etkisini açıklıyor.

MELİKŞAH SEZEN, sekülerizmin din-bilim-birey üçgeninde iman dairemizi bir mantık yolculuğuna çıkarıyor.

ASIM ÖZ, Merhum Mimar Turgut Cansever’i hayatı ve mimari anlayışıyla hatırlatan bir makale kaleme aldı.

M. FATİH UZUN, Es Bad-ı Saba Es diyerek Divan edebiyatındaki tasavvufi unsurların istikametinin her daim Resul-i Ekrem’e çıktığını ifade ediyor.

Türk, Türk’tür! diyen ATİLLA FİKRİ ERGUN, Avrupa’daki yozlaştırıcı kültürü ve Avrupa’nın İslam’la hemhal olmuş Türklere karşı yürüttüğü kimlik politikasını sert bir dille eleştiriyor.

SELİM Y. DELİACI, Avrupa’daki eski ve yeni Türk algısını çarpıcı örneklerle ortaya koyuyor.

DAVUT BAYRAKLI, Hristiyanlık’taki Meryem Problemi üzerine kaleme aldığı makalesinde Yılkı’daki Pavlus okumalarına devam ediyor.

MESUD UDAY S. HÜSEYİN, Irak’ın işgal sürecinden günümüze uzanan bir Irak portresi çiziyor.

MUHAMMED KÖSE, dünyanın seyirci kaldığı Suriye’deki zulmü anlatan ve Suriye’nin stratejik konumunun öneminin kavranamadığını ifade eden bir yazıyla Yılkı’nın 8. Sayısına katkıda bulunuyor. .

BEKİR S. YAMAN, modernist İslam yorumlarının durumunu ele alıyor.

YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT TATLIYER, Avrupa’nın tarih yazımını, sömürgeci tutumunu ve Coğrafi Keşifler’in aslını ifade eden makalesiyle 8. Sayıdaki yerini alıyor.

MURAT BOZKURT, tasavvuf literatürünü, dil kavramına dair felsefe hareketleriyle harmanlanmış bir makale ile izaha devam ediyor.

Saraybosna Üniversite’sinden PROF. DR. METİN BOŞNAK, halen çokça tartışılan İslam’da hürriyet kavramını ele aldığı makalesiyle Yılkı’nın 8. Sayısında yer alıyor.

Yılkı şair ve yazarları, şiir ve hikâyeleriyle dergi içerisindeki yerlerini almış durumda: KENAN BOYBEY, M. NURİ DEMİRLİ, M. TARIK ŞAHİN, HALİL KAYA, HASAN NALÇACI, TEVFİK SİNAN ŞANİ, YAHYA KURTKAYA yeni sayının dikkat çeken şairleri.

Türkiye’de Türkiye’nin özüne dair gençlere fikir veren, gençlerden yola çıkarak kültür-sanat ortamında Türkiye lehine hizmet noktasında önemli bir boşluğu dolduran Yılkı’nın fikriyat çıtası gerçekten takdire şayan. Yılkı’nın bu istikrarlı yürüyüşü Türkiye adına artık umut verici bir seviyeye gelmiş görünüyor.

Yılkı'nın temin edilebileceği yerler

Yılkı’nın temin edilebileceği yerler

akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s