Konferans-Sempozyum-Panel-TV Programı Özetleri / İsmet Özel

Kimlik Bu!

ismet-özel-1Benim kimliğim neyi gösteriyor? Bu adam ve bu adamın mensup olduğu millet, dünyada Allah’ın şanını yüceltmekten daha makbul amel bilmeyen millet… Kimlik bu! Benim kimliğim ne? Benim kimliğim, Allah’ın şanını yüceltme vazifesini, makbul, güzel, iftihar edilir bir vazife olarak sayan bir kimlik. Benim başka bir kimliğim olamaz. Her şeyim bununla alakalı.

Sunucu: İsmet Bey, dışarıdan bakıldığında söyleminiz milliyetçiliğe yakın gibi duruyor, yani dışarıdan öyle görünüyor?

İsmet Özel: Milliyetçiliğe yakın değiliz biz; biz milliyetçiliğin ta kendisiyiz. Sanmayın ki, birisi kalkıp “Ayaklarımın altına alıyorum” falan deyince biz de “He he” diye ağzımızı açacağız! Biz, Türk milliyetçiliğinin tam göbeğindeyiz. Kimse de bizi ayağının altına alamaz. Biz onları ayağımızın altına alırız. Türk milliyetçiliğine laf söyleyenlerin hepsini ayağımızın altına alacağız. Çünkü Türk milliyetçiliği hiçbir şekilde İslam’dan kopuk bir şey değildir. Biz, Kur’an hayatımızda en önemli şey olduğu zaman, Kur’an’dan aldığımız kelimelerle konuştuk. Şimdi biz hayatımızı değiştirdiğimiz için, hayatımızı İslamî olmayan bir meşrep üzere devam ettirdiğimiz için bu (uyduruk) kelimeler var.”

Türk milliyetçiliği demek, Mekke ve Medine’nin selametini, hayatının esası, hayatının istikameti saymış insanların ideolojisi demektir. Şimdi Selçuklu, Osmanlı deniyor ama çoğu metinde Selçuklu Türkleri, Osmanlı Türkleri diye geçer. Selçuklu neden Selçukludur? Selçuklu, toprakları içine dâhil etmediği halde, bütün dünyaya, Mekke ve Medine’ye zarar gelmesi halinde, cezasını kendilerinin vereceğini ilan etmiş insanların devletidir; Selçuklu devleti… Selçuklular demişlerdir ki, “Kim ki, Mekke ve Medine’ye bir zarar verir, bilsin ki, onu tepeleyecek olan benim!” Selçuklu topraklarına dâhil olmamıştır Mekke ve Medine… Daha sonra Portekizliler Yemen’e asker çıkardığında, o zaman Türklerin başında bulunan Yavuz Sultan Selim, ilk doğuya sefer yapan Osmanlı padişahıdır. Neden doğuya sefer yaptı? Aynı Selçukluların endişesi dolayısıyla… Yani bir şekilde Mekke ve Medine Osmanlı topraklarına katılmalıydı ki, Mekke ve Medine’ye zarar verecek olan insan, Türk’e çatmış olsun, cezasını da Türk versin onun. Bu, 1916’ya kadar devam etti. 1916’ya kadar Mekke Kalesi’nin üzerinde Türk bayrağı dalgalanıyordu. Biz İstiklâl Marşımızı tekrar Mekke ve Medine’nin vatanımız olduğunun dünyaya tescili gayesiyle TBMM’de kabul ettik. Medine’ye teveccüh etmemiş bir hayat İslam hayatı olamaz. Yani Türk milliyetçiliği falan filan dediğimiz zaman bundan başka bir şeyden bahsetmiyoruz. Yani öyle dangul dungul Orta Asya morta Asya meseleleri falan yok.

Sunucu: O zaman şöyle bir soru gündeme geliyor: Kimlik, üst kimlik, alt kimlik… Bu konuda ne dersiniz?

İsmet Özel: Yani kimlik deyince “Kimsin?” Biz eskiden hüviyet derdik. Hüviyet, yani o’luk, hüve yani… Benim kimliğim neyi gösteriyor? Bu adam ve bu adamın mensup olduğu millet, dünyada Allah’ın şanını yüceltmekten daha makbul amel bilmeyen millet… Kimlik bu! Benim kimliğim ne? Benim kimliğim, Allah’ın şanını yüceltme vazifesini, makbul, güzel, iftihar edilir bir vazife olarak sayan bir kimlik. Benim başka bir kimliğim olamaz. Her şeyim bununla alakalı. Biz Kur’an’dan bunu öğreniyoruz: “Her şeyim, hayatım, ölümüm Allah içindir.” Bunu söylemeyen adama ben Müslüman demem. Yani “Benim hayatım da, ölümüm de Allah içindir” demeyen adamı ben Müslüman saymam. Kendisi isterse hafız olsun. Kimlik bundan ibarettir.

İsmet ÖzelKonya TV, ‘Güncel Takip’ programı, Mart 2013

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s