Atilla Fikri Ergun / Din / Yazarlar / Yorum-Analiz

Tahrif Hareketleri – Önü Kapanan Islah ve Tecdid Faaliyeti

atilla-fikriergun-köşeGelinen noktada dinî rölativizm tehlikesi baş göstermiş bulunmaktadır. İman esaslarından ibadetlere ilişkin kesinlik ifade eden hükümlere kadar hemen her alanda kişiden kişiye değişebilen bir “din” anlayışını yaygınlaştırmaya çalışmak, hakikatte dine yapılmış bir saldırıdır ve başarılı olması halinde sonuçları yıkıcı olacaktır.

Modern zamanlarda zuhur eden İslam’a yönelik tahrif hareketleri büyük ölçüde Batılılar tarafından tezgâhlandı, bu hareketlerin içinde yer alanların bir kısmı bilinçli gönüllü, bir kısmı da cahil gönüllü idi, bilinçli gönüllüler içinde kalburüstü olanlar Batı tarafından fonlandılar, kendileri için belli bir takipçi kitlesi ve hususî platformlar oluşturuldu. Amaç akideyi bozmak ve iman birliğini parçalamak, böylece milleti iç ve dış saldırılar karşısında kolay teslim alınabilir hale getirmekti.

Dolayısıyla tahrif hareketlerine karşı mücadele edenler aslında aynı zamanda bu toprakları da savundular ki, mücadele elan devam etmektedir. Meseleye dinî düşüncede farklılık, çeşitlilik, çok seslilik vs. olarak bakanlar gaflet, tahrif hareketlerini ıslah ve tecdid amaçlı ortaya çıkmış hareketler olarak tanıtanlar ise dalalet ve ihanet içindeler.

Tefsirle hermenötiği birbirine karıştıran yahut tefsirin yerine hermenötiği ikame etmeye, metin yorumculuğunu tefsir olarak yutturmaya çalışan “akıl” bu topraklara ait değil, modern paradigmanın işgal ettiği, esir aldığı, akıl olmaktan çıkmış bir “akıl” ile karşı karşıyayız.

Metin yorumculuğu Antik Yunan’a -ki ‘hermenötik’ kelimesi kaynağını Hermes’ten alır- ve Hıristiyanlığa -Kilise Babalarına- ait olan, bu ikisiyle özdeş hale gelmiş bir gelenektir, İslam tefsir geleneğiyle alakası yoktur. Hz. Peygamber devre dışı bırakıldığında geriye kalan tek yol metin yorumcusu olmaktır, bu ise kişiseldir, dinin kendisi değildir, dolayısıyla haktan yana hiçbir anlam ifade etmez. İslam dini -ki, yegâne hak dindir- kişisel yoruma müstenid (veya kişisel yorum üzerine kurulmuş) bir din değildir.

Hz. Peygamber’in Sünnet’ini dikkate almayan, ona söz hakkı tanımayan ideolojik Sünnet-Hadis inkârcılığı, Kur’an’ın tarihsiz, adresi meçhul, kişilerin zihnî kapasitelerine ve içinde yaşadıkları şartlar çerçevesinde (duruma göre) şekillenen algılarına ve bu algılar çerçevesinde şekillenen keyfi “yorumlarına” havale edilmiş muallak bir metne dönüştürülmesi için görev üstlendi.

Oysa Kur’an boşlukta duran bir metin değildir, pratiği hikmetin ifadesi olan Sünnet’le karara bağlanmıştır ve umumîdir, kişisel yorumlar ise sadece sahiplerini bağlar. Bu nedenle Sünnet, sözünü ettiğimiz tahrif hareketleri açısından aşılması yahut yıkılıp geçilmesi gereken bir duvar hükmündedir. Zira kişisel “yorumların” “ıslah” ve “tecdid” adı altında genel geçer kabul görebilmesi, dolayısıyla din haline gelebilmesi ancak bu duvar yıkıldığı takdirde mümkün olabilecektir.

Gelinen noktada dinî rölativizm tehlikesi baş göstermiş bulunmaktadır. İman esaslarından ibadetlere ilişkin kesinlik ifade eden hükümlere kadar hemen her alanda kişiden kişiye değişebilen bir “din” anlayışını yaygınlaştırmaya çalışmak, hakikatte dine yapılmış bir saldırıdır ve başarılı olması halinde sonuçları yıkıcı olacaktır.

Bu ve benzeri yaklaşımlar hakiki anlamda bir ıslah ve tecdid faaliyetinin de önünü kapatmaktadır. Zira ortaya çıkan karşı tepki zaman zaman uç noktalara varmakta, böylece halisane girişimler de toptancı bir anlayışla mahkûm edilmektedir. Aynı şekilde asla ilişkin olmayan, usûle sadık kalmak şartıyla kişisel görüş veya kanaat belirtmeye yahut yorum yapmaya müsait alanlar da bu sayede iyice daralmaktadır.

Atilla Fikri Ergunakilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s