Kitap Tanıtımı

Modernleşme Girdabında Medeniyet Arayışı

modernleşme-girdabında-medeniyet-arayışı-kitap-atilla-fikri-ergunModern ezberleri bozma girişimi olarak da nitelendirilebilecek olan Modernleşme Girdabında Medeniyet Arayışı -Bir Huruç Teşebbüsü- birçok konuda okuyucuyu etraflıca düşündürecek bir kitap.

Atilla Fikri Ergun’un Modernleşme Girdabında Medeniyet Arayışı -Bir Huruç Teşebbüsü- isimli kitabı Fikir Teknesi Yayınevi’nden çıktı.

Muhasara Altında ve Huruç Teşebbüsü başlıklı 2 ana bölümden oluşan 215 sayfalık kitap, İslam ilim-irfan-tefekkür geleneği ışığında bir medeniyet arayışının ifadesi olarak temayüz ediyor.

Yazar, Fikir Teknesi Yayınları’ndan çıkan bir önceki kitabı Modernist Saldırı & Gelenekçi Direniş’in devamı olarak kaleme aldığı bu çalışmasında kendi ifadesiyle bir huruç teşebbüsünde bulunuyor. Kimlik aşınmasından küreselleşme ve kozmopolitizme, ithal İslamcılık sapmasından modern ilahiyata kadar birçok meseleyi irdelerken, aynı zamanda okuyucuya ilim-irfan-tefekkür üçgeninde bir İslam medeniyet perspektifi sunuyor.

Tanzimat’la birlikte gözle görülür şekilde dinî savrulma ve tahrifatın baş gösterdiğini belirten yazar, tıpkı günümüzde olduğu gibi o dönemde de anahtar kavramın “İslam’ın yeniden yorumlanması” olduğunu, gelinen noktada artık ne bir epistemolojik evrenin ne de bir mevzu haritasının var olduğunu, süreç içerisinde modernleşme ve Batılılaşma fikrinin “Müslüman aydının” zihin dünyasını ele geçirdiğini ifade ediyor.

Atilla Fikri Ergun, kitabında şu önemli tespitlere yer veriyor:

“Ülke gençliğine belli bir plan-program dâhilinde dininden, tarihinden, kültüründen, medeniyetinden koptuğu ölçüde “özgür” olabileceği düşüncesi aşılandı. Böylece kurtuluşu modernleşmede, Batılı ideolojilerde, dinsizlikte, tarihe, kültüre, geleneğe, medeniyete sövmekte arayan nesiller zuhur etti.  Diğer bir kısmı ise özel imalat bir projeye eklemlenip Radikal-Devrimci İslamcılık, Tevhidîlik, Selefîlik, İnkılabîlik/İranîlik vs. adı altında Arapçı ve Farsçı İslamcılığa intisap ederek “felah” bulacaklarını zannettiler ve tam ters noktadan ilk grupla aynı çizgide yer aldılar. Bu iki ayrı gençliğin ortak noktası Türkiye’ye-Anadolu’ya ve İslam-Türk’e düşman olmalarıydı. Tarih, kültür, gelenek, irfan, medeniyet her ikisi için de birer hiçti, bunun için de her şeyi sıfırlama, her şeye sıfırdan başlama iddiası güttüler. Hakikatte ise kaybolan nesillerdi bunlar.”

Kitapta muhafazakâr modernleşme, Millî İslamcılık, İrfan Mektebi, İslamofobi, devlet ve daha birçok önemli konu da ayrıca ele alınıyor.

Modern ezberleri bozma girişimi olarak da nitelendirilebilecek olan Modernleşme Girdabında Medeniyet Arayışı -Bir Huruç Teşebbüsü- birçok konuda okuyucuyu etraflıca düşündürecek bir kitap.

Kitabın adı: Modernleşme Girdabında Medeniyet Arayışı –Bir Huruç Teşebbüsü-

Yazarı: Atilla Fikri Ergun

Yayınevi: Fikir Teknesi Yayınevi

Sayfa sayısı: 215

Basım yılı: 2015

Kitabın ana başlıkları:

ÖNSÖZ

I. BÖLÜM: MUHASARA ALTINDA

I. KAPİTALİST MODERNİTENİN İFSADI

II. MUHAFAZAKÂR MODERNLEŞME YA DA FISK-U FÜCUR

III. İTHAL İSLAMCILIK SAPMASI & İSLAM-TÜRK’ÜN İNKÂRI

IV. KAFADAN GAYRİ MÜSELLAH MODERN İLAHİYAT

V. TEKFİR, TEDHİŞ VE DEVRİMCİLİK BELASI

VI. BATI’DA İSLAMOFOBİ

II. BÖLÜM: HURUÇ TEŞEBBÜSÜ

I. İSLAM MEDENİYET PERSPEKTİFİ

II. İRFAN MEKTEBİ

III. DEVLET VE ŞERİAT

SONSÖZ

İnternetten temin etmek için (link): Modernleşme Girdabında Medeniyet Arayışı 

Atilla Fikri Ergun kimdir?

1974 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 1995’te yüksek öğrenimini yarıda bıraktı. Beyan, Gülistan, Değirmen, Basiret, Terkip ve İnşâ, Yılkı dergilerinde ve İslamî içerikli çeşitli İnternet sitelerinde 300’ü aşkın makale yazdı. Çeşitli gazete, dergi ve internet sitelerinde söyleşileri yayınlandı. 2009 yılında Mehmet Akif Genç müstear ismiyle Beyan Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmenliği’ni yaptı. Özgün Duruş Gazetesi’nde Yayın Editörlüğü görevinde bulundu ve haber-analiz yazıları yazdı. Ayrıca Ali Bulaç’la özel olarak çalıştı. 2010 yılında Adilmedya.com’un Genel Yayın Yönetmenliği’ni yaptı, aynı zamanda 2011 yılına kadar İnşa Yayınevi’nin editörlük görevini üstlendi. Halen serbest olarak çalışıyor. Evli ve 3 çocuk babası.

Yayınlanmış kitapları: İlk Adım: Oku (Alâk Suresi Tefsiri), Temmuz 2005 (Bu ortak çalışma, 60 sayfalık bir risale olup yazarın kendisi tarafından bastırılmıştır); Kur’an Kıssaları -1- (Bahçe Sahipleri Kıssası), Çıra Yayınları, Temmuz 2009; İsyan Yazıları (İtaat Kültüründen İsyan Kültürüne), Ozan Yayıncılık, Mart 2011; Modern Çağda Putperestlik (Kapitalizm), Kibele Yayınevi, Ekim 2011; 21. Yüzyılda İslâm ve İslâmcılık (Modernizm, Tarih-Kültür-Gelenek: İki Arada Bir Derede), Kibele Yayınevi, Mart 2012; Risâle (Düşünceden Siyasete; Karanlığın Sonu Aydınlık), Kibele Yayınevi, Kasım 2012; Tefsiru’l Büşra (İyi Haber Kur’an, Nüzûl Sırasına Göre Kur’an-ı Kerim Tefsiri, Vahyin İlk Yılları), Kibele Yayınları, Mart 2013; Modernist Saldırı & Gelenekçi Direniş (Tasallut Çemberi Altında Cansiperâne İslâm Yazıları), Fikir Teknesi Yayınları, Temmuz 2015

akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s