Kitap Tanıtımı

Herkesin ve Hiç Kimsenin İslâm’ı

islamlıklar-üzerine-ömer-yılmaz-kitap-2Evet, herkesin ve hiç kimsenin İslam’ı bu… İnsanlığa rahmet olarak gönderilen din, insanlığın yıkımı için kullanılıyor, yeni İslamlıklar icat edile dursun, saat yaklaşıyor!

Akıl ve Fikir (akilvefikir.org) yazarlarından Ömer Yılmaz’ın İslâmlıklar Üzerine -Herkesin ve Hiç Kimsenin İslâm’ı- adlı kitabı Fikir Teknesi Yayınevi’nden çıktı.

5 ana başlıktan oluşan 167 sayfalık kitap, İslam dünyasındaki tarihsel sürecin, mevcut gelişmelerin ve nevzuhur İslamlıkların analizine hasredilmiş. Modern zamanlarda İslam kimler tarafından, hangi amaçla ve nasıl kullanılıyor, yazar, kitap boyunca bu konu üzerinde duruyor ve genel değerlendirmelerin yanı sıra Türkiye özelinde de meselenin gelişimini ele alıyor, sebep-sonuç ilişkileri üzerinde yoğunlaşıyor. Ayrıca bugün gelinen son nokta itibariyle meseleyi -analitik yaklaşımın yanında- eleştirel bir bakış açısıyla da irdelemeye çalışıyor.

İslam dünyasının Batı karşısında aldığı mağlubiyetin Müslüman zihinde travmaya yol açtığını belirten yazar, 20. Yüzyılın başında Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılmasıyla birlikte yüzde sekseni sömürge haline gelen İslam dünyasında meydana gelen ilmî ve fikrî boşluğun, Batı’nın ihraç ettiği modernizm paketleriyle birlikte tam bir kopuşa dönüştüğünü ve süreç içinde genellikle modern düşüncenin etkisi altında oluşan birçok “İslam” anlayışının ortaya çıktığını söylüyor.

Ömer Yılmaz, kitabının önsözünde şu önemli tespitleri yapıyor:

“Siyasal modeli çöken, dolayısıyla siyasî birliği parçalanan İslam dünyasında Müslüman zihin deyim yerindeyse izm’lerin istilasına uğradı. Mağlubiyetin faturası tarih, kültür ve geleneğe kesilirken, modern “İslam” yorumları revaç gördü, demokrasi baş tacı edildi. Kalkınma için kapitalist ekonomi modelinde karar kılınırken, sosyalizm daha çok muhalif pozisyonda kaldı.

Modern bir yaklaşım olan İslamcılığın Orta Doğu’da yükselişi de sadra şifa olmadı. Biri diğerini nakzeden çok sayıda İslamlık ve İslamcılık anlayışı ortaya çıktı ve bunlar birbirleriyle çatıştılar. Günümüz İslam dünyasında çok sayıda “İslamlık” var. Bu itibarla İslam, tabir caizse artık herkesin ve hiç kimsenin İslam’ı. Modern, demokratik, kapitalist, sosyalist, anti-kapitalist, vesaire…”

Kitap, modern eklektik yaklaşımlarla birlikte bizzat Batı’nın İslam’ı kendi kapitalizminin selameti için nasıl kullanmaya çalıştığını ve aynı zihniyete sahip modern Müslümanların kalkınma, kentleşme, ilerleme gibi saiklerle tabiatı nasıl yağmaladıklarını gözler önüne seriyor ve böylece çevre meselesini de masaya yatırıyor.

İslâmlıklar Üzerine -Herkesin ve Hiç Kimsenin İslam’ı- kesinlikle okunması gereken bir kitap.

“Evet, herkesin ve hiç kimsenin İslam’ı bu… İnsanlığa rahmet olarak gönderilen din, insanlığın yıkımı için kullanılıyor, yeni İslamlıklar icat edile dursun, saat yaklaşıyor!” (s. 166)

Kitabın adı: İslâmlıklar Üzerine -Herkesin ve Hiç Kimsenin İslâm’ı-

Yazarı: Ömer Yılmaz

Yayınevi: Fikir Teknesi Yayınevi

Sayfa sayısı: 167

Basım yılı: 2015

Kitabın ana başlıkları:

I- İSLAM’IN POLİTİK GÜCÜ

II- MODERN VE EKLEKTİK İSLÂMLIKLAR

III– İSLAMCILIK, POLİTİKA VE İKTİDAR

IV– KAPİTALİZME DAYANAK YAPILAN İSLAM

V– MODERN MÜSLÜMANLARIN TABİATLA İMTİHANI

İnternetten temin etmek için (link): İslâmlıklar Üzerine

——

Ömer Yılmaz kimdir?

1974 İstanbul doğumlu. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini İstanbul’da bitirdi. Ailevi nedenlerle üniversite öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Değişik türlerdeki gazete, dergi ve internet sitelerinde farklı isimlerle makaleleri yayınlandı. Bölgenin iki karşıt ülkesi Suudi Arabistan ve İran’ı gördü, buralarda incelemelerde bulundu. İran edebiyatına; Hâfız-i Şirazî, Sâdî ve Ömer Hayyam’a özel ilgi duyuyor.

akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s