Felsefe-Düşünce / Murat Türker / İktibaslar

“Toparlanın Gitmiyoruz!” Neden Çok Mühim?

ismet-özel-toparlanın-gitmiyoruz-1Keşke gözünü maddî kazanımlara dikmiş, güçlenince davaya daha iyi hizmet edeceği bahanesinin ardına sığınarak büyüme hesapları yapan zevâtın yanında, mevcudu muhafazanın öncelikli vazifemiz olduğunu hatırlatan mütefekkirlerimiz olsaydı!

Başlıkta tırnak içinde verdiğim ifade, İsmet Özel’e ait…

‘Toparlanın’ çağrısını işitince, ardından, ‘gidiyoruz’ türü bir haberin gelmesini bekler bilinçaltımız. “Toparlanın gidiyoruz” terkibine alışkındır kulaklarımız, bu kalıba odaklıdır zihnî arka planımız…

Fakat İsmet Özel öyle demiyor. Tam tersi “toparlanın, gitmiyoruz” diyor. Bu çağrıyı, sadece alışık olduğumuz söylemden farklı olduğu için önemsersek hata ederiz, hakkını vermemiş oluruz.

Şöyle düşünün: Falanca cemaatin lideri, filanca grubun önderi, feşmekânca topluluğun rehberi… Bu tür ‘kanaat önderi’ nitelemesiyle özetleyebileceğimiz öncü şahısların hemen tamamına yakını yıllardır tâbilerine ve takipçilerine toparlanmalarını, çünkü harekete geçmeleri gerektiğini telkin ediyor. Yani ‘toparlanın, gidiyoruz’ diyor.

Bunca ‘toparlanın, gidiyoruz’ telkini arasında, etkinliği yönünden hayli cılız kalan ‘toparlanın, gitmiyoruz’ çağrısını, tam da bu bağlamda önemsiyor, hatta hayatî buluyorum ben.

Çünkü bir aksiyonu, bir hareketliliği çağrıştırdığı için ilk etapta zihne fevkalade olumlu bir davet gibi görünen ‘toparlanın, gidiyoruz’ çağrısının, müslümanları aslında müstağni kalmaları icab eden bir döngüye katılma konusunda isteklendirme gibi, ilk bakışta sezilmeyen bir handikabı var.

‘Toparlanın, gidiyoruz’cular -belki davaya omuz verme saikiyle- takipçilerine hep harekete geçmeyi, bir yerlerde olmayı, bir yerleri ele geçirmeyi, önde görünmeyi vs salık veriyorlar. Bu adı konulmamış katılım arzusunun ve işleyişe dâhil olma histerisinin müslümanlara ne ölçüde kan kaybettirdiği, iç bünyede ne müthiş ve yıkıcı bir çözülüşü tetiklediği ortadadır.

Toparlanıp gitmemiz gerektiğine vurgu yapanlardan kaçı, gitmenin aynı zamanda mevziyi terk etmek demek olduğunu hesap edebilmiştir? Kaçı, elinin altındaki insanları birşeyler kazanma adına yola çıkmaya çağırırken mevcudu muhafaza edememe gibi bir tehlikenin kapıda beklediğini öngörmüştür?

Müslümanlar uzun zamandır, içlerine sindiremedikleri bir döngüden rol çalma adına oyun kurmakla meşguller. Fakat bu yoğun çabanın bizi taşıdığı zihnî koordinatlara ve manevî kıvama baktığımızda, ilk düğmeyi yanlış iliklediğimiz hissinden ve düşüncesinden vâreste olamıyoruz.

Yıllardır toparlanıyoruz ve yıllardır yoldayız… Kanaat önderlerimiz bizi habire ve hâlâ muhayyel hedeflere yönlendiriyorlar… Ama bu raddede aksiyonerliği ve koşturmayı manevî bünyemiz kaldırmıyor. Çünkü bu büyüme ve yol alma saplantısı, ruh iklimimizi diri tutan dinamikleri kemiriyor. Dünyevî anlamda hızlandıkça, uhrevî bağlamda tökezliyoruz. Bunca güç ve nüfuz görüntüsüne rağmen fertlerin iç dünyalarında müthiş bir tatminsizlik var. Büyüdük ama içimizi kemirip duran, ‘acaba ölçüyü kaçırdık mı’ sorusunun yakıcılığıyla baş edemiyoruz.

Keşke, bunca ‘toparlanın, gidiyoruz’ çağrısı arasında, ‘toparlanın, gitmiyoruz’ diyebilmek, sadece İsmet Özel’e münhasır olmasaydı!

Keşke, bunca ‘açılım’ daveti arasında, ‘mevziyi terk etmeme’ gibi hayatî bir gündemimiz olduğunu unutmasaydık!

Keşke gözünü maddî kazanımlara dikmiş, güçlenince davaya daha iyi hizmet edeceği bahanesinin ardına sığınarak büyüme hesapları yapan zevâtın yanında, mevcudu muhafazanın öncelikli vazifemiz olduğunu hatırlatan mütefekkirlerimiz olsaydı!

Belki yüzümüz gülerken, içimiz böylesine yanmıyor olurdu!

Murat Türkermuratturker.net, 17.12.2014

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s