Felsefe-Düşünce / Metin Acıpayam / Yazarlar / Yorum-Analiz

Felsefî Kriz ve Batı’nın Çöküşü

kös-metin-acıpayamBatı’nın bu çağdaki krizinin ve çöküşünün temelinde yatan sebep, felsefî bir krizle alakalıdır. Bu yüzden Batı içine düştüğü keşmekeşten kurtulamayacaktır. Zira krizin sebebi felsefî dehalardır.

Meşhur bir İslam mütefekkiri devletlerin insanlara benzediğini söyler. Bu bakımdan bir devlet, insan gibi doğar, büyür ve ölür. Burası mevzunun mücerret tarafı. Meselenin bu veçhesini pek idrak eden olmaz böylesi bir zamanda.

Nizamını Roma’dan, ahlakını Hristiyanlıktan alan, akıl gibi girift bir varlığı Eski Yunan’dan öğrenerek Rönesans’ını gerçekleştiren Batı Uygarlığı’nın, bugünkü “çöküş” ve “pörsüme” hüviyetini felsefe oluşturmuştur.

Batı’nın çöküşü aşikâr…

Bu çöküş, umumî efkârın sandığı gibi iktisadî bir krizin neticesinden doğan bir çöküş değil. Batı Uygarlığı’nda iktisadın ağırlıklı bir yeri olduğu için, Batı’nın pörsüme devrinde müşahhas sebeplerin başında iktisat sorununun geldiği düşünülmektedir. Hâlbuki bu temelden yanlış bir çıkarımdır.

Batı’nın bu çağdaki krizinin ve çöküşünün temelinde yatan sebep, felsefî bir krizle alakalıdır. Bu yüzden Batı içine düştüğü keşmekeşten kurtulamayacaktır. Zira krizin sebebi felsefî dehalardır.

Özellikle İkinci Cihan Harbi’nden sonra, Batı’da felsefenin adı var ancak deha çapında filozof yoktur. O halde sıkıntının ve krizin kaynağı, birçoğu Yahudi olan 19. Yüzyıl filozoflarına dayanmaktadır. Her biri deha çapında olan bu cins kafalar, cemiyetteki bütün sıkıntılar karşısında İslamiyet gibi bir güneşten yoksun oldukları için, büyük buhrana kapı aralamışlar ve bir asır sonra bugünkü Batı’nın çöküşünü bir nevi hazırlamışlardır.

Batı çöküyor…

Bize kalan, çöken binanın enkazı altında kalmak mıdır?

Yoksa dehalarımızı keşfedip, onlara istihdam yollarını açmak mıdır? Bu sualin cevabı eğer müspet ise, tatbikat açısından ilk yapılması gereken iş, dehalarımızı içine alacak “akıl terkibini” yani “akl-ı selim terkibini” inşa edebilmektir. İslam orta zekâlıların idrakine emanet edilecek kadar kıymetsiz değil.

Metin Acıpayamakilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s