Din / Metin Acıpayam / Yazarlar

Ahlakî Yozlaşma: Cemiyet Nereye Gidiyor?

kös-metin-acıpayamAhlaksızlıkla beraber ruhun aç bırakılması ve kısa süre sonra beden içinde kıvrana kıvrana can verecek olan ruh dediğimiz mücerret varlığın ölümüyle beraber insan, tamamen şeytanıyla baş başa kalacaktır. Eli şeytanının emriyle uzanacak, ayağı şeytanî yollara gidecek, ağzı şeytanî sözler söyleyecek vs. Kısacası tüm vücut şeytanlaşacaktır.

Ahlak, insanın yol haritasıdır. Ahlak, eşya ve hadise karşısında takınılan tavrın genel adıdır. Yozlaşmak, kelime manasıyla, iyi vasıflarını kaybetmek, soysuzlaşmak ve gerilemek gibi manalara gelmektedir. Bir şeyin yozlaşması ise, yozlaşmasına yol açmak manasını ihtiva etmektedir. Yozlaşma mefhumunun günümüzde peşini bırakmadığı ahlaki değerlerimiz, gün geçtikçe büyük bir erozyona uğramaktadır.

Koçi Bey’in 1631 yılında IV. Murat’a verdiği meşhur risale, tarihimizdeki ahlakî yozlaşma vetiresi hakkında bizlere ipuçları vermektedir. Üstad Necip Fazıl, Osmanlı tarihi hakkında umumî değerlendirme yaparken, çürüme ve pörsümenin Kanuni Sultan Süleyman ile beraber başladığını söyler. Koçi Bey de risalesinde içten çözülmenin o yıllarda başladığını yazar. Koçi Bey, devlet içindeki rüşvet, iltimas ve dalkavukluk hakkında devrin padişahı için geniş malumat toplamıştır.

Koçi Bey’in bazı tespitleri şöyledir;

“Bu ordu artık silahını sınırlarda düşmana karşı değil, para ve iktidar hırsını tatmin için hükümdarına, devletine, milletine karşı yöneltmiştir. İstanbul Yeniçeri zorbalarının elinde inlemektedir. Esnaf perişandır. Devlet acz içindedir… II. Osman gibi düşünceleri ve projeleriyle devrin üstüne çıkmış bir hakanını, adi bir beygire bindirerek hakaretler, tecavüzler ile İstanbul sokaklarında sürüklemekten, Yedikule zindanında alçakça boğmaktan çekinmeyecek hale gelmiştir.”

Dönemin içtimai ve ahlakî alt yapısı hakkında oldukça sarih bilgiler veren merhuma kulaklar tıkanmış, bu menfi halin tedavi edilememesinin sonucu olarak Tanzimat doğmuştur. Tanzimat ile bütün değer mefhumları ters yüz edilmiş, ortada bulamaç bir insan modeli oluşmuştur. Sırayla Meşrutiyet ve Cumhuriyet devreleri, Müslüman Türk’ün manasını katl ve azl hareketleri… Nihayet bugünkü derin ahlakî bunalım ortaya çıkmıştır.

Bugünkü Ahlaki Yaralarımızdan Misaller

Dalkavukluk

İhlâs yoksunu ve iman-mefkûre ölçülerinden mahrum olanların içine düştüğü derin bir ahlakî kuyudur dalkavukluk. Fikir denilen hazine odasının kapısına mühür vurulduğu vakit, fikir adamlarına mahpus ya da sürgün, dalkavuk ve riyakâr suratlara ise rahatlık düşer. Bugünkü cemiyetimiz, dalkavuklar matinesi etrafında dönen züppeler ocağından farksızdır.

İltimas

Allah Resulünün mukaddes dudaklarından çıkan, Buhari’de geçen Hadis-i ŞerifTe şöyle buyurulur;

“İş ehli olmayana tevdi edildiği zaman kıyameti bekle!”

İnsanlığın kıyameti iltimas yüzündendir. İltimas, hatır-gönül üzerine adam kayırma, işi ehline emanet etmemedir. Bu cemiyet 200 yıldır bu ahlakî hastalıktan dolayı derin bir buhran içindedir. Dalkavukluk iltimasa bağlıdır. Cemiyetlerde dalkavukluk ve iltimas meselesi kökten çözülmediği takdirde kurtuluş beklemek büyük bir hayal olacaktır.

Hırsızlık

İş ehline verilmediği zaman ortaya çıkacak menfi amellerden birisi de hırsızlıktır. Mukaddes İslam sisteminin, cemiyetler için baş belası olan hırsızlık hakkında net ve kararlı tutumu dolayısıyla İslam beldesinde hırsızlık ve hırsızlar türeyemez. Çeşitli veçheleri vardır hırsızlığın. Bugünkü cemiyet, -zihin dünyamızı çalanlardan ahlakî dünyamızı ifsat edenlere kadar- tam bir hırsızlık arazisidir.

Rüşvet

Hırsızlığın en korkunç ve en iğrenç şubesi…

Dalkavuklar gecesinin simsarları, iltimas yüzünden bir takım emanetlere sahip olunca tabii ki hırsızlık yoluna girecekler, hırsızlığa alışan bünye ise kolay şekilde rüşvetten nasibini alacaktır. Gördüğünüz üzere ahlakî yaralarımızın hepsi birbirine bağlıdır.

Fuhuş

Mukaddes İslam’ın, erkek ve kadın çiftleri muhatap almak suretiyle lütuf olarak bahşettiği nikâh nimetinin ertelenmesi yahut derin bir ahlaksızlığın patlaması neticesinde ortaya çıkan çirkin icraatlardan biridir fuhuş. Batı’da bakire olmayı ayıp sayan anlayış, hızlı bir şekilde bize de bulaşmaya başlamıştır. Henüz lise çağındaki kız evlatlarımızın büyük çoğunluğu fuhuş illetinden nasibini alıyor, bu sebepten anne yerine fahişeler, fatih evlatlar yerine piçler türüyor. Cemiyetimizde gittikçe yaygınlaşan fahişelik ve pezevenklik önlenmediği takdirde, tamamen piç bir nesil ile karşı karşıya kalacağımızı söylemek zaruretindeyim.

Kahramanmaraş Emniyet teşkilatında çalışan bir memurdan öğrendiğim kadarıyla Maraş, ensest, yani aile içi ilişki suçunda nüfus oranına göre göre ülke birincisidir. İşte ruhların kıyamı ve ruh yoksunluğu neticesindeki halimiz; fazla söze ne hacet.

İçki

Allah Resulünün “Bütün kötülüklerin anasıdır” diye çerçevelediği bu illet, bütün kötülüklere kapı aralayan, nizamsızlığın ve uyuşmanın birinci amilidir. Zihin dünyamızı uyuşturan, kamıştıran içki, gözleri kör, kulakları sağır eden, bildirmeyen ve düşündürtmeyen menfi ahlaksızlığı coşturan bir zehir yuvasıdır. Vecd ve heyecanlarını zehirde arayanların ruhları boş bırakılmıştır. Bu ruh boşluğu, günümüzde su ihtihlâkini aşan içki sarfiyatıyla müşahhas bir vesika belirtmektedir.

Ruhsuzluğun ve Ahlaksızlığın Neticesi

Ahlaksızlıkla beraber ruhun aç bırakılması ve kısa süre sonra beden içinde kıvrana kıvrana can verecek olan ruh dediğimiz mücerret varlığın ölümüyle beraber insan, tamamen şeytanıyla baş başa kalacaktır. Eli şeytanının emriyle uzanacak, ayağı şeytanî yollara gidecek, ağzı şeytanî sözler söyleyecek vs. Kısacası tüm vücut şeytanlaşacaktır.

Gelinen son nokta itibariyle şu istatistiki neticeden ibret almak icap eder: Ocak 2015 verilerine göre, Türkiye genelinde 355 ceza ve infaz kurumunda, 2014’ün ilk ayına göre, yaklaşık yüzde 8 artışla 159 bin 396 tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır.

Cemiyet nereye gidiyor?

Yaşanmaya değer hayatın yolu neresidir?

Ahlak yoksunluğu ne ile tedavi edilecek?

Metin Acıpayam – akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s