Kitap Tanıtımı

Moğollar ve Mevlânâ

moğollar-ve-mevlana-kitap-1Akıl ve Fikir (akilvefikir.org) yazarlarından Kemal Ramazan Haykıran’ın Sentez Yayınları’ndan çıkan Moğollar ve Mevlânâ adlı kitabı Mevlânâ’yı ve onun üzerinden tasavvufi hareketleri atalet ve “ihanet”le suçlayan yaklaşımları boşa çıkarıyor.

Mevlânâ Celâleddîn Rumî’nin Moğollar ile olan ilişkisi tarih boyunca tartışılan bir konu olmuştur. Özellikle birtakım kimseler tarafından Mevlânâ’nın “Moğol ajanı” yahut Moğollarla işbirliği yapan bir “hain” olduğu iddia edildi.

Peki, Mevlânâ Celâleddîn Rûmî, gerçekten de bir oportünist miydi? Sadece kendi ikbâl ve istikbâlini mi düşünmüştü? Moğollar gibi “istilâcı” ve “işgalci” bir kavmin yanında ne işi olabilirdi? İslâm dünyası Moğolların yıkımlarıyla sarsılırken Müslümanlar Moğollara karşı mücadelenin yollarını ararken, Mevlânâ gibi büyük bir sûfî Moğolların yanında ne şekilde durabiliyordu? Amacı neydi? Bunu sadece yaşanan sıkıntıları hafifletme kaygısı açıklayabilir mi? Bugün kaynakların aktardığı bilgiler ışığında, Mevlânâ’nın Moğollarla olan yakınlığı inkâr edilemeyecek bir gerçek olduğuna göre, bu ilişki hangi zeminde anlaşılmalı, sadece basit bir ifade ile Mevlânâ’nın Moğollara yardım edip onların imkânlarından müstefid olduğu mu düşünülmeli ya da Mevlânâ’nın “istilâcı” Moğolları sakinleştirmek amacıyla onlara yaklaştığı mı kabul edilmeli? Mevlânâ-Moğol ilişkilerinde Mevlânâ’nın bakış açısı ve gayesi neydi? Kitapta bu sorulara cevap verilirken, gerek Moğolların gerekse Mevlânâ hazretlerinin gözden kaçırılan özellikleri üzerinden yaşanan süreç farklı bir yorum ile değerlendiriliyor.

Eser, kurgusunu Mevlânâ üzerinden değil Moğollar üzerinden gerçekleştirerek tartışamaya yeni bir boyut getiriyor ve Moğolların pek bilinmeyen, göz ardı edilmiş bazı özelliklerini ortaya koyup, devrin sosyal koşullarını geniş bir perspektiften gözler önüne sererek, sürdürülen Moğollar-Mevlânâ tartışmasında Mevlânâ’ya yönelik olumsuz iddiaların temelsizliğini gösteriyor. Ayrıca eserde İslam dünyasının Anadolu dışındaki coğrafyaları da değerlendirilerek Moğollara karşı gelişen tavrın daha sağlıklı ve net bir biçimde anlaşılması sağlanıyor.

Eser, bu özellikleri ile Mevlânâ’yı ve onun üzerinden tasavvufî hareketleri atalet ve “ihanet”le suçlayan yaklaşım ve iddialara sıkı bir cevap veriyor.

Kitabın adı: Moğollar ve Mevlânâ

Yazarı: Kemal Ramazan Haykıran

Yayınevi: Sentez Yayınları

Sayfa sayısı: 202

Basım yılı: 2015

——

Kemal Ramazan Haykıran kimdir?

1979 yılında İzmir’de doğan Kemal Ramazan Haykıran, ilk ve orta öğretimini İzmir Çeşme’de tamamladıktan sonra 1998 yılında Uludağ Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nde eğitime başlamış, buradan 2002 yılında mezun olmuştur. 2004 ile 2014 yılları arasında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Ana Bilim Dalı Orta Çağ Tarihi Bilim Dalı’nda Yüksek Lisansını ve Doktorasını tamamlamıştır. Moğollar, Ortaçağ Türk ve İslam tarihi, Tasavvuf tarihi ve kültürü üzerine çalışmaları olan Kemal Ramazan Haykıran, halen Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi’nde çalışmakta ve Ortaçağ Tarihi, İslam Tarihi, Türk Kültür Tarihi, Selçuklu Tarihi, Düşünce Tarihi, Türk İslam Devletleri Tarihi derslerini vermeye devam etmektedir.

Yayınlanmış kitapları: Moğollar ve Mevlânâ, Sentez yayınları 2015; Ortaçağ’da Dünya, Dinozor Yayınları, 2014

akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s