Açık Görüş / Güncel Siyaset / Siyaset / Yorum-Analiz / Şükrü Çıblak

Savaşın Dili

açık-görüş-şükrü-çıblakNasıl olsa iki taraftan da savaşa karar verenlerin kendileri ve çocukları savaştan uzaktalar…

Bu yazıda yer alan düşünce ve görüşler yazarın kendisini bağlamakta, akilvefikir.org’un editoryal çizgisini yansıtmamaktadır. Yazı adı üstünde ‘Açık Görüş’ kategorisinin gereği olarak yayına konulmuştur.

Amerika savaşı hep kendi coğrafyasından uzakta tutuyor. IŞİD’i binlerce kez bombaladı. Ancak IŞİD gittikçe büyüyor. Türkiye IŞİD’İ bombalarken onlar hâlâ sınırımızda hendek kazmakla meşgul. Peki, Türkiye nereyi bombalıyor? Aynı şekilde Türkiye PKK’yı bombalıyor. Daha önceleri de Kandil’i bombaladı. Ancak bir sonuç elde edemedi. Diğer taraftan yurt dışını bombalıyorsun ama kendi topraklarına tam olarak hâkim değilsin. Olaylara engel olamıyorsun.

Belki de MHP’ye olayı teslim etmek lazım. Onlar Kandil’e karadan da gidip işi bitirirler. Son çare o kaldı. Denemekte fayda var. Nasıl olsa iki taraftan da savaşa karar verenlerin kendileri ve çocukları savaştan uzaktalar. Ölen asker ve polislerin aileleri gecekonduda oturan, kendi halinde, mazbut, gariban aileler. Önde olanların çocukları ne hikmetse hiç ölmüyorlar. Hangi büyüğümüzün çocuğu askerliğini nerede yaptı, araştırmaya değer bir konu. Güneydoğu’da çocukları olsaydı yine de aynı kararı verirler miydi?

Kürt çocuklar dağa çıkarken, barış dilini bırakan, savaş dilini konuşan HDP’liler, kendi çocukları tehlikede olsaydı aynı şekilde mi davranırlardı?

Türkiye terör kamplarını bombalıyor. Anketlere göre operasyonlar kamuoyunun % 80’i tarafından destekleniyor. Bu % 80’nin yüreği soğudu, rahatladı, nefsi okşandı. Ne zaman olacak diye hayıflanıyorduk. İyi ki oldu. Devlet dediğin böyle olur. O ne öyle, Güneydoğu’da hâkimiyeti kaybetmişti. Çapulculara prim verirsen böyle şımarırlar. Çözüm süreci de neymiş, bunların anladığı dil bu.

Yüzde 20’lik kesim ne düşünüyor bilmiyoruz. Ancak şunu biliyoruz ki, en çok Güneydoğu’daki halk bundan zarar görecek. Onlar teröre destek vermedikleri halde ya da istemeyerek, silah zoruyla destek oluyormuş gibi göründükleri halde, onların çocukları ölecek. Devletin o eski kara yüzü tekrar devreye girecek. Ticaret olmayacak. Huzur olmayacak. Şeytan orada cirit atacak. İnsanlar göç edecek. Göç ettikleri yerlerde de dışlanacaklar. İş verilmeyecek. Kimse onlara kiralık ev vermeyecek. Güneydoğu’daki okullarda öğretmenler çalışmak istemeyecek. Memurlar kaçacak. İnsanlar o topraklarda yolculuk ederken tedirgin olacak. Fail-i meçhuller artacak. Bütçeden milyarlarca lira oraya bomba olarak akacak. Şeytan yine kazanacak.

Türkiye’de devlet aklı eskisi gibi çalışıyor. Devlet bir örgüte operasyon yapacağı zaman önce onu büyütür, karışmaz. İçine sızar ve yeri gelince de operasyon yapıp herkesi eliyle koyduğu gibi toplar. Peki, madem biliyordun, neden terörün Güneydoğu’da mahkeme kurmasına müsaade ettin, vergi toplamasına, silahlanmasına ses çıkarmadın?

Herkeste nefret arttı. “Devlet ne zaman müdahale edecek” algısı oluşana kadar neden beklediniz? Neden ondan sonra insanların duygularına hitap eden operasyonu yaptınız? Bunda bir oy kaygısı var mı? PKK’nın büyümemesi için, başka bir örgütün büyümesine devlet olarak müsaade ettiniz mi? Düşmanımın düşmanı benim dostumdur kaidesi gereği… Hukukun dışına çıktınız mı?

Erken seçim ihtimali, seçim öncesi oy hesabına şahin bir dil kullandınız mı? Bir yakınınız orada olsa, can tehlikesi olsa bu hareket tarzını yine onaylar mıydınız?

Askerde akıldan noksan birine komutan sorar: Yavrum düşmanın bir kısmı doğudan, bir kısmı batıdan, bir kısmı kuzeyden ve diğer bir kısmı da güneyden gelse ne yaparsın? Asker cevap verir: Komutanım desene kıyamet benim başıma kopacak! Şimdi kıyamet Güneydoğu’da yaşayanların başına kopuyor, bize ne ki!

Bir memleket düşünün ki, gündem yoğun ve ayrıştırıcı, kindar ve ötekileştirici bir dile teslim. Bir memleket düşünün ki, kendi dertlerini konuşacak vakti yok, dertlerimizi konuşmak cazip değil. Bir memleket düşünün ki, içler acısı bir hal arz eden olan eğitimi hâlâ konuşmamışız, konuşamıyoruz. Bir memleket düşünün ki, üretimi tüketiminden az ve biz bunu gündem yapamıyoruz.

Çocuklarımız test çözmekten hayatı öğrenemiyorlar. Psikolojileri bozuluyor. Bunu memleket gündemi yapamıyoruz. Uyuşturucu ve kötü alışkanlıklar almış başını gidiyor, bizim buna dair konuşacak bir şeyimiz yok. Çünkü kafa yormamışız.

Zengin olmak için her yol mubah olmuş, rekabet şartlarını bahane ederek bunu konuşamıyoruz. Savaş çığırtkanlığı yapanlara bence yol vermek lazım, Kandil’e açılan. Ya da esnaf iseler işlerini Güneydoğu’ya taşısınlar, memur iseler tayinlerini oraya istesinler, öğretmen iseler orada derslere girsinler, İmam iseler orada vaaz versinler. Bakalım aynı çığırtkanlığı yapabilecekler mi? Ya da çocuklarını özellikle o bölgede askerlik yapmaya ikna etsinler.

Maksadımız kimseyi ölüme göndermek değil, empati kurmak. Sizce Kandil’i bombalamakla iş biter mi? Eğer devlet masada eli kuvvetlensin, müzakereye öyle otursun istiyorsa, amaç tekrar sükûnet sağlansın diye korku vermekse buna lafım yok. Aksi halde eskiden de bombalamak sonuç getirmedi, bundan sonra da getirmeyecektir.

Hulâsa, bölge halkının huzurunu sağlamayacak her hareket zulüm getirir. Daha önce beyaz Toros devlet adına Kürtleri ortadan kaldırırken, şimdi beyaz Toros PKK’nın elinde, artık o Kürtleri ortadan kaybediyor.

Nefes alamayanlar oralardan oksijeni bol yerlere gidiyorlar. İmkânı olmayanlar da o hal üzere yaşayacaklar. Ve onların çocuklarının dağa çıkmaktan başka çareleri kalmayacak. Bunun için de sorumluluğumuzu yerine getiremediğimiz için göğün kapıları bize açılmayacak. Dualarımız kabul olmayacak.

Şükrü Çıblak – akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s