Açık Görüş / Ali Furkanî / Felsefe-Düşünce / Yaşam

Yaşam ve Ölüm

ölüm1Vaktin varsa ve bir şey yapıyorsan, gönül yap… Hayat gelip geçicidir ve kısa da olsa uzun da olsa bu ip bu çemberden geçecektir…

Sa’dî ve Hayyam’dan feyz ile…

Ey öldürülmüş kişi! Kimi öldürdün de öldürüldün? Seni öldüren de sonunda öldürülecek.

Nice büyükler, nice sultanlar, nice krallar, nice âlimler, nice efendiler gelip geçmiştir. Nice dilenciler, nice açlar, nice yoksullar, nice yorgunlar gelip geçmiştir. Nice güzeller, nice ay yüzlüler, nice yiğitler, nice pehlivanlar, nice korkaklar, nice zayıflar… Niceleri gelip geçmekte… Mühim değil, niceleri de gelip geçecek. Sen de gelip geçicisin, ey çılgın. Vaktin varsa ve bir şey yapıyorsan, gönül yap.

Ne kaybederek kazan, ne kazanarak kaybet. Ne kazanana haset et, ne kaybedene, çünkü onlar da ne kazanmış, ne de kaybetmişlerdir. Dünün, günün, yarının efsanelerine gönül bağlama, çünkü hepsi birdir, aldanmadır. Aldanma gönül, aldırma gönül, bu da gelir, bu da geçer.

Edeceksen merhamet et, ey çılgın. Geçip gitmekte olduğunu bil. Uçsuz bir kumsalda ufacık bir ayak izi gibi olduğunu, durmadan çarpan dalgaların seni de sileceğini bil. Zamanenin hırsından ve kininden, kendinden kendine bir sığınak bul. Merhamet et, merhamete sığın.

Bastığın yere gururla basma, topraktır. O toprak da bir servi boylu, bir gül yüzlü, bir ince huylunun kemiklerinin tozudur nihayet. Basamak basamak çıktığın hayat merdiveni değildir, ey çılgın, gururundur, aldanma. Dünya sana değer verdi diye övünme, nice uluları da zelil etmiştir. En yüceleri en derin etmiştir. Nice gücün ve kudretin olsa da sen merhamet et, zulmetme. Kılıcın var diye harbe girme, panzehirin var diye zehir içme.

İlimle uğraşırsan ilmin sonsuz olduğunu unutma. Ömrün yetmediği ilimlerin bile ölümün ne olduğundan bihaber olduklarını unutma. Unutma, bu muammayı hiçbir ilim çözemedi, çözemez, ne sen çözersin, ne de ben. Perde düşünce ne sen kalırsın ne de ben.

Her şeyden arın, çünkü ölüm geldiğinde dünyalıkların faydası yoktur, hepsi fani, hepsi geçicidir. Sarılacaksan gönle sarıl, gönlünün sultanı merhamet olsun, gönle sarıl. Hayat gelip geçicidir ve kısa da olsa uzun da olsa bu ip bu çemberden geçecektir.

Gönül ya merhametledir ya nefretle. Nefretten arın. Olur da zamane aydınlığı nefreti bağışlar, gün onun günüdür, merhametin nasibi gece ve karanlık olsa da, merhamete sığın.

Ali Furkanî – akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s