Abdulkadir Geylanî / Ahmed Serhendî / Celaleddin Rûmî / Din / Gazalî / Klasik Metinler

Ramazan ve Oruç Üzerine İslam Klasiklerinden Birkaç Kelâm

oruc-ramazanİmam Gazalî, Abdulkadir Geylanî, İmam Rabbanî ve Celaleddin Rumî’den Ramazan ve oruç üzerine birkaç kelâm…

Ayet-i Celile’de “Sabredenlere verilecek ecirler hesapsızdır” (Zümer: 10) buyrulmuştur. Oruç ise sabrın yarısıdır. Onun mükâfatı takdir ve hesaba gelmez.

Malumdur ki oruçtan maksat; takvaya ulaşmak için biraz acıkmak ve şehveti kırmaktır. Mideyi akşama kadar bekletip acıktırdıktan ve akşamüzeri bol ve nefis yemeklerle karşısına çıktıktan sonra, kuvvetinin artıp, şehvetinin çoğalacağı ve eski hâli ile bırakılsaydı harekete geçmeyen şehvetlerinin bu suretle harekete geçmiş olacağı da meydandadır.

Kalbi ile göğsü arasındaki yemek torbasını şişiren, melekût âleminin esrarını müşahede etmekten men edilmiştir. -İmam Gazalî, İhyâ-

***

Ramazan ayı, safa ve vefa ayıdır. Ramazan ayı zikredenlerin ve sabredenlerin ayıdır. Bu ay, senin kalbinin ıslahına, Rabbine karşı masiyet işlerinden sökülüp çıkmana, kötülük ehli kimselerden ve günahkârlar arasından sıyrılıp çıkmana bir tesir etmez ise senin kalbine ne tesir edebilir? Ve senden ne gibi bir hayır beklenebilir? Sen de ne gibi bir hayır bâkiyesi kalır? Felahına dair nasıl bir ümit beslenir? -Abdulkadir Geylanî, Gunyetu’t-Tâlibîn-

***

Bir kimse Ramazan ayında hayırlı işler ve yararlı amellerde muvaffak olursa, sene boyu bu amellerde başarılı olur. Bu Ramazan ayı dağınık ve perişan bir halde geçerse sene boyunca dağınıklık ve perişaniyet sürer.

Bir kimse Ramazan ayında bir oruçluya iftar ettirirse kendisi için günahlarına kefaret olacağı gibi, boynunu da ateş azabından kurtarmış olur. O iftar ettirdiği kimsenin sevabı kadar kendisine sevap verilir ki, o kimsenin sevabından bir şey eksilmez. -Ahmed Serhendî (İmam Rabbanî), Mektûbât-

***

İslâm binası şu beş direk üzerine kurulmuştur: Kelime-i Şehadet, Zekât, Hac, Oruç, Namaz. Allah’a yemin ederim ki, bu direklerin en kuvvetlisi, en büyüğü oruçtur.

Sen göklere çıkmak, Mir’âc etmek sevdasındaysan; şunu iyi bil ki oruç senin önüne getirilmiş Arap atıdır.

Oruç, özlem çekenlerin gönüllerini, canlarını öyle tazeleştirir ki denizde yaşayan balığı bile su o kadar tazeleştiremez.

Cenâb-ı Hakk bu beş direğin her birinde orucu, orucun kaderini gizlemiştir. Zaten oruç, kadir gecesi gibi gizlidir.

Oruçlunun gülüşü, eğlenişi; oruçsuzun secdedeki halinden çok daha iyidir. Çünkü oruç, onu Rahman’ın sofrasına oturtacaktır.

Sen canının içinde Kur’ân’ın nurunu istiyorsan, şunu iyi bil ki; oruç bütün Kur’ân’ın tertemiz nurunun sırrıdır.

Bizi kötü işler, günahlar işlemeye teşvik eden kirli nefsimiz, arınmaya, temizlenmeye muhtaçtı! Ramazan gelince günah zindanının kapısı kırıldı; can, nefsin esaretinden kurtuldu, miraca çıktı sevgiliye kavuştu! -Celaleddin Rûmî, Divân-ı Kebîr-

akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s