Akıl ve Fikir

Bir Yılın Ardından…

bir-yılın-ardından-akıl-ve-fikir1

Akıl ve Fikir (akilvefikir.org) 1 yaşında…

Bismillah diyerek, Selam ile…

Kıymetli okurlar

2014’ün Haziran ayında yayın hayatına başlayan Akıl ve Fikir (akilvefikir.org) 1 yılını doldurdu. Bu vesileyle fikir dünyasında yaptığımız bu yolculuğa katkıda bulunan tüm yazarlara ve siteye alaka gösteren siz okurlara teşekkürü bir borç biliyoruz.

Geride kalan 1 yıl içerisinde bağımsız bir çizgi takip etmeye ve niceliği değil niteliği önceleyerek belli bir seviye tutturmaya çalıştık. Siyasî yorum-analizlere yer vermekle birlikte daha çok hikmeti, tefekkürü, mevcuda yönelik eleştirel düşünceyi ve İslam medeniyeti perspektifini önceleyerek yürüttüğümüz bu çalışma vesilesiyle gerek sanal âlemde gerek reelde tanıştığımız birçok kardeşimizle fikir alış verişinde bulunduk. Olumlu yaklaşımlardan memnuniyet duyarken, yapıcı eleştirileri de not ederek daha iyiye ulaşabilmek için gayret gösterdik.

Bir kez daha belirtmek isteriz ki, Akıl ve Fikir (akilvefikir.org), ticarî kâr amacı gütmeyen, herhangi bir siyasî partiyle, legal ya da illegal örgütle ve -hangi düzeyde olursa olsun- herhangi bir sivil toplum kuruluşuyla ilişkisi olmayan, müstakil, gönüllülük esasına dayalı bir fikir mecrasıdır ve bu çizgisini sürdürmeye devam edecektir. Dünyevî rütbeler, para-pul, makam-mevki gelip geçicidir ve yok olmaya mahkûmdur, fikrin ve sözün gücü ise bütün bunların üzerindedir.

Bu çalışmaya başlarken amacımız maddî başarının manevî-ahlakî değerler karşısında öncelendiği, fikrin ve sözün pek fazla dikkate alınmadığı, siyasî çatışmaya odaklanmış günümüz Türkiye’sinde fikre ve söze kendi imkânlarımız, bilgi ve tecrübemiz nispetinde küçük bir alan açmak ve fikir dünyasına mütevazı bir katkıda bulunmaktı ki, bundan sonra da böyle olacaktır.

Siz okurlardan gelen öneri, tavsiye ve eleştiriler bizim açımızdan son derece önemli. Fikrî planda gerçekleştirdiğimiz bu yolculuğu sizlerin de katkılarıyla daha verimli hale getirmemiz mümkün. Arzu eden kardeşlerimiz öneri, tavsiye ve eleştirilerinin yanında yazılarıyla da Akıl ve Fikir’e katkıda bulunabilirler.

Bu vesileyle Akıl ve Fikir’in bizim şahsî mülkümüz olmadığını, bilakis fikir dünyasına hizmet etmeyi amaçlayan, herkese açık, herkesin ahlakî kurallara bağlı kalmak kaydıyla serbestçe fikir beyan edebileceği ve tartışma yürütebileceği, çok sesliliğe açık bir platform olduğunu özellikle belirtmek istiyoruz.

Temennimiz daha fazla aklî-fikrî katkıyla fikir dünyamızın gelişmesi-genişlemesidir. Zira fikir dünyası, okumanın ve tefekkür etmenin yanı sıra herkesin fikir beyan edebildiği ve meselelerin serbestçe tartışılabildiği hür ortamlar vasıtasıyla nitelik kazanabilir ki, Açık Görüş bölümünü de zaten bu düşünce doğrultusunda oluşturduk ve bugüne kadar bize gönderilen her yazıyı hiç tereddütsüz yayınladık. Elbette bunu yaparken bir yandan da şerh düşme hakkımızı saklı tuttuk, zira neticede biz de belli bir fikriyatın içinden geliyoruz, herkese söz hakkı tanırken gerekli gördüğümüz hallerde -durduğumuz yer itibariyle- küçük bir şerhle yer verdiğimiz düşünceye katılıp katılmadığımızı belirtmek durumundayız.

Yayınladığımız yazılar, videolar, yaptığımız iktibaslar ve yer verdiğimiz Açık Görüş yazıları itibariyle yayın çizgimiz belli olduğu için, “haklının, mazlumun, mağdurun yanında, adaletsizliğin, zulmün-zalimin karşısında” türünden dağdağalı, sloganik cümleler kurmayı gereksiz buluyoruz. Bu konuda takdir siz okurlara aittir.

Emeği geçen tüm yazarlara ve çalışmamıza alaka gösteren tüm okurlara bir kez daha teşekkür ediyor, Allah’tan niyetlerimizi sahih, amellerimizi salih kılmasını niyaz ediyoruz. Ümmet-i İslam’ın Ramazan-ı şerifi mübarek olsun. Allah’a emanet olunuz…

İlkte de sonda da hamd Allah’a mahsustur.

Vesselam…

Akıl ve Fikir – akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s