Açık Görüş / Güncel Siyaset / Siyaset / Şükrü Çıblak

Biz Ne Zamandan Beri İktidara Bağlı Olduk?

islamcılar-ve-iktidar1Eğer her şey AK Parti’ye bağlıysa, AK Parti günün birinde iktidarı kaybettiğinde memleket batacaksa, Müslümanlar bütün kazanımlarını kaybedecekler ise, yazık halimize. Acaba biz ne zamandan beri iktidara bağ(ım)lı olduk?

şükrü-çıblak-açık-görüşBu aralar herkes birilerine çağrı yapıyor. Seçimlerde AK Parti’yi desteklemek gerektiği, aksi halde memleketin başkalarının eline geçeceği, mahv-ı perişan olacağımız söyleniyor. “Ya AK Parti ya da kaos ve bitiş” propagandası yapılıyor. Hemen herkesin bağırıp çağırması bir tarafa sivil toplum kuruluşları, köşe yazarları destek açıklamaları yapmakta birbirleriyle yarışıyorlar.

Eğer her şey AK Parti’ye bağlıysa, AK Parti günün birinde iktidarı kaybettiğinde memleket batacaksa, Müslümanlar bütün kazanımlarını kaybedecekler ise, yazık halimize. Acaba biz ne zamandan beri iktidara bağ(ım)lı olduk?

Evet, AK Parti bazı konularda memleketin gelişimini sağladı.

Evet, bir dönem AK Parti sivil toplum kuruluşlarının önündeydi.

Evet, bütün partileri yan yana koyunca tercih AK Parti olabilir.

Ancak biz Müslümanlar eskiden beri halkın muhalif kanadıydık. Memleketin düzelmesi için tek alternatiftik ve hâlâ öyle olmamız gerekirken bu iktidara bağlılık da nereden çıktı, ne oldu bize?

AK Parti’de bizi kim ya da kimler temsil ediyor? Biz de eklemlenirsek topluma kim öncülük edecek? Partiye oy verme işini bir ihtimal anlayabiliriz, ancak partici olmayı anlayamayız. Bu bizim bitişimiz olur. Biz uzak kalacağız ki sistemi ve iktidarı eleştirebilelim ve kirlenmeyelim. Yok, eğer çok hevesliyseniz gidin AK Parti’de çalışın, kim ne diyebilir.

Şu an itibariyle ülkede adalet var mı?

Gelir dağılımı adil mi?

Haramiler ne olacak?

Asgari ücretliye kim sahip çıkacak?

Saraylar, makam arabaları ne zaman normalleşti?

Muaviye’ye neden karşı çıkıyorsunuz, o da maslahatçı değil miydi?

Sağcılar, Solcular, Ulusalcılar, hepsi bir partiye angaje oldular, geriye biz İslamcılar kaldık, biz de partiye angaje olursak, memleketin hali nice olur?

Eğer iş tamam olduysa bize de söyleyin bilelim. Yok, tamam değilse bu mücadeleyi kim sürdürecek?

Hz. Ebu Bekir’e “Yanlış yaparsan seni kılıçlarımızla düzeltiriz” diyen sahabenin sünnetini kim ihya edecek?

Hz. Ömer’e mihr konusunda itiraz eden, “Ey Ömer, Allah’ın bize verdiği hakkı sen ne hakla kaldırırsın”  diyen kadının tavrını kim sürdürecek?

Mazlumun hakkını kim savunacak?

Yapılan liyakatsiz atamaların hesabını kim soracak?

Eğer yorulduysanız çekilin. İşgal ettiğiniz makamları bırakın. Siz de bir ihale alın ya da sizi de bir makama getirsinler. Siz de rahat edin, biz de işimize bakalım. Bizim bir beklentimiz yok. Tüm ganimetleri alabilirsiniz. Uhud’daki okçular gibi yerinizi terk edebilirsiniz. Ama bu durumunuzu meşrulaştırmak için kimseyi aklamayın, maslahat uğruna değerlerinizi ve hakikati gölgelemeyin.

Şükrü Çıblak – akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s