Güncel Siyaset / Kaan Yiğenoğlu / Siyaset / Yazarlar / Yorum-Analiz

Var Mı Artıran?

köşe20-kaan-yiğenoğluDönemin popülist söylemi asgari ücreti artırmak. Bu nedenle aşağıdaki vaatleri okurken “Var mı artıran?” demekten kendimi alıkoyamıyor ve asgari ücreti artırmayı kendilerine temel slogan haline getiren Sol örgütler ve derneklere asgari ücret konusunda en yüksek rakamı veren partiye oy vermelerini tavsiye ediyorum.

Geçmiş 1 Mayıs’ınız kutlu olmasın. Kapitalizm ihtiyacı olan emeği geleneksel yapıları tasfiye ederek sağlar. Toplumun işçileşmesi kapitalizmi büyütüyor. Kapitalizm işçi hakları kazanımları ile değil işçileşmeyi önleyerek yıkılacaktır.

Sol örgütler/anti-kapitalistler bitik haldeler. Taksim’e çıkmaktan başka halka duyurdukları bir şeyleri kalmadı. Taksim’e çıkmak için geliştirdikleri taktikler kadar Sol’un tıkanmışlığını aşacak fikir üretseler daha yerinde olurdu. Fikirsizlik içindeler. “2010 yılında Taksim açıktı bu yıl neden açılmıyor?” sorusuna cevabımız 2010 yılında açıktı da ne yaptınız? Fikirlerinizi duyurdunuz mu? Eğer her yıl “Asgari ücret artsın” demek için Taksim’e gideceksiniz buna gerek yok. Asgari ücreti 5.000 TL yapacağını söyleyenlere oy verin.

Siyaset, toplumun işçileşmesini durduracak açılımlardan yoksundur. Çünkü bizatihi siyasetin kendisi kent rantından beslenmektedir. Sermayenin ihtiyaç duyduğu Batı kent modellerinin tasfiye edilmesi hiçbir siyasi partinin işine gelmemektedir. Emeğin metalaşmasını durduracak önerileri yok.

Köylülüğün tasfiye edilmesi karşısında sessizler. İşçiler üzerinden popülist vaatlerde bulunarak siyasi konumlarını korumak veya güçlendirmek istiyorlar. Asgari ücreti artırma vaadinde bulunan ve kendilerini Sol olarak tanımlayan partilerin aynı zamanda kıra dönüş/köylülüğe göz kırpma vb. söylemler geliştirmesi komiktir. Asgari ücret 1.500 TL olacaksa insanlar neden köye dönsünler, toprakla uğraşsınlar?

Yanı başımızda gökdelen/rezidans inşaatı devam ediyor. İşçiye ihtiyaç var. Hemen her gün ellerinde bavullarla işçiler bu inşaatlarda çalışmaya geliyor. Geride eşini ve çocuklarını bırakmış. Akılları orada. Bir miktar para biriktirip dönmek için gün sayıyorlar. Geldiği yerde geçim tutma imkânı yok. Hayvancılık yapıp geçinemez olmuşlar. Öyle ya ülke kent rantına yönelmişken tarım ve hayvancılıktan geçinmek kolay mı? En iyisi kente gidip işçilik yapmak.

Türkiye’de bu süreci durduracak bir siyasi mecra bulunmuyor. Partilerin önümüzdeki seçimler için hazırladıkları beyannamelerde asgari ücreti artırmak için rekabete girmeleri toplumun işçileşmesini devam ettireceklerini gösteriyor. Dönemin popülist söylemi asgari ücreti artırmak. Bu nedenle aşağıdaki vaatleri okurken “Var mı artıran?” demekten kendimi alıkoyamıyor ve asgari ücreti artırmayı kendilerine temel slogan haline getiren Sol örgütler ve derneklere asgari ücret konusunda en yüksek rakamı veren partiye oy vermelerini tavsiye ediyorum.

AKP: [1]

Net asgari ücret yüzde 415 artarak 949 TL’ye yükselmiştir. 2015 yılının ikinci yarısında net asgari ücret 1.000 TL’yi aşacaktır. (sf. 105)

Net asgari ücret reel olarak 2002-2014 yılları arasında yüzde 61,6 oranında artış kaydetti. (sf. 134)

2002’den bu yana asgari ücret artış oranı enflasyonun üzerinde gerçekleşmiştir. Asgari ücretteki 16 yaş ayrımını 2014 yılında kaldırdık. (sf. 135)

2008 yılında uygulamaya koyduğumuz asgari geçim indirimi uygulaması ile dört çocuk sahibi bir asgari ücretli üzerindeki gelir vergisi yükünü sıfıra düşürdük. Bu uygulamadan önce bu yük yüzde 12,8 idi. Üç çocuklu asgari ücretlinin gelir vergisi yükünü sıfıra indirmeyi hedefliyoruz. (sf. 174)

CHP: [2]

CHP tüm yurttaşlarımız için, başta Aile Sigortası olmak üzere, adil asgari ücret hakkı, sosyal güvenlik hakkı, sağlık hakkı ve eğitim hakkını ayrım gözetmeksizin kararlılıkla gözetecektir (sf. 21)

CHP iktidarında etkin bir asgari ücret politikası ile gelir adaletsizliği giderilecek, ücretlerin genelinde artış sağlanacak ve iş gücünün niteliği yükseltilerek asgari ücretle çalışanların toplam istihdam içindeki payı hızla düşürülecektir. (sf. 39-40)

Asgari ücret üzerindeki gelir vergisini kaldıracağız.

Asgari ücreti 1.500 TL düzeyine çıkaracağız.

Asgari ücret artışının belirlenmesinde enflasyon ve refah artış payı toplamının dikkate alınmasını sağlayacağız. (sf. 48)

Gözden geçirilmiş Avrupa Sosyal Şartı’nın, yıllık izin, asgari ücret ve sendikal hakları da içeren ilkelerini çekincesiz olarak onaylayacağız. (sf. 75)

Asgari ücret üzerindeki vergileri kaldıracak, en düşük ücreti 1.500 TL’ye çıkaracağız.

Asgari ücret artışı hesaplamasına enflasyon farkı ve refah payını dâhil edeceğiz. (sf. 76)

MHP [3]

Net asgari ücret, asgari geçim standardı düzeyi dikkate alınarak 1.400 liraya yükseltilecektir.

Hane halkı geliri asgari ücret tutarını geçmeyen asgari ücretlilere, be­lirlenecek büyük şehirlerde 100 lira şehir içi ulaşım desteği verilecektir.

Asgari ücretten vergi alınmayacak, ücretlilerin asgari ücret kadar ge­liri vergi dışı bırakılacaktır. (sf. 185).

HDP: [4]

Asgari ücret insan onuruna uygun bir düzeye çıkarılacak ve asgari ücretten vergi alınmayacak. (sf. 29)

Asgari ücret ilk etapta net 1.800 TL’ye çıkarılacak ve vergiden muaf tutulacak. (sf. 38 )

Asgari ücret hükümet ve işverenlerin temsilci sayısı kadar işçi temsilcilerinden oluşan bir kurulda ve toplu pazarlık­la belirlenecek.  (sf. 39)

Bağımsız Türkiye Partisi [5]

Asgari ücret 5.000 TL olacak. (sf. 26)

Kaan Yiğenoğlu – akilvefikir.org

————–

[1] https://www.akparti.org.tr/site/haberler/secim-beyannamesi-aciklandi/73293#1

[2] http://yasanacakbirturkiye.com/CHP-SECIM-BILDIRGESI-2015.pdf

[3] http://www.bizimleyuruturkiye.com/usr_img/usr/beyanname/buyuk/beyanname.pdf

[4] http://www.hdp.org.tr/images/UserFiles/Documents/Editor
/HDP%20Se%C3%A7im%20Bildirgesi%20Tam%20Metin.pdf

[5] http://www.btp.org.tr/2015secimbeyanname.pdf

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s