Felsefe-Düşünce / Yaşam / Yorum-Analiz / İktibaslar / İsmet Özel

Müslümanların Bitkisel Hayatı

ot-gibi-yaşamak-1Onların açıkça telâffuz etmedikleri ve şimdiye kadar siyasal İslâm kisvesi altında lisan-ı hal ile söyledikleri şu olmuştur: Ot gibi yaşamak müslümanların dünya hayatından tam olarak istifade etmelerine müsait değildir; o halde tercih etmeleri gereken tarz “İt gibi yaşamak” olmalıdır. Ot karakterli hayatı terk edip yerine it karakterli hayatı ikame etmelidir.

Neden “Ot gibi yaşamak” sözünü tahkir edici bir ifade gibi algılıyoruz? Beğensek de beğenmesek de Türkiye’deki müslümanların hayatı bundan başka bir şey değildir. Müslümansak ve müslümanlığımızı bazı dünyevî kazançlara alet etmiyorsak; daha ötede müslümanlığı vesile bilip münasebettar olduğumuz ortamda bir baskı doğmasına sebep olmuyorsak bu topraklar üzerinde yaşayışımız otlarınki gibidir. Müslümanların Türkiye’de ot gibi yaşadıkları bu satırları okumakta olan sizlerin üzerinde de rahatsız edici bir izlenim uyandırdıysa hatırınız için daha yakışıklı bir anlatıma başvurabilirim ve müslümanların üzerinde yaşadığımız topraklarda adeta “bitki örtüsü” mesabesinde olduklarını söyleyebilirim. Böyle de desem biz müslümanların Türkiye’deki hayatının nebâtî (bitkisel) bir hayat olduğu gerçeği ortadan kalkmış olmaz.

Müslümanların Türkiye’de ot gibi yaşıyor oluşlarının kimi aç gözlü ve muhteris Türklere uygunsuz göründüğü besbelli. Bunun gibileri gerçeği kabullenmek istemiyorlar ve gerçeğin değişmesinden yana bir şeyler yapmayı gerekli sayıyorlar. Onların açıkça telâffuz etmedikleri ve şimdiye kadar siyasal İslâm kisvesi altında lisan-ı hal ile söyledikleri şu olmuştur: Ot gibi yaşamak müslümanların dünya hayatından tam olarak istifade etmelerine müsait değildir; o halde tercih etmeleri gereken tarz “İt gibi yaşamak” olmalıdır. Ot karakterli hayatı terk edip yerine it karakterli hayatı ikame etmelidir.

Ot karakterli hayatın vazgeçilmez özelliği ikidir: Birinci özellik toprağa kökleriyle tutunuyor olmaktır. Ot karakterli olan toprağın fakirleşmesinden ödü kopar ve toprağa yapılacak her kötülük sebebiyle kendini sararıp solma tehlikesinin her an beklediğinin bilinciyle yaşar. Ot karakterli hayatın ikinci özelliği göğe doğru açılmaktır. Ot dediğin büyümesini, gelişmesini ve ürün haline dönüşmesini gök istikametinde yükselerek gerçekleştirir. Eğer Türkiye’deki müslümanların üzerinde yaşadıkları topraklara tutunma endişesi taşımadıkları, tutundukları yerden beslenerek yükselme başarısına eremediklerini söylenebiliyorsa, onların ot gibi yaşamadıkları da söylenebilir. O zaman müslümanların it gibi yaşamasını önerenler ellerine bir mazeret geçirmiş olur.

İt karakterli hayatın vazgeçilmez özellikleri de ikiye indirgenebilir. Birinci özellik kendi önünden kaçacak derecede zaaf gösteren her şeye saldırmak ve buna mukabil kendinden korkmadığını belli eden her şey karşısında gerilemektir. İt karakterli hayatın ikinci özelliği memnuniyetini saklamakta aciz kalmak, yani her hoşuna giden durum karşısında kuyruk sallamaktır. Bazılarının siyasal İslâm vesilesiyle bütün yaptıkları şey ülkenin müesses nizamının sunduğu lezzetli şeylerden kapabildiği kapmak, ona “bunu sana kaptırmam” denildiği zaman da kaçmak olduysa yapılabilecek bir karakter tahlili çok vakit almayacak demektir.

Ot gibi yaşamayı kapmak ve kaçmakla ilgilendirmek ise mümkün değil.

İsmet ÖzelYeni Şafak, 08 Mayıs 1999

Reklamlar

One thought on “Müslümanların Bitkisel Hayatı

  1. Hepimizin bu durumda az buçuk da olsa payımız vardır. Benim bu işte vebalim nedir diye bakmanın daha sağlıklı bir yaklaşım olacağı kanaatindeyim. Mesela bizim kırk yıldır savunduğumuz Siyasal İslam’daki siyasallaşma böyle bir siyasallaşma değildi. Bunları birbirinden ayırarak Siyasal İslam kavramını bu kirlenmeye karşı koruma konusunda ne yapılabileceği üzerinde düşünmek gibi ciddi ve son derece hassas bir sınavdan geçiyoruz belki.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s