Ömer Yılmaz / Medya / Yazarlar / Yorum-Analiz

Medya Çağı ve Batı Medyası

köşe7-ömeryılmazBatı’da medya kuruluşları -bizdekinin aksine- bulundukları ülkelerin, daha geniş planda yer aldıkları kampın çıkarlarını gözetirler, bu nedenle genel olarak Batı medyasında gerçek yoktur, politik “haber” ve “analiz” vardır, yani taraflı haber ve analiz.

“Belki de gerçek, bilgi çağında değil, medya çağında yaşadığımızdır” diyor John Pilger.* Medyanın kamuoyunu yönlendirme, halkın bakış açısını değiştirme ve onu propaganda yoluyla herhangi bir şeyin doğruluğuna ya da yanlışlığına ikna etme konusunda en etkili araç olduğu şüphesiz. Medya, olayları olmadıkları şekilde göstermenin, dolayısıyla toplum mühendisliğinin en etkili aracı. Bir başka ifadeyle hükümetler, partiler, çok uluslu şirketler, lobiler-çıkar grupları, bölgesel ya da küresel çapta etkili olan silahlı gruplar tarafından politik-ideolojik ve ekonomik çıkar sağlamak için kullanılan bir araç medya.

Özellikle Batı medyası söz konusu olduğunda oturup iki defa düşünmek gerekiyor. Kısaca özetlemek gerekirse, Batı’da medya kuruluşları -bizdekinin aksine- bulundukları ülkelerin, daha geniş planda yer aldıkları kampın çıkarlarını gözetirler, bu nedenle genel olarak Batı medyasında gerçek yoktur, politik “haber” ve “analiz” vardır, yani taraflı haber ve analiz.

Etki alanı geniş kitle iletişim araçlarına sahip olan kimseler savuna geldikleri politik yaklaşımların propagandasını yaparlar ve kendi kültürlerini üretirler. Haliyle Batı medyasının ana hedefi, Batı hegemonyasını devam ettirmek ve özellikle yaşadığımız coğrafyanın halklarına modernitenin “yüceliğini” göstermektir.

Türkiye’de Beyaz Türklere ait medya kuruluşlarında görev yapan gazeteci-yazarlar, çoğunlukla Batı tarafından olayları Batılı gözle yorumlamaları için ücretle tutulmuş kimselerdir zira onların patronlarının Batı’nın sadık hizmetkârları oldukları hemen herkes tarafından biliniyor.

Hal böyle iken yaşadığımız coğrafyada azımsanamayacak sayıda insan Batı medyasında ve onların içerideki uzantıları olan “yerli” basın-yayın organlarında yer alan haberleri -içeriği ne olursa olsun- doğru zannediyor. Batı basınında çıkan haberler özellikle bazı kesimler tarafından mutlak doğru kabul ediliyor ve doğru ile yanlışı birbirinden ayıran temel kriter olarak algılanıyor.

17 Aralık süreci bu yaklaşımın zirveye çıktığı en yakın örnektir. Süreç içinde muhaliflerin sürekli tekrarladıkları şey şu oldu: Dünyanın en saygın gazeteleri hakkımızda kötü konuşuyorlar, dünyaya rezil olduk! Dünya: Batı. Dünyanın en saygın gazeteleri: Batı basını. Hâlbuki söz konusu süreçte Batı medyası ve onların “yerli” versiyonu olan medya kuruluşları kendi çıkarlarına olacak şekilde halkın tercihlerini etkilemeye çalıştılar ve bu amaçla bol miktarda kara propaganda yaptılar.

Bununla birlikte hem hükümet hem de cemaat marifetiyle her şeyden önce kendi dinimizin, tarihimizin, kültürümüzün, medeniyetimizin huzurunda rezil olmuştuk ve bu bize yeter de artardı bile. Buna karşın kimlik kaybına uğrayıp dünyayı Batı’dan ibaret görenler her zamanki gibi Batı’ya endeksli kıyamet kopardılar. Böylelerinin ne tarihi ne de kültürü var, kendilerine ait hiçbir şeyleri yok. Eğer yüzlerini iyice pudralarlarsa belki beyaz adam onları insan olarak kabul edebilir!

Yaşadığımız coğrafyada ne olup bittiğini, kimin nerede çıkarı olduğunu anlayabilmek için basit bir formül önerisiyle bitirelim: Batı basınını takip et, tersini düşün!

Ömer Yılmaz – akilvefikir.org

———————

* John Pilger, Medya, kontrolün diğer adı mı? / johnpilger.com, Dünya Bülteni (dunyabulteni.net) için çeviren: Sedcan Altundal, 09 Ocak 2014 Perşembe

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s