Emeği Geçen Yazarlar / Kadir Bal / Polemik / Siyaset

“İslamcılara Çakalım”cılık Oynamıyoruz Burada!

köşe17-kadirbalAKP’yi eleştir ama buradan sözün ekmeğini muhalefet hazzına banıp yeme! Zulmün kadim ezberini gör ve adaletin kadim ezber bozuculuğunu yüklen.

Türkiye’deki demokrat sağ-sol siyasetlerin oluşturduğu Kemalist statükonun karşısında itiraz eden Müslüman-İslamcı çığlığın git gide muhafazakâr-Kemalizm’e evrilmesini konuşmalıyız.

Ancak unutmamak gerekir ki ,“İslamcılara çakalım”cılık, “Sağda solda zengin dindar bulup çökelim”cilik oynamıyoruz burada.

Mülk ve iktidar kimin ve neden tekelinde? İnsanları AKP’ye iten dinamik ve insanları AKP’de tutan dinamik birbirine sapla saman misali karıştırılmadan, ayrı ayrı ve örtüştüğü noktalarla ele alınmalı.

Yoksa 33 kere “Ebu Zer”, 33 kere “Mülk Allah’ındır”, 33 kere “Pis zenginler”, der durursun, o çok karşı çıktığın tespihçi hacı amcalar gibi.

Klasik İslamcıların sözde Rabbani’cilik-Muvahhid’lik oyununu da tersinden karşı çıkarak besleme! Onların gerçek yüzleri Kürdistan’ın hakikati ve Mülk-İktidar olgusu karşısında durmayı tercih ettikleri yer ile ortaya çıkıyor zaten.

Unutma, kavganın kahrını ve acısını çekenlerin dili ekseriyetle yumuşak ve hikmetli ve de nettir.

Kavgadan uzak durup konforlu günlerde karnı tok devrimcilik -ve türevlerini- yapanlar ise, sanırsın ki, meydanların içinden gelmiş yiğitlerdir. Kolpaların macerasını kolpalara bırak, birbirimizi oyalamayalım.

AKP’yi eleştir ama buradan sözün ekmeğini muhalefet hazzına banıp yeme! Zulmün kadim ezberini gör ve adaletin kadim ezber bozuculuğunu yüklen.

Sakin ol! Ne demişler: “Sesini kıs, sözünü yükselt!” Sözün içindeki özdür mesele, unutma.

Sağ faşizm karşısında baş kaldıran Sol’un düştüğü tuzakları ve silahşorluğunu yaptığı Batı’cı, laik, Aydınlanma’cı bulamaç içinde kendini bile tanıyamaz hale geldiğini unutma.

Kendi iklimini ve toprağını anlamamış bir Sol ile kendi iklimini ve toprağını boğan bir Sağ arasında “İslamcılık üçüncü yoldur” diyenler, aldatmasın seni. Onların İslamcılığı mülk-iktidar ve Kürdistan deyince Sağ’a, Misak-ı Milli’ye ve kapitalizme dümen kırar! O beğenmedikleri Sol’un içine kaçan Kemalizm, bunların da içine Sağ’dan girmiştir, emin ol.

Sağına, soluna ve diğerlerine git, aynen böyle söyle!

Bizim de allame-i cihan olmadığımızı, âleme sattığımız caka kadar iddialarımızla deneneceğimizi, merhametten yoksun bir dille atılan sloganlarla devrim -ne demekse- mevrim gelmeyeceğini, kimimizin unuttuğunu, kimimizin ise zerre umurunda olmadığını da unutma.

Dua et kendine, bizlere ve hepimize. İşine bak güzel kardeşim…

Kadir Bal – akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s