Atilla Fikri Ergun / Din / Yazarlar

Rabbin İçin Boğazla!

köşe0-atillafikriergunKurban, her ümmete emredilmiştir. Vahyin nüzûlünden önce de mesajın ilk muhatapları tarafından “Hz. İbrahim’in Sünneti” olarak bilinirdi. Cahilî Araplar putlara adak adar, kurban sunar, böylece her kabile kendi putunu, dolayısıyla kendi asabiyesini kutsardı ki, bunun belli bir zamanı yoktu.

فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ

fe sâlli li-rabbike ve’nhar (Kevser Suresi, 2. Ayet)

Nahr: “Nahr” [نحر ] (“N-h-r/boğazladı, boğazını kesti” kökünden) “boğazlamak, şahdamarından yaralamak, boğazını kesmek”tir; göğsün gerdanlık gelen kısmına da “nahr” denir; “menhar”, “boğaz”; “nahîr”, “boğazlanmış, boğazı kesilmiş” demektir; “tenâhur”, “boğaz boğaza gelmek, göğüs göğüse çarpışmak, vuruşmak”tır; “intihar/kendini öldürmek” de bu köktendir; “muntehir”, “intihar eden kimse”dir; “nehartu”, “boğazına isabet ettim” demek olup, “nahru’l-beîr/devenin boğazlanması” deyimi de buradan gelmektedir.(1)

“Nahr”, kurban ibadetini ifade eder. Kurban, her ümmete emredilmiştir. Vahyin nüzûlünden önce de mesajın ilk muhatapları tarafından “Hz. İbrahim’in Sünneti” olarak bilinirdi. Cahilî Araplar putlara adak adar, kurban sunar, böylece her kabile kendi putunu, dolayısıyla kendi asabiyesini kutsardı ki, bunun belli bir zamanı yoktu.

Bunun yanı sıra kurban, bir Arap için tarifi mümkün olmayan bir fedakârlık örneğiydi; zira genel olarak deve kurban edilirdi ki, çöllerle kaplı bir coğrafyada develer hayatî bir öneme sahiptiler. 7. Yüzyıl Arap toplumunda deve, sahibi için bir bakıma her şey demekti; onun sermayesi, nakil ve ulaşım aracıydı, çölde can dostuydu. Devesini kurban eden bir Arap, büyük bir fedakârlık örneği sergilemiş olurdu.

“Yalnızca Rabbin için nahr yap, yalnızca O’nun için kes/boğazla” emriyle bu ibadetin şirkten arındırılması, Allah’a has kılınması istenmiştir. Ayetten “kurban kes” anlamı çıkarılamayacağını, bunun olsa olsa “deveyi göğsünden hançerle kes” anlamına gelebileceğini söyleyenler, ibadet maksadıyla deve kesmenin onu “kurban etmek” anlamına geldiğini ve bunun vahyin nüzûlünden önceki dönemde de yapılmakta olduğunu düşünememiş(!) olmalılar.

Dikkat edilmesi gereken iki husus vardır: Birincisi, emir, belli bir zamanda ifa edilen namaz ve kesilen kurbanla kayıtlanmamıştır; herhangi bir zamanda ifa edilen namazı ve kurbanı ifade eder.  İkincisi, “nahr” ayette zekâtın yerini doldurmuştur; zira daha önce de çeşitli vesilelerle ifade ettiğimiz gibi, namaz sürekli olarak zekâtla birlikte zikredilmiştir, burada ise namazın ardından kurban geliyor ki, bu ibadetin sosyal boyutu malumdur.

Daha geniş anlamda “ve’nhar”, insanın bütün benliğiyle Allah’a teslim olması, nefsini, hevasını/gayri meşru eğilimlerini, istek ve tutkularını Allah’ın yolunda feda etmesi, dolayısıyla kendisini sadece Allah’a adaması gerektiğini ifade eder ki, kurban ibadeti de bu anlamı içerir. “Kes, boğazla”; nefsini kurban et, dünya metaına duyduğun sevgiyi, servet ve iktidar tutkusunu, seni maddenin esiri haline getiren tüm bağları Allah için bir çırpıda kesiver, bunu yalnızca Allah için yap! Sorulması gereken soru şudur: Günümüz dünyasında, 7. Yüzyıl Arap toplumundaki devenin yerini tutan şey nedir? İşte İbrahimî bir bilinç içerisinde asıl onu kurban etmek gerekir!

Atilla Fikri Ergun – akilvefikir.og

————————–

1- bkz. Rağıb el-İsfahânî, el-Müfredat, Çıra Yay., Çev: Abdulbaki Güneş-Mehmet Yolcu, Mayıs 2006/İstanbul, 1. Baskı, c. 2, s. 666-667, N-h-r Mad.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s