Konferans-Sempozyum-Panel-TV Programı Özetleri

Solcular, İslamcılar Kadar Yetenekli Teorisyenler Yaratamadı

solculuk-islamcılık-1Solcu entelektüellerden Demir Küçükaydın, Sol ve Din tartışmasında Sol’u eleştirirken İslamcıların entelektüel düzeyde oldukça canlı ve güçlü bir oluşum meydana getirdiklerini söylüyor.

Arkadaşıma bir itirazım var [Erdoğan Aydın’a cevaben]: “İslamcılar” diyor, “Yeterince entelektüel kapasite gösteremedi!” Aksine, İslamî hareket, Türkiye’deki politik İslam -ya da aydınlar düzeyinde- oldukça canlı ve güçlü bir oluşum gösterdiler. Ama son yıllarda aynı çürüme belirtileri -bir zamanki bizde- onlarda da var görebildiğim…

Ama biz Solcular, İslamcılar kadar tabiri caizse yetenekli teorisyenler yaratamadık. Bunun yine dinle bir ilişkisini kuracağım -kusura bakmayın, Erdoğan alınmasın-.

Şimdi Türkiye’de Aleviler ve Kürtler baskı altında oldukları için bunlar demokratik özlemlerini ‘Sol bunları gerçekleştirebilir’ diye Sosyalist ve Sol bir biçim içinde ifade ettiler. Dolayısıyla Sol’un esas insan kaynağı Kürtler ve Aleviler oldu. Çok büyük ölçüde de Aleviler oldu. Dolayısıyla Alevilerin bu kültürü Sol kültüre de büyük oranda yansıdı.

Alevilik ise henüz uygarlığa geçmemiş, aklî değil naklî bir kültürdür. Müzikle anlatır, kafiyeye dayanır vs. Dolayısıyla bu naklî kültür bizim Sol’a da girdi ve Sol’da ciddi analitik çalışma çok azdır. İslamcılar kadar yoktur. İslamcılarda niye çoktur? Politik İslam’da niye çok?

İslam dini uygarlık dinidir. Kavramlarla düşünür ve analitiktir. Analitik zekâyı içerir, bir yazıya dayanan bir şeydir en azından. Marksizm’i Marks’tan beş yüz yıl önce keşfetmiştir İslam, İbn-i Haldun’la… Şimdi böyle bir kültürün arka planı oluyor bir İslamcı aydında…

Demir Küçükaydın – TVNET, Bakış Açısı programı, Sol ve Din tartışması, 2010

İlgili link: http://www.youtube.com/watch?v=H6VLLsYK8Ik [konuşmanın ilgili kısmı: 11:24’ten itibaren]

Reklamlar

One thought on “Solcular, İslamcılar Kadar Yetenekli Teorisyenler Yaratamadı

  1. Herkesin ürettiği doğrular var,yanlışlar var.Birinci derecede önemli olan bunları görmek.Ve herkes birbirini kendisine ayna kabul edecek ve o aynada kendi eksik,yanlış ve hatalarını görecek.Ve bu yolla herkes kendi eksik,hata ve yanlışlarını görüp telafi ve ikmal etme yoluna gidecek.Çatışma kültürünü bırakıp uzlaşmanın yollarına bakacak.Aksi halde böyle sürer gider.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s