Ali Şeriati / Felsefe-Düşünce / İktibaslar

Asla Bağışlayamam

ali-seriati-1Marx, Batı mamullerini özelleştirilmiş ve birikmiş iş olarak tanımlıyordu! Asyalı olan ben ise; bu mamulün özelleşmiş ve birikmiş cinayet ve hırsızlık olduğunu görüyordum!

“Ben Marx, Engels, Proudhon ve diğer sosyalistlerle devrimcileri asla bağışlayamam; çünkü biz Doğu’da yağmalandığımız bir zamanda, onlar sermayedarlarla işçiler arasında adilce mal bölüşüm kavgası veriyor ve bunun adını da işçi hakları ve işçinin ürettiklerini kendilerine geri verme hakları olarak nitelendiriyorlardı.

Marx, Batı mamullerini özelleştirilmiş ve birikmiş iş olarak tanımlıyordu! Asyalı olan ben ise; bu mamulün özelleşmiş ve birikmiş cinayet ve hırsızlık olduğunu görüyordum!

19. Yüzyılın binlerce Fransız ve İngiliz işçileri tomar imzalayarak, grev yaparak, bu iki devletin Mısır, Kuzey Afrika ve Hind içindeki askerlerini geri çekmemelerini, bu ülkelerin yağmalanmasını ve pazar olarak kullanılmasını ve netice itibariyle işçilerin ücretlerinin artmasını istiyorlardı.

İngiltere’nin demokrat hükümeti ise yüz bin İngiliz işçisinin oyunu kaybetmemek için İngiliz ordusunu, çaresiz Afrika’dan geri çekmeyerek, işçilerin bu tür istekleri doğrultusunda hareket ederek, kendisini işçilerin düşüncelerinde yana gösteriyordu.”

***

“Avrupalı insanın nasıl yaşadığını görmek gerekir. Şaşılacak şey şudur ki, bu insan, sonunda üç asırdır söylediği sloganlara ulaştı. Yani faydalanma ve tüketim zirveye ulaştı. Şimdi onun iktisadi mal kalemlerinin % 10’u temel ve gerçek masraflarıdır. % 90’ı ise eğlenme masraflarıdır.”

***

“İslam ne sadece bireye yönelik bir dindir ve nede sadece topluma yönelik bir dindir, İslam hem bireyi ve hem de toplumu kapsayan bir dindir. İşte entelektüellerin görmesi gereken en önemli boyut budur.”

***

“Güneş, denizin bağrında doğmuştur. Ben bütün varlığımın, bütün yaşamının salt bir bakmak’a dönüşmüş olduğu bir durumda, güneşin eriyen yüreğine göz dikmiş, kendi ağlayışı içerisinde damla damla ölen mumlar gibi kendi ağlayışım içerisinde eriyorum… Yok oluyorum… Son buluyorum…”

Ali Şeriati, Ümmet ve İmamet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s