Atilla Fikri Ergun / Yazarlar / Yorum-Analiz

Kapitalizm, Şekil Değiştiren İslamcılık ve Nebevî Siyaset

köşe0-atillafikriergunAraç-amaç ikilemi tarih boyunca insanlığın başta gelen sorunu oldu; Nebevî Siyaset insanlığa hizmet için vardı, bugün insan siyasete hizmet için var, Nebî için siyaset araçtı, bugünün Müslümanları için amaç.

İnsan, Allah’ı unuttuğu için para peşinde koşar oldu, sonunda ne insanlığı ne de huzur bulacağı bir dünya kaldı, bu dünyayı yıkıma uğrattığı gibi ahireti, o ebedi yurdu da kaybetti; kendini büyük zannediyor ama aslında bir zavallı! Bir an sonra başına ne geleceğinden bihaber olan insan kendini yeryüzünün sahibi zannediyor ya, ahmaklığın tavana vurduğu yer tam da burası.

Kapitalizmin kurbanı dünya genelindeki milyarlarca yoksul değil sadece, servetlerine servet katanlar da kurban, hem insanlıklarını hem de ahiretlerini kaybettiler. Artık fareler çağında yaşıyoruz, kapitalist-emperyalist Batı, insanlığın tüm birikimini kemire kemire yiyor, yok ediyor; İslam Dünyası, Batı’dan ithal ettiği kendi farelerini temizleyebilirse süreç içinde diğerlerinin de hakkından gelebilir.

Bu noktada küçük bir parantez açmamız gerekiyor. Kapitalizme karşı koymaya devam etmekle birlikte bütün sorunların temelini iktisada bağlayan görüşün İslamî olmadığını da unutmamamız gerek. Ali Şeriati’nin de vurguladığı gibi, kriz temelde ahlakî. Bunu söylediğimizde “İslamcıların kuru ahlâkçılıktan başka önerisi yok” diyen zihin, kuru iktisatçılık yapmaya devam edebilir, lakin neticede o iktisat da belli bir ahlâkın ürünü.

İslamcılığın bittiği, iflas ettiği, tükendiği, çöktüğü yönündeki tespitler gerçeği yansıtmıyor, İslamcılık şekil değiştirdi, sisteme uyum sağladı ve mevcut yapıda hâkim pozisyon kazandı, artık devlete ve pazara sahip çıkan bir İslamcılık var, herkes hesabını buna göre yapmalı. Müslümanların küresel modernliğe entegrasyonu şekil değiştiren İslamcılık vasıtasıyla gerçekleşiyor. Bu, küresel kapitalizm açısından olumlu bir durum, pazara itirazı olmayan İslamcılık, sistemin sahiplerini memnun ediyor. Bu nedenle sisteme muhalif Müslümanların, kapitalist pazara karşı konumlanan yeni bir İslamcılık denemesinde bulunmaları gerekiyor.

Kapitalist pazarda para kazanıp zengin olmaya çalışan Müslüman, acımasızca rekabet ettiği Müslüman kardeşinin batmasına, iflas etmesine sevinsin mi, üzülsün mü?! Kapitalist pazarda “İslam’a uygun” ticaret yapan Müslüman sermayedar, ya Allah’ı, kendini ve bizi kandırmaya çalışıyor ya da kendisi de nerede ne yaptığını tam olarak bilmiyor henüz. Buna mukabil, parayı ve pazarı sorgulayanlar, anında deli muamelesi görmeye başlıyorlar.

Seyyid Kutub, İslam-Kapitalizm Çatışması’nı iş olsun diye yazmadı, “İslam kârın yarısını emeğe verir” derken ne söylediğini de gayet iyi biliyordu, yıllarca ders halkalarında Seyyid Kutub okuyanların, bugün iktidarın yanında kapitalist sisteme tek kelime itirazları yok. Öyle ya da böyle İslam galip gelene kadar bu çatışma bitmeyecek.

Biz İslam-Kapitalizm çatışmasından söz ede duralım güncel siyaset -dolayısıyla sistem-içi siyasî mücadele- Müslümanları esir almış durumda. “İyilik yapalım”, birbirimize bu kadarını dahi söyleyemiyoruz artık, iyilik nedir onu bile hatırlamıyoruz belki de. Deyim yerindeyse güncel siyaset gözleri kör etti, varsa yoksa güncel siyaset; ne menem bir şeydir ki bu, insanlıktan önce geliyor. Arkadaşı, yeğeni, kardeşi çalışacak iş, yiyecek aş bulamıyor, o ise güncel siyaseti kovalıyor.

Araç-amaç ikilemi tarih boyunca insanlığın başta gelen sorunu oldu; Nebevî Siyaset insanlığa hizmet için vardı, bugün insan siyasete hizmet için var, Nebî için siyaset araçtı, bugünün Müslümanları için amaç.

Peki, siyaset aç açıkta kalanlara, evsiz barksızlara, sokaklarda sürünenlere, işsizlere, bordro mahkûmlarına, kredi kartı kölelerine vs. ne söylüyor, “Bana oy verin” diyor, “Beni iktidara taşıyın” veya “Beni iktidarda tutun”; her halükarda sürünenlerin pozisyonu değişmiyor, siyaset imtiyazlılar için var çünkü, diğerleri kim oluyor ki?!

Oysa Nebevî Siyaset zenginden alıp yoksula verdi, ömrümüzde hiç şahit olmadığımız bir şey bu. Bilakis, yaşadığımız coğrafyada siyaset, zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yaptı hep.

Sokakta yatan adamı düşünmeyen devletin kime hizmet etmek için var olduğunu sorgulamalıyız. Hâlbuki Nebevî Siyaset, yönetim merkezini dahi yeri yurdu olmayanlara açmış, aşını ekmeğini onlarla paylaşmıştı. İslam’ın kısa sürede üç kıtaya yayılmasını sağlayan temel unsur katıksız adalet idi. Nebevî Siyaset, kimsesizlerin kimsesiz kalmalarına hiçbir zaman müsaade etmedi.

Adalet, Nebevî Siyaset’in ruhuydu, can damarıydı, direğiydi, Nebî, kızına dahi ayrıcalık tanımadı, bizde ise siyaset her dönemde yeni ayrıcalıklılar var etti. Bu açıdan Nebî’yi anlayabilmiş değiliz henüz, gerçekte kim olduğunu, ne yaptığını bilmiyoruz, pratikte tanımıyoruz onu.

Nebevî Siyaset, devleti tahakküm aracı olarak değil, halkın işlerini görmek ve adaleti sağlamak için bir araç olarak kullandı, devlet araçtı, amaç Allah’ın rızasıydı ve bunun da yolu adaletli olmaktan geçiyordu; bizde ise siyaset, devleti, halkı râm etmek için bir tahakküm aracı olarak kullana geldi hep, adalet dağıtmadı, paradigmasını imtiyazlıların üzerine kurarak adaleti yok etti.

Nebevî Siyaset, devleti halkın denetimine açık tuttu, bunun yanında Allah’ın nimetleriyle insanlar arasındaki tüm engelleri kaldırdı, Allah’ın nimetlerini herkese ulaştırmayı gaye edindi. Bu açıdan bakıldığında, insanların devlet işlerine dair doğrudan soru soramadıkları, yönetici kadroların onlara ayrım gözetmeden açıkça cevap verme -yeri geldiğinde hesap verme- mecburiyeti taşımadığı, yeri yurdu, işi, aşı olmayanların bol miktarda bulunduğu yerde siyaset de devlet de hükümsüzdür.

Hz. Ali’nin dediği gibi, “Gözleri görene sabah ışımıştır.”

Atilla Fikri Ergun – akilvefikir.org

Reklamlar

One thought on “Kapitalizm, Şekil Değiştiren İslamcılık ve Nebevî Siyaset

  1. Geri bildirim: Islamcılık | Serdargunes' Blog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s