Emeği Geçen Yazarlar / Halil İbrahim Kılıçarslan / Yorum-Analiz

Bana Dedelerimin Tarihini Anlatsana Anne

köşe11-halilibrahimMadde, genlerde Türklük aramaksa, mana, Türk-İslam tarihidir. Madde, bir Kürd’ün soyunu inkar etmesini beklemekse, mana, gayrımüslim bir Ermeni’ye “Nerelisin?” diye sorulduğunda “Osmanlıyım” diyebilmesidir. Eğer madde, asırlık faşizm ise, mana, elbette adalettir.

X-Men serisinin bir filminde düşündürücü bir sahne çıkar karşımıza. Yeteneği istediği kişinin dış görünşünü tıpatıp taklit edebilmek olan “Mystique” isimli mutant, sivilde masmavi bir görünüme sahiptir. Bir gün arkadaşı merakla sorar Mystique’e: “İstersen herkes gibi görünebilirsin, neden öyle yapmıyorsun?” Mystique bu, durur mu, yapıştırır cevabı: “Neden herkes gibi görünmek zorunda olayım ki?”

Kemalist devlet aklıyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, ilan edilmesiyle beraber toplumun çeşitli kesimlerine eşit ağırlıklı bir şekilde mütemadiyen zulüm etmiştir. Evet, doğru kelime “zulüm”. Kendisine kadim bir gelenekten gelen Türkiye milletine ayar vermeyi şiar edinen bu devlet aklının etkileri ancak ve gerçekten milletin seçtiği sivil yönetimler sayesinde yeni yeni silinmeye başladı.

Devrimini perçinlemek için kolları sıvayan M. Kemal Paşa a’dan z’ye her şeye müdahale etmiştir. Ders kitaplarının bize “Batılılaşma” ya da “Çağdaşlaşma” diye yutturmaya çalıştığı bu yeniliklerle, milyonlarca insana ne giyeceği, hangi dili konuşacağı, hangi eğitimi göreceği, hangi günler tatil yapacağı, hangi harflerle yazıp okuyacağı vs. emredilmiştir. Hülasa koca bir milletin sosyo-kültürel ayarlarıyla oynanmış, tarihiyle olan bağı kesilmek istenmiştir. Buna karşı koyan kişinin varlığı, hangi kesimden olduğuna bakılmaksızın ‘varlığına’ armağan edilmiştir.

Resmi tarihi de aynı devlet aklı yazdığı için bize okullarda öğretilen elbette “Atam geldi, düşmanı yendi” minvalinde okutulan Atatürk İlke ve İnkılapları dersi oldu. Bu mistifikasyona aldanan hatrı sayılır güruh, zamanla “Olmasaydın, olmazdık” lafzını dillerine pelesenk etti. Bana putperestlerden bahsetsene Abidin.

Mesela sarıklarını çıkarıp yerine fötr şapka takmayı reddedenlerin darağaçlarına gönderildiği gerçeğininin elbette resmi tarihte yeri olmayacaktır. Mesela bizden her sabah bir büstün önüne geçip Arap da olsak Kürt de olsak “Ne mutlu Türk’üm diyene!” diye bağırmamız beklendi. Çünkü bu bir emirdi.

Bu dönemde Türk olmak ve Türkçe o kadar önemsenmiştir ki, M. Kemal adını Türkçe’de “kale” anlamına gelen ‘Kamal’a çevirmiştir. O kadar ki Almanya’dan gelen kafatası ölçmeye yarayan aletle yaklaşık 64 bin vatandaş  gerçekten Türk mü değil mi diye incelenmiştir. Belli ki Hitler Almanya’sının etkisinde kalan M. Kemal, kendi Türklük oranını da ölçtürmüş ve sonuçta saf Türk çıkmıştır. Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden çekik gözlü atalarının aksine Japon çizgi filmlerindeki karakterler gibi mavi gözlere sahip olan açık tenli atamız, nasıl olmuş da saf Türk çıkmıştır, bu da ayrı bir mesele. Irkçı politikalara, uygulamalara, kutsamalara, halk cevabını vermekte gecikmez.

Şeytan cennetten niye kovuldu, ırkçıydı da ondan. Manaya değil de maddeye önem verdi de ondan. Çünkü mesele ateşin toprak karşısında üstünlüğü ya da eksikliği değildi, mesele Âdem’in (a.s) ilminin genişliği idi.

Madde, genlerde Türklük aramaksa, mana, Türk-İslam tarihidir. Madde, bir Kürd’ün soyunu inkar etmesini beklemekse, mana, gayrımüslim bir Ermeni’ye “Nerelisin?” diye sorulduğunda “Osmanlıyım” diyebilmesidir. Eğer madde, asırlık faşizm ise, mana, elbette adalettir.

Halil İbrahim Kılıçarslan – akilvefikr.org

Reklamlar

2 thoughts on “Bana Dedelerimin Tarihini Anlatsana Anne

  1. yazilariniz bukadar mi cok samimi ve icten geldi yazidan kesilme devamli yaz ben okuduguma gore cok iyisin

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s