Bilge Girgin / Emeği Geçen Yazarlar / Yaşam

#BlockTheBoat ve Türkiye Solunun Derin Filistin Sessizliği

köşe6-bilgegirginTürkiye’de ‘sol refleks’ diye isimlendiren şey, çoğunlukla din düşmanlığıdır. İnanmayan, Müslüman olmayan veya dindar olmayan herkesin kendisini solcu zannettiği bir garip diyar Türkiye.

Siyaset bilimi ile ilgilenenler bilir, siyaset bilimciler, Türkiye’de sağın sol, solun sağ olduğu üzerine çokça konuşurlar. İşin ilginç yanı, ne sağ, solun niteliklerine sahip olduğundan haberdardır, ne de Türkiye solu, hakikatte sağ niteliği taşıyıp taşımadığını sorgular. Denizde yaşayan balık gibi içinde bulunduğu deryadan bihaber olmak bu dünyanın en fark edilmez dertlerindendir ve bu dert fark edilmediği sürece herkes kendi konfor hattında yaşamaya devam eder. Denizin dışına çıkan balık, hayatta kalmayı başarmışsa, o denize dönüp dışarıdan bakma şansına sahip olur ki hayati derecede güzeldir.

Türkiye’de ‘sol refleks’ diye isimlendiren şey, çoğunlukla din düşmanlığıdır. İnanmayan, Müslüman olmayan veya dindar olmayan herkesin kendisini solcu zannettiği bir garip diyar Türkiye. Tersi de doğru elbet, inanan, Müslüman olan birinin devrimci/solcu olamayacağı inancı da aynı şekilde yaygındır. Kısaca devrimciliğin dinsizlik veya sekülerlik ile eş anlamlı kılınması, CHP gibi sağın sağı bir siyasi partinin bile kimi safdiller tarafından sol olarak isimlendirilip algılanması pek çoğumuzu ancak gülümsetir sevgili okur! Bu tartışmayı daha fazla uzatmayıp size yüzümüzü güldüren başka bir konudan, bir eylemden bahsetmek istiyorum. Hem Cemil Meriç’in işaret ettiği hem de Ebubekir Kurban’ın söylediği gibi, Batı’da beraberce yol yürünebilecek vicdan sahibi ‘sol’cu bir grup insanın organize ettiği eylem, bu yazının konusu.

eylem-1

Belki çoğununuz duydunuz ve haberdarsınız. Amerika ve Kanada’da da Filistin için belki de en anlamlı eylemlerden biri için bir çağrı yapıldı. Filistinli işçiler ve El-Fetih ile bağlantılı olduğu bilinen Filistin Ticaret Sendikası Federasyonu (PGFTU), dünyadaki tüm işçilere, İsrail mallarının taşınması, yüklenmesi veya indirilmesine engel olmaları çağrısında bulundu. Bu çağrı üzerine birkaç hafta önce, Amerika ve Kanada’da #BlockTheBoat twitter hashtagi ile eylem organizasyonları başladı.

Filistinli işçiler ve ticaret sendikası tarafından gerçekleştirilen bu çağrıya, benim yaşadığım bölgedeki aktivistler, gemi yükleme-indirme işinde çalışan liman işçileri için grev gözcülüğü yapacak bir insan grubu oluşturarak cevap vereceklerini duyurdular.

Bu eylem, liman işçileri sendikası International Longshore Warehouse Union (ILWU) ile koordineli olarak gerçekleştirildi. Hedef olarak İsrail’in en büyük kargo firması olan Zim Integrated Shipping Services’e ait bir gemi seçildi. Bu gemi, Oakland limanına indirme yapan bir İsrail gemisi. Alınan karar doğrultusunda, Zim’e ait gemi limana yanaştığında, liman işçileri grev yapacak, gemideki malların indirilme işlemini gerçekleştirmeyi reddedecek ve limanda hazır bulunan bir grup aktivist de, hem işçilere destek verecek hem de grev gözcülüğü yaparak, indirmenin gerçekleşmediğinden emin olacaktı. Bu eylem, sadece Oakland limanını değil, Batı Sahili’nin diğer limanlarını, yani Seattle, Vancouver ve Long Beach’i de kapsıyor.

Diğer limanlardaki durumdan haberdar değilim ancak San Francisco Bay Area liman işçileri ve aktivistleri dört gündür oldukça iyi iş çıkarıyorlar.

eylem-2

San Francisco Bay Area Bölgesi Bunu Hep Yapıyor

Güney Afrika’daki ayrımcılığın zirve yaptığı dönemde, 1984 yılında, ILWU işçileri Güney Afrika’ya ait bir geminin San Francisco’ya indirme yapmasına engel oldular. Bu eylem, ayrımcılıkla dünya çapında bir mücadelenin katalizörü oldu. İsrail gemilerine karşı örgütlenen liman eylemleri, ilk olarak İsrail’in Mavi Marmara’ya saldırısından sonra start aldı.

Eylemciler, ağırlıklı olarak sosyal medya üzerinden örgütlenseler de, telefon mesajlaşma sistemi ile de güncellemeleri anlık olarak destekçilere ulaştırdılar. İlk eylem çağrısı, 16 Ağustos Cumartesi günü sabah saat 5 için yapıldı. Alınan bilgilere göre, gemi, indirme yapmak üzere sabah saat 5’te limana yanaşacaktı. Örgütlenen eylemin yarattığı endişe sonucu geminin indirme saati sabah 5’ten öğleden sonra saat 3’e ertelendi. Cumartesi günü öğleden sonra limana doğru yola koyulduğumuzda, eylem koordinatörlerine indirme zamanının tekrar ertelendiği haberi ulaştı. Kısacası dört gündür gemi, Oakland limanına yanaşamıyor. Bugün edindiğimiz bilgiye göre, indirmeden vazgeçerek rotasını değiştirmiş durumda. Başka bir isim taşıyan yeni bir İsrail gemisinin indirme yapmayı deneyeceği konuşuluyor. Fakat ne işçiler ne de aktivistler bu işin peşini bırakmaya niyetli değil. Önümüzdeki günlerde neler olacak göreceğiz.

eylem-3

En nihayetinde, dört gün boyunca sendikalı işçiler ile aktivistlerin kararlı eylemleri sayesinde İsrail gemisi, limanda yükleme veya indirme yapamadı ki bu ciddi bir başarı. Çoğu zaman mücadeleyi zafiyete uğratmakla suçlanan -ki ben de aynı şekilde düşünenlerden biriyim- El-Fetih ile bağlantılı Filistinli bir sendikanın çağrısına, dünyanın öbür ucundan sendikalar ses veriyor. Bu çağrıya Türkiye’den dostlar alışverişte görsün tadındaki basın açıklamaları dışında gerçek bir eylem ile ses veren bir sendika oldu mu? Yoksa hala sol gösterip epey sağ bir refleksle ‘birilerinin askeri’ olmakla mı meşguller? İnsan, Türkiye’de de bir gün ideolojik manipülasyon kumkuması olmayan, son kertede rejimin bekçiliğine soyunmayan veya sırf bu sendikamsılara tepki için kurulmuş sendikalar dışında gerçek anlamda bir sendikanın kurulmasını temenni ediyor. Ne dersiniz, Yeni Türkiye’de bu bir hayal olmaktan çıkar mı?

Bilge Girgin – akilvefikir.org

——————-

Fotoğraflar: Bilge Girgin

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s