Cemil Meriç / Felsefe-Düşünce / İktibaslar

Neden Sezar Olunur?

tokat-ve-kamçı-cemil-meriç-1Yarası olmayan yaşar, yaratmaz. Yazmak, gelecekte yaşamak. İnsan bazen kılıçla yontar hayalindeki dünyayı, bazen kalemle. Gerçek aşklar da sessizdir. Doyan, konuşmaz…

Tokat ve Kamçı

22. 02. 1964

Samson küffarın başına yıkmış mabedi. Neden? O gergedanı kahraman yapan, düşmanları. Zincire vurulduğu için kaplanlaşmış. Zincir: bir merdiven. Hakaret: kanat. İngiliz hayranı Gandi’yi İngiltere ile güreştirir tokat, kediyi aslanlaştırır. Arzın kaderini değiştirenler kendi kaderlerini değiştirmek zorunda olanlardır. Tarihi “rate”ler ve deliler yapar. Rezil bir hükümdarcık ırzına geçmese Sezar, Sezar olamazdı.

Zilletten kurtulmak için Sezar olunur. Ve taç yüzkarasını kanlı pırıltıları ile sakladığı için kutsaldır. Goril göklerin karşısında şahlanmasa asilleşmezdi. Sürü kaderinden memnundur. Sürü ve bilge. Hitler puşttu. “Ab uno disce omnes.” Yarası olmayan yaşar, yaratmaz. Yazmak, gelecekte yaşamak. İnsan bazen kılıçla yontar hayalindeki dünyayı, bazen kalemle. Gerçek aşklar da sessizdir. Doyan, konuşmaz. Yattığı kadınlarla övünen, o kadınlarla yatamayandır. Yaşanan an, bütün olarak yaşanan an, istikbale taşmaz. Başlar ve biter. Kendi kendine yeter. Çevresini değiştirmek. Neden? Bu, çevresini bulamayanların, çevresinden sökülenlerin hasreti.

Cemil Meriç, Jurnal, İletişim Yayınları, 6. Baskı, 1. Cilt -1955-65-, s. 310-311

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s