Emeği Geçen Yazarlar / Kadir Bal / Yaşam

“Ey sevgili, uzatma ‘Kur’an araştırmalarımı’ benim…”

köşe13-kadirbalBu sevgili mealcilerin yaptıkları meal okumaları, onları niçin varoşlara, Roboski ve benzeri yerlere, kadın cinayetlerine, doğa katliamlarına, emekçi ve sınıf sorunlarına, ırkçılığa karşı sahici itirazlara… (Çok mu politik oldu?) mahallelerindeki torbacılara, en basitinden “BONZAİ’ye HAYIR” demeye götürmez?

Bilindik bir şiirdir; Sezai Karakoç imzalı…

“Ülkendeki kuşlardan ne haber vardır

Mezarlardan bile yükselen bir bahar vardır

Aşk celladından ne çıkar madem ki yâr vardır

Yoktan da vardan da öte bir Var vardır

Hep suç bende değil beni yakıp yıkan bir nazar vardır” diye gider ve

“Ey sevgili

Uzatma dünya sürgünümü benim” nidasıyla okuyucunun yüreğine çakılır!

Şiir bunların önüne düşse kahrından şöyle dile gelir:

“Ülkene doluşan Ezidilerden ne haber vardır?

Vardan da yoktan da öte bir Var vardır…

Sevgili, ey sevgili, uzatma ‘Kur’an araştırmalarımı’ benim…”

Hadislere ve hadisçilere, geleneğe, tarikat ve cemaatlere, şeyhlere-şıhlara, mezhepçilere vs. “haklı” olarak karşı olan mealci-Kur’an’cı-Kur’an Yeter’ci nice insanın (fikrin namusunu koruyarak, meal-keş, ayet-kopat olmamış nice istisna şahsiyetleri ayrı tutuyorum) metin merkezci Kur’an okumaları, niçin sosyal adalet damarını yakalayamaz?

Niçin ayetler üzerinde yapılan sörfler, entelektüel gevezeliğin dalgalarından yaşamın gerçekliğinin kıyılarına ayak basmaz? Muharref din algısının kaynağı olarak görülen, Kur’an’la beraber kaynak kabul edilmesine karşı çıkılan hadis kitaplarının, usul kitaplarının karşısına Kur’an-Nass-Meal merkezci okumalar ile çıkanların, çoğunluğu orta sınıf (genelde öğretmen) ve maddi anlamda kafası rahat olan bu tiplerin tekelinde niçin konformist bir uğraş alanı haline gelmiştir?

Yani bu sevgili mealcilerin yaptıkları meal okumaları, onları niçin varoşlara, Roboski ve benzeri yerlere, kadın cinayetlerine, doğa katliamlarına, emekçi ve sınıf sorunlarına, ırkçılığa karşı sahici itirazlara… (Çok mu politik oldu?) mahallelerindeki torbacılara, en basitinden “BONZAİ’ye HAYIR” demeye götürmez?

Efendim, “Musa’nın elindeki asa sopa mıydı, bilgi miydi?”

“Adem- cin-şeytan yanılgısı…”

“Melek var mı? Melek, yoksa meleke miydi?”

Bu tartışmaları küçümsemiyorum, hafife de almıyorum.

Lakin;

Musa’nın elindeki asa bilgiyse veya isyansa, sopaysa veya yılansa… Sizin bilginiz, isyanınız, sopanız, yılanlarınız nerede çağın firavunlarına karşı?

Âdem, “insan topluluğu” ise, cin “yabancı” ise, şeytan da “insanın içindeki kötülüğe” karşı geliyor ise, içlerinde kötülük taşıyan yabancılara karşı nerede mücadeleci topluluklarınız?

“Dışımızda uçuşan, gözle görülmeyen nurani varlıklar yok aslında; melekler, Allah’ın melekeleridir, öyleyse bizim de melekelerimiz bizlerin melekleridir.” Madem öyle, kardeşim nerede senin o güzel meleklerin?

Tatil köyüne mi gönderdin, çocuklarınla birlikte havuza girsin diye?

Ondan sonra vay efendim, “Kur’an’ı duvarlara astılar…”

Vay efendim, “Abdestsiz okunmaz dediler; okumadılar…”

Vay efendim, “Din adamı sınıfı oluşturup, insanları vahiyden uzak tuttular!..”

Yahu, siz Kur’an’ı duvarlardan indirip TÜRKÇE okudunuz da ne oldu?

Şu etrafımızı saran yangınlara o beğenmediğiniz “beşeriiii ideolojiler, tağutiii fikirler” kadar bir etkiniz ya da katkınız yok ki!

Allah sizi Kur’an-Meal metinciliğinden kurtarsın.

Rabbim ellerinizi maaşlarına el konulmuş taşeron işçilerin, mevsimlik işçilerin elleriyle tanıştırsın.

Kur’an’ı ve mesajını ezilenlerin gözünden okumanızı nasip etsin.

Kur’an-Metin-meal merkezci şeyhlikleriniz yerle yeksan olsun…

Normalleşin.

Eşlerinize dönün.

Dostlarınıza, sevdiklerinize…

Yuvalarınıza…

Komşularınızı ziyaret edin…

Mealci entel dantel kafalar olmaktan çıkasınız, o beğenmediğiniz “modern cahiliye”nin içindeki sıradan bir esnafın dili değsin dilinize…

Entelektüel gerilimlerden beslenmek yerine, çekirdek çitleyip, “Baba naber ya, hayat nasıl gidiyor?” diyen insanların gündelik sakinliğine yöneltsin.

Kendinizin Rabbani-Muvahhid olduğunuz gizil-sanrılardan kurtulasınız; “Kurtulmuşluk vehmi”nden sıyrılıp, şu insanlık ailesine hocalık taslamak yerine, “İnsanlık duvarına bir taş da ben koyayım” diyen, diyebilen insanlar olmanız/olmamız dileği ile…

Ya-Sin Suresi’nde şehre uzaklardan koşarak gelen ve taşlanarak öldürülen elçinin, ölmeden önce kavmi için söylediği, “Keşke kavmim bilseydi” sızlanışındaki telaşı kuşanmanız ve her şeyden önce çağın tanıklığını ve adil şahitliğini yapmak isterken “Kavmim” diyebilen, kuşatıcı ve merhametli davetçilerden olmanız umudu ile…

Muharref din söyleminin insanları uyuşturduğu gerçeğinden hareketle haklı olarak geleneksel hurafelere savaş açmak kadar kapitalizmin, neo-liberalizmin, modernizmin çağdaş hurafe ve silahlarına karşı da Tevhid’in esaslı ve ezilenlerden yana duruşunu atlamadan, İslam’ın, insanlığı şahitliğe ve mücadele etmeye çağıran kadim sorumluluk çağrısını da gündemlerinize alıp ciddiyetle üzerinizde durmanız tavsiyesi ile…

Kadir Bal – akilvefikir.org

Reklamlar

3 thoughts on ““Ey sevgili, uzatma ‘Kur’an araştırmalarımı’ benim…”

  1. Selamunaleykum ya kardeş sen arapçacımısın millete mealci diyorsun 30 sene arapça öğrenmeyemi çalışsın bunca insan niye böyle hakarethamis bir yazı yazmayı tercih ettin anlamadım Yani Allah müsademi etmemiş türkçe metninden kuran okuyup anlamaya. Aaa pardon siz arapça bildiğiniz için bizden üstündünüz bir an afalladım beni bağışla, din arapça bilenlerin tekelindemi kardeş.

    Beğen

  2. Kenarda köşe yazısında değil, git tartış o mealci dediğin insanlarla bizde izleyelim, tartışmaktan korkuyorsan da böyle asılsız iftiralar atma, ülkede mealci dediğin kitle belki %0.6 belki %0.7, ama bütün suçlar yine de bizim öyle mi ?

    Beğen

  3. Belli ki bir kesim hala ANLAYAMAMIŞ vermek istediğiniz mesajı….Sözü anlamak yetmez, EYLEME dönüşmemiş İDRAK ÇIPLAKTIR…. meselenin özü bu ama, başta da belirttim ya ANLAMAK, ANLAYABİLMEK lazım…. yazınızı paylaşmayı düşünüyorum…. Selam ve Dua ile…..

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s