Haber

Zenginler Daha Zengin, Fakirler Daha Fakir

zenginler-ve-fakirler-1Zengin insanlar, vergi tahsildarlarının meraklı bakışlarından kaçmak adına mal varlıklarının büyük bir kısmını vergi sığınaklarında saklıyor. Bunun yanı sıra çoğu zengin insan, biriktirdikleri mal varlıklarının gazeteciler, akademik araştırmacılar veya olası soyguncular tarafından bilinmesini istemiyor.

WASHINGTON (MarketWatch) – Geçtiğimiz perşembe günü, Huffington Post adlı internet sitesinde zenginlerin hayal ettiğimizden daha da zengin olduğuna dair bir habere yer verildi.

İlk olarak Bloomberg tarafından daha farklı bir başlıkla verilen haberde, birkaç ekonomi araştırmacı tarafından yapılan ve dünyadaki en zengin insanların mal varlığının sanılandan daha fazla olduğunu belirten bir araştırma yer alıyor.

Araştırmadan önce, dünyadaki toplam mal varlığının yüzde 34’ünün zengin insanlara ait olduğu düşünülüyordu. Ancak Avrupa Merkez Bankası ekonomisti Philip Vermeulen’in yaptığı tahminlere göre, aşırı zengin insanların yüzde 1’inin toplam mal varlığının yüzde 37’sine, listenin başlarındaki isimlerin toplam mal varlığının yüzde 21,5 yerine yüzde 23,5’ine sahip olduğunu belirtildi.

Tahmini oranların verilmesinin en büyük nedeni, zengin insanların sahip oldukları mal varlıklarını olabildiğince gizli tutmasından kaynaklanıyor. Bu noktada gizliliğin parayla satın alınabilen tek şey olduğunu hatırlamak gerekiyor. Zengin insanlar, vergi tahsildarlarının meraklı bakışlarından kaçmak adına mal varlıklarının büyük bir kısmını vergi sığınaklarında saklıyor. Bunun yanı sıra çoğu zengin insan, biriktirdikleri mal varlıklarının gazeteciler, akademik araştırmacılar veya olası soyguncular tarafından bilinmesini istemiyor. Hatta içinde mal varlıklarına dair sorular barındıran anketlere cevap bile vermiyorlar.

Son yapılan araştırmanın ortaya çıkardığı yeni sonuçlar, eskilerine nazaran bir gelişme olduğunu gösteriyor. Ancak bu noktada şunu fark etmek gerekiyor: İnsanoğlunun akan kan, ter ve gözyaşının bu yüzde 1’lik kesimin ellerine ne kadar bulaştığına dair kesin bir bilgiye sahip değiliz.* Son yapılan araştırmanın sonuçlarının şaşırtıcı hiçbir yanı yok, zira bu sonuçlar servet eşitsizliği konusundaki algılarımızda pek bir değişiklik yaratmıyor.

Bir şeyi hayatınızda ilk defa duyduğunuzda şaşırmanız normaldir. Ancak zenginlerin tahmin ettiğimizden daha zengin olduğunu neredeyse binlerce kez duyduk.

Amerikan Nüfus Sayımı İdaresi’nin geçtiğimiz Perşembe yayımladığı raporda ise, fakir insanların tahmin edilenden daha da fakir oldukları belirtiliyor.

ABD hükümeti, geçtiğimiz perşembe günü ilk kez her eyaletteki tüketicilerin ne kadar harcadığına dair verileri yayımladı. ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan ve birkaç şaşırtıcı detay içeren rapor, ABD’nin ülke ekonomisinin daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.

Ancak raporun geneline bakıldığında, içerdiği verilerin şaşırtıcı olduğu yine söylenemiyor. Raporda, kişi başı en düşük gelire sahip olan eyaletlerin kişi başı en düşük harcama oranına, kişi başı en yüksek gelire sahip olan kişilerin de kişi başı en yüksek harcama oranına sahip olduğunu belirtiliyor. Bunun yanı sıra Missisippi Eyaleti’nde ve ülkenin güneyindeki eyaletlerde yaşayan insanların fazla bir gelirinin olmadığı, bu nedenle de fazla harcama yapmaktan kaçındıkları da raporda belirtilenler arasında. Yani düşük gelirli insanlar gıda, konut, sağlık alanlarında veya diğer konularda fazla harcama yapmıyor.

İnsanların ne kadar harcama yaptığı, ne kadar kazandıklarına bakılarak bilinebiliyor. Ancak gerçekten ne kadar kazandıklarını kim bilebilir ki?

Bu durumu kısaca bir cümleyle özetlemek mümkün: Zenginler zengin, fakirler ise fakir.

Rex Nuttıng – WSJ Türkiye- 08 Ağustos 2014

————————–

*Akilvefikir’in notu: WSJ’nin aksine biz, insanoğlunun akan kan, ter ve gözyaşının, sözü edilen yüzde 1’lik kesimin ellerine ne kadar bulaştığına dair kesin bilgiye sahibiz: Hepten bulaştı!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s