Çevre / Daniel Quinn / İktibaslar

Ambulanstaki hasta ölecek, çünkü…

cevre-ekoloji-doga-1Çevreyi koruyan programlar ilk yardım mahiyetinde, tepkisel ve yetersiz…

Trafik kazasında ciddi bir şekilde yaralanan bir kişiyi, ambulanstaki doktorlar hastaneye ulaşana kadar hayatta tutabilmek için ellerinden geleni yapar. İlk yardım önemlidir; ancak, herkesin bildiği gibi, nihayetinde yetersizdir. Eğer yolun sonunda bir hastane yoksa, hasta ölecektir, çünkü ambulans bir hastanenin sahip olduğu kaynaklara sahip değildir.

Aynı şey programlar için de geçerlidir. Bugün bizi hayatta tutmaya çalışan pek çok program var – bunların başında da çevreyi koruyan programlar gelir. Ambulanstaki ilk yardım gibi, bu programlar da önemlidir; ancak nihayetinde yetersizdir. Tümüyle tepkisel oldukları için yetersizdir. Ambulanstaki doktorlar gibi, yalnızca kötü şeylerin daha az kötü olmasını sağlar. Yaşanmakta olan kötü şeyi yalnızca yavaşlatırlar.

Eğer yolun sonunda hastane yoksa, ambulanstaki hasta ölecektir, çünkü ilk yardım (faydalı olduğu kadar) hastayı süresiz hayatta tutabilecek kapasiteye sahip değildir. Eğer yolun sonunda bizim için yeni bir vizyon yoksa, bizler de öleceğiz, çünkü programlar (faydalı oldukları kadar) bizleri süresiz hayatta tutabilecek kapasiteye sahip değildir.

Daniel Quinn – Uygarlığın Ötesinde

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s