Haber

Ultra Zenginlerin Akşam Yemeği Çılgınlığı

para-tanrısı-zenginler1 Milyar insanın aç olduğu dünyada, ultra zenginler zevk-ü sefada sınır tanımıyor. Ultra zenginler, Hong Kong’da akşam yemeklerini vinçle havaya kaldırılan sofralarda yemek için binlerce dolar harcıyorlar.

Hong Kong – Çin’deki ultra zengin insanlar nasıl yaşıyor diye merak mı ediyorsunuz? Bazen akşam yemeklerini vinçle havaya kaldırılan sofralarda yemek için binlerce dolar harcıyorlar.

Geçtiğimiz Cuma günü (27 Haziran) Şanghay’ın finans merkezi olan Lujiazui’de, 22 kişilik yemek masası bir vinç ile yerden elli metre yukarıya kaldırıldı. Güvenlik açısından sandalyelerine bağlı oturup yemek yiyen insanlar, şehrin gökdelenlerle dolu manzarasının tadını çıkardılar.

Belçikalı girişimci David Ghysels’nin akşam yemeği konsepti olarak 2004 yılında yarattığı “gökyüzünde akşam yemeği” adındaki yemek etkinliği, Four Seasons Otel tarafından organize edildi.

Aslında vinçle havaya kaldırılan bir masada akşam yemeği yemek yeni bir buluş değil. Buna benzer bir etkinliğe Las Vegas’ta katılabilirsiniz ancak söz konusu ülke Çin olduğu için bu yemek tadım macerası fiyat olarak benzerlerini elbette ki geride bıraktı.

hong-kong-ultra-zenginler-1Gökyüzündeki akşam yemeğine katılan her davetlinin kişi başı 8888 yuan (1430 dolar) verdiği yemekte, hesabın % 15’inin servis ücreti olarak ayrıca ödenmesi gerekiyor. Çok mu pahalı olduğunu düşünüyorsunuz? O zaman belki de öğle yemeğini pazarlık yaparak 3888 yuana (622 dolar) yiyebilirsiniz. Şanghay Sabah Postası’nda çıkan bir habere göre öğleden sonra yalnızca bir çay içmek isteseniz bile 1888 yuan ödemeniz gerekiyor. Etkinliğin gerçekleştiği söz konusu ülke Çin olduğu için, bu aşırı yüksek fiyatları ödemek isteyen çok insan var. Otelin konuyla ilgili söylediklerinden alıntı yapan raporda, gökyüzündeki restoranın açılmasından hemen sonra bütün yerlerin rezerve edildiği yazılmış.

Raporda otelin “Vincin tepesindeki yemek masası, müşterilerine Şanghay’ı 360 derece göstermek adına dönüyor. Böylelikle yemek yiyenler, şehrin en uzun kulelerinden olan Shangai Tower ve Oriental Pearl Tower’ı görebiliyor” dediği belirtilmiş.

İşte akşam yemeği menüsündeki yemeklerin bir kaçı (Çince’den tercüme edilmiştir):

Havyar, brokoli ve karides eşliğinde

Fransız siyah trüf mantarı ile karışık sebze tabağı

Pirinç sirkeli foie gras (kaz çiğeri), ravent bitkisi ve çilek reçeli eşliğinde

Tavada kızartılmış İzlanda karabalığı ve mevsimsel sebzeler, vanilya ve karpuz eşliğinde

Şanghay sürekli olarak kirli hava yüzünden boğulma tehlikesi yaşayan bir şehir olduğu için, vinç havadayken yağmur yağması çok büyük bir problem teşkil etmedi.

Ancak yağmurun yağması havayı ağırlaştırdığı için organizatörler Perşembe günkü yemek etkinliğini iptal etmek zorunda kaldı. Yağmur, toplamda 242 kişinin ağırlandığı ve on dört etkinlikten on birinin rezerve edildiği aşırı pahalı akşam yemeklerinin düzenlenmesi için yalnızca iki gün bırakırken bu organizasyonlar sırasında da çiselemeye devam eden yağmur etkinliğin iptal edilmesini gerektirmedi.

Laura He – WSJ Türkiye / 01 Temmuz 2014

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s