Haber

ABD’de Gıda Tekeli ve Küresel Gıda Sisteminin Tehlikeleri

ABD-gıda-tekeli-küresel-gıda-sistemiÇiftçiler zor durumda, tarım işçileri sömürülüyor, tehlikeli çalışma koşulları büyük sıkıntı yaratıyor, hava kirliliği de cabası…

ABD’deki süpermarketlerde 38 binden fazla ürün satılıyor. Oxfam International’ın hazırladığı internette dolaşan bir grafik, raflarda yer alan gıda ve içecek ürünlerinin neredeyse tamamının yalnızca 10 şirket tarafından üretildiğini gösteriyor.

Oxfam’a göre söz konusu 10 şirket şunlar: Coca Cola Co., KO +0.02% Nestle, NESN.VX 0.00% PepsiCo Inc., PEP +0.04% General Mills Inc., GIS +0.30% Kellogg Co., K +0.06% Associated Bristish Foods, Mondelez International, MDLZ -0.18% Mars, Danone BN.FR +0.79% ve Unilever ULVR.LN -0.68% .

Raporda bu karmakarışık küresel gıda sisteminin getirdiği tehlikelere de yer verildi: Çiftçilerin ürünleri için oldukça az sayıda alıcıya sahip olmaları, tarım işçilerinin sömürülmesi ve tehlikeli çalışma koşullarının getirdiği sıkıntıları yaşamaları, tüketicilerin markanın arkasında kimin olduğunu takip edememeleri ve kendi tedarik zincirlerinde neler olduğundan haberdar olmayan devasa uluslararası şirketler.

Gıda ve içecek endüstrisinin sera emisyonlarını azaltmak için yeterince çana harcamadıklarını savunan Oxfam, bu durumun da iklim değişikliğine katkıda bulunduğunu ve çiftçilere zarar verdiğini iddia etti.

Mayıs 2014’te yayınlanan bir rapora göre ise söz konusu 10 şirket bir ülke olsaydı, Finlandiya, İsveç, Danimarka ve Norveç’in yarattığı hava kirliliğinden fazla olmak üzere dünyanın en fazla hava kirliliği yaratan 25. ülkesi olacaktı.

Michelle Coffey – WSJ Türkiye

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s