Emeği Geçen Yazarlar / Halil İbrahim Kılıçarslan / Yaşam

A’raf 

köşe11-halilibrahimİki farklı dünya arasına sıkışıp kalmış, dengeyi sağlamak uğruna zor zamanlar geçirmiş, kendilerini hep hayatın uçlarında bulan ve bir türlü kendileri olmayı başaramayan parçalanmış kişiliklerin hikâyesi…

Dedesinden almıştır ismini Şerafettin, hacı dedesinden. Güzel huylu, güler yüzlü bu genci herkes sever. Ailesinden aldığı terbiyeyle hareket eder. Harama bakmaz, elini harama uzatmaz, nerede ne konuşacağını bilir. Yatılı Kur’an kurslarına gitmiştir. Namazlarını aksatmaz. Her kandil hayır dualarını almak üzere başta anne babasını ve yakın akrabalarını mutlaka arar.

Anne-babasının duasına mazhar olmak için görülmek istenen hareketler yapar Şerafettin. Ailesinin sözünden çıkmaz. Onların isteğine göre seçer işini, onlar nasıl isterse parasını da öyle harcar. Arkadaşlarını da ona göre seçer. Tabii ki eşi de ailesinin kabul edebileceği birisi olmalıdır, ona göre seçim yapmalıdır. Eğer uygun bir gelin adayı bulamazsa derhal eşe dosta, akrabalara haber salınır, helal süt emmiş birine bakılır. Çünkü -nasıl desem- “Yönetilmelidir” Şerafettin. Ailesinin dizinin dibinden ayrılmamalıdır. Zaman kötüdür. Zaman Allah muhafazadır. Deneyimsiz gençler hata yapmaya meyyal olsa da bizimkinin hata yapmaya dahi hakkı yoktur.

Ya kendi idaresini pasifize eden bu üst idareye duçar olacaktır ya da başka diyarlara göçüp gidecektir.

Başka bir şehirde Enes vardır bir de. İnsanı yoran, mütedeyyin, uzunca başka bir ismi daha olsa da ortamlardan ortamlara akan biri için efdal olanı ikinci ismi Enes’tir. Kendine iyi bakar Enes. Vücut çalışır, dengeli beslenir. Saçlarını şehrin en pahalı yerinde kestirir. Maskeler yaptırır, en ufak bir pürüze dahi tahammülü yoktur yüzünde. Sivilce zayıflıktır.

Arkadaş çevresi geniş olan Enes’in girip çıkmadığı eğlence mekanı yoktur. Hayat çok renklidir, “nerede gece orada sabah”tır. Yaşamak koca bir parti değilse nedir onun için. Ağzını kırarak konuşur, yüzeysel ilişkiler kurar, yerine göre küpe takar. Pembe ayakkabılar giyer, kıyafetleri mutlaka markalı ve pahalıdır. İyi bir parfüme maaşının bir bölümünü verebilir. Gününü gün etmeye dayalı bu yaşantıda düşünmeye, kafa yormaya pek de gerek yoktur. Şerafettin’e gıcık olan Enes bir kaçışın ismidir.

Bir de iki dünya arasına sıkışıp kalmış Şerafettin Enes vardır. Bu iki dünya arasında dengeyi sağlamak uğruna zor zamanlar geçirmiş, hep hayatın uçlarında bulmuştur kendini. Yerine göre kah Şerafettin olmuştur kah Enes olmuştur ama bir türlü kendisi olamamıştır.

Halil İbrahim Kılıçarslan – akilvefikir.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s