Felsefe-Düşünce / İktibaslar / İsmet Özel

Hem fanatik, hem de fundamentalistim

ismetözel-fanatik-fundamentalistimHerkesin yaşama biçiminin üzerinde yükseldiği, özlediklerine ulaşmak için kalkış yeri kabul ettiği bir fundament vardır. İstese de istemese de herkes fundamentalisttir. Neyin fundamentalisti olduğuna bakmak lâzım.

Yazıma yukarıdaki başlığı koymanın beni nasıl huzura kavuşturduğunu anlatamam. Bugünlerde kendini fanatik zannedecekler ve fundamentalizm etiketi üzerine değecek diye korkan yazar sayısı bana tedirginlik verecek derecede çoğaldı. Bir tane olsun fanatik ve fundamentalist kalsa bari diyorum. Ama asıl derdim kendimi fanatik olmayanlardan, fanatizmin zıddına kaçanlardan ayırmaktır. Nelerdir biliyor musunuz fanatik sıfatının zıddı? Kuşkucu, ılımlı, tarafsız, hoşgörülü. İnanç konusu olan hususlarda hiç kuşkucu veya kuşkulu değilim. Kuşkuyu, şüpheyi ortadan kaldırmak inancımın bir parçası. Hele ılımlı hiç değilim. Ne bakımdan ılımlı olacak mışım? Beni ne ile ılıştırmak istediklerini biliyorum. Beni ılımlı olmaya iten durum ve şartlardan uzak kalmak için belli bir yerdeyim. Ilımlı olmaya rıza göstermek benim için düşünce ve inançta samimiyeti kaybetmek anlamına gelir. Tarafsız da olamam. Dünyaya, dünyalılar arasına bir taraf olarak geldim. Tarafsız olabilmem için dünyada yapacak işim kalmaması lazım. Aynı sebepten ötürü de hoşgörülü olamam. Hoşgörülü olabilmem için himayeme sığınmış insanların bulunması gerek. Benden hoşgörü bekleyen acizler varsa, onlara elbet ilkelerim uyarınca ve belli sınırlar dahilinde hoşgörü göstereceğim.

Nedir biliyor musunuz fundamentalistin zıddı? Sonradan ilave edilmiş olana bağımlı olan, aksesuar kabilinden şeylerle ilgilenen, ikinci derecedekilere, ikinci planda kalana ilişkin, mütemmim cüze ait, önemi bir alt basamakta kalan… Fundamentalist olmayıp da kendimin malzeme olarak kullanılabilirliğine fırsat mı sağlayacağım? Hiç buna niyetim yok. Elbette fundamentalistim, çünkü kimsenin eğlencesi olmaya niyetim yok. Dünya ve dünyalıların aksesuarı durumuna düşmeye gönlüm hiç razı değil. Belli bir tutum içindeyim; çünkü ikinci planda kalmayı şerefimle, bana bahşedilmiş şerefle bağdaştıramam. Fundamentalist olmayıp da kurulu düzeni bütünleyen bir parça ve zaman zaman yedek parça mı olayım? Fundamentalistim zira mevcudiyetimin açıklamasını bir bünyeye sonradan ilave edilmiş olmada görmüyorum. Mevcudiyetimi hakikatin merkeziyle ilişkin sayıyorum. Fundamentalistim, zira bir alt basamakta kalmak üzere yaratılmadığıma inanıyorum.

Bana öyle geliyor ki fanatik ve fundamentalist olmadıklarını söyleyenler, gerçekte neyin fanatiği olduklarını söyleyemedikleri için ve neyi fundament saydıklarını dile getirme cesareti, yeterliliği göstermedikleri için böyle söylüyorlar. Yoksa herkes, insanların dünyasında etkinlik gösteren herkes bazı şeyleri eleştirmeksizin kabullenir, onların ateşli bağlısı olurlar. Yani herkes bir şeyin fanatiğidir. Neyin fanatiği olduğuna bakmak lâzım. Herkesin yaşama biçiminin üzerinde yükseldiği, özlediklerine ulaşmak için kalkış yeri kabul ettiği bir fundament vardır. İstese de istemese de herkes fundamentalisttir. Neyin fundamentalisti olduğuna bakmak lâzım.

İsmet Özel

Not: Yazının kaynağı belirlenemedi

Reklamlar

One thought on “Hem fanatik, hem de fundamentalistim

  1. Birileri inananları fundamentalistlikle suçluyor diye inadına o kavramları sahiplenmenin anlamı yok.Müslümanı fundamentalist olmakla suçlayanların asıl kendilerinin fundamentalist olması da bunun için mazeret değildir.Kaldı ki size fundamentalist diyenler sizin doğrularınız kendi hesaplarına gelmediği için de size öyle diyor olabilirler.Düşünceniz,görüşünüz,size göre doğrudur,başkasına göre yanlış olabilir.Olsun.Önemli değil.Tartışmaya açık mısınız?Akla ve mantığa değer veriyor musunuz?Fundamentalist değilsiniz.Size fundementalist diyenler dönüp kendilerine baksınlar.Zıddına gideceğim diye niye sahipleniyorsunuz ki o kavramı?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s